Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
03.12.2019 21:43

KNF. Kary dla Alior Banku utrzymane

KNF utrzymał nałożone na Alior Bank kary pieniężne. Bank zapłaci za naruszenia ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Mniejsze kary nałożono też na inne przedsiębiorstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
KNF podtrzymuje karę dla Alior Banku. (Fot: Jacek Bereźnicki)

Kary są dwie: 1 mln złotych "istotne naruszenia przepisów prawa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 listopada 2015 r." i 9 mln złotych za naruszenia przepisów prawa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 21 kwietnia 2018 r."

W sumie 10 mln zł kary można uznać za łagodne traktowanie, bo kwota mogła być wielokrotnie wyższa, nawet do 500 mln złotych.

Decyzja o ukaraniu banku za padła w czerwcu. Alior się od niej odwołał. W poniedziałek Komisja jednogłośnie potwierdziła swoje wcześniejsze rozstrzygnięcie.

Zdaniem KNF, Alior Bank naruszył prawo nie zawierając pisemnych umów dotyczących świadczenia usług maklerskich przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz ich wykonywania.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Bank, zdaniem komisji, świadczył usługi maklerskie bez uwzględnienia interesu klienta. Przekazywał też klientom pisemne rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych bez uprzedniego zawarcia z nimi umów o doradztwo inwestycyjne.

Zdaniem Komisji, nie było "sprawnie działającego systemu nadzoru wewnętrznego w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej:, a system mający kontrolować zgodność z prawem był niewydolny.

"KNF stwierdziła także istotne naruszenie polegające na braku przeprowadzenia badania wymaganego przy świadczeniu usług doradztwa inwestycyjnego z osobami, którym faktycznie świadczono te usługi w odniesieniu do certyfikatów inwestycyjnych funduszy WI. Naruszona regulacja wskazuje na obowiązek firmy inwestycyjnej w zakresie uzyskania od klienta ściśle określonych informacji przed rozpoczęciem świadczenia mu usług doradztwa inwestycyjnego. Informacje te mają na celu jak najlepsze dostosowanie danej usługi do sytuacji i potrzeb klienta lub potencjalnego klienta. Pozwalają bowiem firmie inwestycyjnej uwzględnić indywidualne potrzeby i sytuację danej osoby w zakresie wiedzy, doświadczenia inwestycyjnego, sytuacji finansowej oraz celów inwestycyjnych przy świadczeniu usługi doradztwa inwestycyjnego" - czytamy w komunikacie KNF.

We wtorek KNF nałożyła kary również na inne przedsiębiorstwa. STP Investment SA ma zapłacić łącznie 1 mln 600 tys. złotych za naruszenia ustawy z o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu.

"28 czerwca 2016 r. STP Investment SA przekroczyła 33 proc. ogólnej liczby głosów w Stalprodukt SA osiągając 47,49 proc. ogólnej liczby głosów w związku ze wskazaną w art. 73 ust. 2 ustawy o ofercie zmianą statutu Stalprodukt SA, tj. rejestracją obniżenia kapitału zakładowego Stalprodukt SA. Po stronie STP Investment SA powstał zatem obowiązek ogłoszenia w terminie 3 miesięcy od przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów wezwania(następczego) do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji Stalprodukt SA w liczbie powodującej osiągnięcie 66 proc. ogólnej liczby głosów albo zbycia w tym terminie akcji tej spółki w liczbie powodującej osiągnięcie nie więcej niż 33 proc. ogólnej liczby głosów. Termin na wypełnienie ww. obowiązków bezskutecznie upłynął w dniu 28 września 2016 r." - wyjaśnia Komisja.

Karę ma zapłacić też Mediatel SA. Spółka ma zapłacić łącznie 1 mln złotych za nieterminowe raportowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2019

W investmentsAfera w investments w Alior pokazuje że najlepszym sposobem na przechowywanie pieniędzy wbrew specjalistom jest kopanie dołka pod drzewem a nie … Czytaj całość

04-12-2019

PioBank który okradł w aferze W inwestments swoich klientów na 700-900milionow dostaje karę po 3 latach w wysokości 1 miliona!!!!!. Klienci nie dostali … Czytaj całość

03-12-2019

ziomBank jak złodziej od razu zakłada że może bedzie jakaś kara, kalkuluje i dochodzi do wniosku że sie opłaca. Tak samo robi PISS.

Rozwiń komentarze (7)