Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF dopuściła przeznaczenie przez banki na dywidendę całego zysku za 2018

0
Podziel się:

Banki chcące wypłacić do 75 proc. zysku na dywidendę muszą mieć wskaźnik Tier1 nie niższy niż wymagane minimum, podwyższone o 1,5 p.p. - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja dopuściła możliwość przeznaczenia całego zysku na dywidendę. Do 100 proc. mogłyby wypłacić banki spełniające wszystkie kryteria z uwzględnieniem, w ramach kryteriów kapitałowych, wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny.

knf
knf (Wikimedia Commons CC BY, btnmdt)

KNF jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych, banków spółdzielczych i zrzeszających, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, domów maklerskich, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz powszechnych towarzystw emerytalnych w 2019 r.

- Celem polityki dywidendowej prowadzonej przez instytucje finansowe zgodnie z zaleceniami KNF jest zrównoważony i bezpieczny rozwój systemu finansowego. Sytuacja polskiego systemu finansowego jest stabilna. KNF prowadzi ciągły monitoring wskaźników kapitałowych poszczególnych podmiotów tego systemu i w razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe - czytamy w komunikacie.

Banki są zobowiązane utrzymywać współczynnik kapitału Tier1 na poziomie 6 proc. powiększonego o bufor na hipoteki walutowe (75 proc. jego wartości) oraz o wymóg połączonego bufora.

Banki chcące wypłacić dywidendę z zysku za 2018 rok nie mogą realizować programu naprawczego, muszą mieć ocenę BION nie gorszą niż 2,50, a wskaźnik dźwigni finansowej wyższy niż 5 proc.

Banki zaangażowane w walutowe kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych muszą skorygować stopę wypłaty dywidendy w oparciu o dwa dodatkowe kryteria.

KNF podała, że banki, które chcą wypłacić do 100 proc. zysku na dywidendę muszą dodatkowo przejść stress testy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)