Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Polacy marzą o wakacjach kredytowych. Oto ile osób zawnioskowało już pierwszego dnia

20
Podziel się:

Od piątku 29 lipca można już składać wnioski o wakacje kredytowe. Rząd wprowadził taką możliwość w świetle drastycznych podwyżek stóp procentowych, które skutkują m.in. ostrymi wzrostami rat kredytów. Pierwsze dane pokazują, że Polacy bardzo wyczekiwali tego rozwiązania. Tylko w pierwszy dzień obowiązywania nowych przepisów złożyli bowiem około ćwierć miliona wniosków.

Polacy marzą o wakacjach kredytowych. Oto ile osób zawnioskowało już pierwszego dnia
Polacy marzą o wakacjach kredytowych. Oto ile osób zawnioskowało już pierwszego dnia (Getty Images, Grzegorz Krzyzewski)

Do piątkowych godzin wieczornych wnioski o wakacje kredytowe skutecznie złożyło 250-260 tys. klientów banków - powiedział w rozmowie z TVN24 Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Jak dodał, ponad 95 proc. z nich zostało złożonych drogą elektroniczną.

Co dziesiąty kredytobiorca złożył już wniosek

W sumie do wzięcia wakacji kredytowych uprawnionych jest około 2,1 mln kredytobiorców. Przekazane przez Pietraszkiewicza dane oznaczają, że pierwszego dnia obowiązywania ustawy na skorzystanie z wprowadzonych przez nią rozwiązań zdecydowało się około 12 proc. uprawnionych.

Jest to zbieżne ze statystykami przekazanymi przez PKO BP, największy działający w Polsce bank. Jego przedstawiciele podali w piątek wieczorem, że wnioski o wakacje kredytowe - w oddziałach i drogą elektroniczną - złożyło 12 proc. uprawnionych klientów. "Liczba ta stale rośnie ze względu na bardzo duże zainteresowanie wakacjami kredytowymi" - dodał bank.

Z kolei Bank Pekao SA przekazał w piątek wieczorem, że "do tej pory o zawieszenie spłat zawnioskowało kilkanaście procent potencjalnie uprawionych klientów". Natomiast Alior Bank przekazał po południu, że wpłynęło do niego już ponad 16 tys. wniosków o skorzystanie z wakacji kredytowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Anna Adrian, Otodom

Spodziewając się lawiny interesantów, PKO BP zdecydowało się, że w piątek wszystkie placówki banku będą otwarte dłużej, bo aż do godziny 19, i przez ostatnie dwie godziny będą obsługiwały tylko wnioski o wakacje kredytowe. Filie tego banku będą też otwarte od 9 do 12 w sobotę 30 lipca i również będą zajmowały się tylko przyjmowaniem wniosków o wakacje kredytowe.

W piątek od rana bank wystartował też z opcją składania wniosków przez swój serwis internetowy iPKO. Nie obyło się jednak bez problemów, a niektórzy klienci z funkcji skorzystać nie mogli. Bank przyznawał, że z "powodów technicznych możliwość złożenia wniosku o rządowe wakacje kredytowe może być ograniczona". I zapewniał, że trwają prace nad przywróceniem dostępu do usług. Problemy były też ze złożeniem wniosku przez internet w banku ING.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe

Od piątku klienci banków mogą składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

- Kredytobiorca, który napotka problemy z realizacją wniosku o wakacje kredytowe lub uważa, że bank narusza jego prawa, w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację - radzi Rzecznik Finansowy w poradniku poświęconym mechanizmowi wakacji kredytowych. Jeśli bank nie udostępni formularza wniosku, kredytobiorca może samodzielnie przygotować pismo.

Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać co najmniej: oznaczenie kredytobiorcy (dane osobowe takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania czy numer PESEL), oznaczenie kredytodawcy (dane identyfikujące kredytodawcę takie jak nazwa banku), oznaczenie umowy (np. nazwa/numer umowy i/lub data jej zawarcia), wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu (można wskazać we wniosku jeden lub kilka okresów, w których kredytobiorca zamierza korzystać z wakacji kredytowych) oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kredytobiorca powinien złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W treści oświadczenia należy zamieścić sformułowanie: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

- Bank ma obowiązek uszanować wniosek o wakacje kredytowe dostarczony także w dniu, kiedy przypada termin spłaty raty. Jeśli mimo to bank pobierze ratę, ma obowiązek ją zwrócić - poinformował z kolei prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Lola
2 lata temu
A co z innymi kredytami nie hipotecznymi mam pytanie co by się stało gdyby banki oraz ta nasza władza nie okradała ludzi
Ggg
2 lata temu
Biorą wakacje kredytowe na rok, a za rok inflacja będzie jeszcze wyższa, wyższe stopy% i wyższe raty. To nie lepiej spłacać teraz.
NIE kredyt
2 lata temu
Nie wezmę kredytu, bo jak widzę utuczona i mroczna twarz prezesa Glapinskiego to mnie już odpycha i boję się ile jeszcze podniesie stóp %. Ten człowiek z biednego zrobi nedzarza który nie będzie wstanie spłacić kredytu i jeszcze zabiorą to co ma, czyli ostatni kawałek dachu nad głową. Dlatego jest tylu bezdomnych ludzi, tak banki okradają!!!!!!
mike
2 lata temu
rozsądne osoby zrobia nadpłaty, reszta przewali kasę na wakacje i pierdoły a potem będzie płacz i lament
Stefan
2 lata temu
Jakie są profity z wakacji przez 8 miesięcy to niektórzy by nie uwierzyli. Przy kredycie 300tys zł na 25 lat gdy wykorzystany wszystkie 8 rat i nadpłacimy kredyt to oszczędność na odsetkach może wynieść pod 100tys zł. Nie ma takiej kary ani konsekwencji, która by mnie odwiodła od skorzystania.