Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kredytobiorcy czekają na ruch RPP. Za kilka dni Rada podejmie decyzję

31
Podziel się:

W tym tygodniu zbierze się Rada Polityki Pieniężnej i podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszy się, że RPP wkrótce zdecyduje się na obniżkę stóp, gdyż inflacja w Polsce maleje. Czy nastąpi to już w lipcu?

Kredytobiorcy czekają na ruch RPP. Za kilka dni Rada podejmie decyzję
Decyzja RPP ws. stóp procentowych już w tym tygodniu. Oto czego mogą się spodziewać kredytobiorcy (Flickr, NBP)

Od ostatniej podwyżki stóp procentowych minęło już dziewięć miesięcy. RPP po raz ostatni zdecydowała się na ten krok jeszcze we wrześniu 2022 r. Od tamtego czasu Rada konsekwentnie podejmuje co miesiąc decyzję o utrzymaniu stóp na tym samym poziomie.

Optymizm w kredytobiorców mogą wlewać dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące inflacji. W czerwcu wskaźnik inflacji wyniósł 11,5 proc. w ujęciu rocznym – przekazał GUS w piątek na podstawie wstępnych danych. Oznacza to spadek o 1,5 pp. wskaźnika w porównaniu z majem, gdyż jeszcze wtedy inflacja wynosiła 13 proc.

Jaką decyzję ws. stóp procentowych podejmie RPP?

W związku z obniżaniem się wskaźnika w dyskursie publicznym pojawił się temat powolnego obniżania stóp procentowych. Decyzję w sprawie ich wysokości Rada podejmie w czwartek. Dzień później z dziennikarzami spotka się prof. Adam Glapiński i uzasadni decyzję RPP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych. Ekonomistka przewiduje ruch NBP
Stopy procentowe pozostaną ponownie bez zmian – co do tego nie mamy wątpliwości. Jak zwykle uwaga skupi się na tonie komunikacji prezesa Glapińskiego. Od kilku miesięcy część RPP sygnalizuje, że zejście inflacji CPI (konsumencka – przyp. red.) do poziomu jednocyfrowego w bieżącym roku może dać powód do rozważenia obniżki stóp po wakacjach – podkreślili ekonomiści Santander BP w raporcie.

Tego samego spodziewają się też inni ekonomiści.

– Za wysoki poziom inflacji odpowiada Rada Polityki Pieniężnej i NBP. Ze słów prof. Glapińskiego wynika jednak, że do żadnej odpowiedzialności się nie poczuwa. Przewiduję, że we wrześniu, tuż przed wyborami, nastąpi decyzja o obniżce, choćby symbolicznej, stóp procentowych. NBP będzie chciał pokazać, że gospodarka ma się świetnie – stwierdziła w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Wkrótce inflacja na jednocyfrowym poziomie?

Eksperci banku zauważają, że dane GUS-u o inflacji "znowu były niższe od oczekiwań" i zapowiadają jednocyfrową inflację już we wrześniu. Zasugerował to w ostatnich dniach też premier Mateusz Morawiecki.

Ekonomiści banku ING sugerują z kolei, że jednocyfrowa inflacja może pojawić się już w sierpniu i osiągnie wtedy poziom 9,8 proc. "Oceniamy, że Rada Polityki Pieniężnej we wrześniu obniży stopy. Tak to widzimy, chociaż nie jesteśmy zwolennikami tej decyzji" – podkreślają.

"Oczywiście dla decyzji o stopach procentowych kluczowy powinien być nie tyle spadek bieżącej inflacji, co przede wszystkim perspektywa jej powrotu do celu 2,5 proc. A o tej perspektywie znacznie więcej powiedzą nam wyniki nowej projekcji NBP, z którymi Rada zapozna się na lipcowym posiedzeniu. Poprzednia projekcja z marca przewidywała, że inflacja może zbliżyć się do celu dopiero pod koniec 2025 r., przy założeniu, że stopy procentowe pozostaną w tym okresie bez zmian" – zauważają ekonomiści Santandera.

Cel inflacyjny nadal daleko

W ich ocenie informacje, jakie pojawiły się od marca, nie dają zbyt wielu przesłanek, by w nowej projekcji moment osiągnięcia celu inflacyjnego się przybliżył.

"Punkt startowy nowej projekcji to wyższy niż przewidywano w marcu poziom CPI (w drugim kw. średnio 13,1 proc. wobec 12,8 proc. w projekcji) i inflacji bazowej (drugi kw. średnia 11,6 proc. wobec 11,1 proc.), wyższy niż zakładano w marcu wzrost płac, niższe bezrobocie i ciut lepsza dynamika PKB w pierwszym kw. Do tego dochodzą proinflacyjne efekty nowelizacji tegorocznego budżetu i zapowiedzianej indeksacji świadczeń rodzinnych" – napisano w raporcie Santander BP.

Wpływ na inflację może mieć też mocniejszy kurs walutowy. NBP w ostatnich dniach podał, że wzrost kursu złotego o 1 proc. obniża poziom cen konsumpcyjnych o 0,09 proc. Ekonomiści Santander BP zakładają, że 1-procentowy wzrost może obniżać ceny nawet o 0,2 proc. Byłoby to czterokrotnie silniejsze oddziaływanie kursu walutowego niż wynikało ze wcześniejszych badań i "być może większy wzrost produktywności wynikający z silniejszych inwestycji".

"Jeżeli – jak sądzimy – wyniki nowej projekcji nie przybliżą znacząco momentu powrotu inflacji do celu, nie będzie podstaw do przyspieszenia dyskusji o obniżkach stóp" – podsumowują ekonomiści Santander BP.

Stopy procentowe w Polsce

RPP ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r. Od tego czasu główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
2% raty!!!!!
10 miesięcy temu
Jeżeli raty nie spadną do stanu pierwotnego wszyscy zagłosują na "PO"
Nim
10 miesięcy temu
Mam nadzieję że raty zostaną jak najszybciej obniżone ,ludzie pracują za najniższą nędzną krajową i nie mają za co żyć !!!!! A gdzie rachunki i wychowanie dzieci? Za co !!!!!
złodziejerząd...
10 miesięcy temu
powinni podnieść obowiązek oprocentowania depozytów na inflacja +2% z uwzględnieniem ostatnich 2 lat.
Glapa
10 miesięcy temu
Na dodruku pustych pieniędzy przez glapińskiego i wywołanej przez to inflacji tracą ci co mają oszczędności ci co mają kredyty hipoteczne zyskują na wzroście cen.
ddfgg
10 miesięcy temu
Masz 46 lat i więcej, to zamiast 2% zapłacisz bankom haracz 12%, bo PIS tak chce
...
Następna strona