Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty frankowe, w jakiej sytuacji politycznej są obecnie frankowicze?

43
Podziel się:

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli korzystny jeszcze kilka lat temu kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, dziś są w niepewnej sytuacji polityczno-finansowej. Jak obecnie wygląda kwestia frankowiczów?

Kredyty hipoteczne we frankach udzielane były w Polsce od 2004 roku
Kredyty hipoteczne we frankach udzielane były w Polsce od 2004 roku (Lukasz Solski/Eastnews)

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli korzystny jeszcze kilka lat temu kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, dziś są w niepewnej sytuacji polityczno-finansowej. Skok wartości waluty spowodował, że regularne spłacanie zobowiązania stało się dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a mimo wielu obietnic ze strony rządu, warunki nie zmieniają się. Jak obecnie wygląda kwestia frankowiczów?

Historia kredytów w CHF w Polsce

Historia zadłużeń we frankach szwajcarskich w Polsce rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy to banki wprowadziły i rozpowszechniały kredyty hipoteczne w tej walucie. Ze względu na niski kurs franka, który wtedy wynosił ok. 2 zł, wielu kredytobiorców zdecydowało się na to, pozornie opłacalne, rozwiązanie. Jak pokazują statystyki, w samym 2004 roku banki udzieliły zobowiązań w CHF na ponad 6 miliardów złotych, natomiast w 2008 roku suma ta wynosiła 56 miliardów złotych. Co ciekawa, nie tylko Polska była krajem, w którym można było zaobserwować szybko zwiększające się zainteresowanie frankami – takie kredyty udzielane były również w Niemczech, Francji, Węgrzech, Islandii czy w Bułgarii.

Wzrost wartości kursu w CHF

O ile w latach 2004-2008 popularność kredytów we frankach szwajcarskich nie słabła, co widać po wyżej przedstawionych statystykach, o tyle po tym czasie można było zaobserwować bardzo szybki wzrost kursu franka. Czym to było spowodowane? Sytuacją polityczno-gospodarczą w Polsce.

Na tym etapie trzeba zauważyć pewną zależność – w 2004 roku banki nie tylko rozpoczęły intensywną reklamę kredytów w CHF, ale co najważniejsze – Polska weszła do Unii Europejskiej, co wiązało się z tym, że inwestorzy zagraniczni zaczęli interesować się lokowaniem kapitału w naszym kraju. Finansowanie inwestycji było możliwe dzięki pozyskaniu przez przedsiębiorców środków ze Szwajcarii, gdzie oprocentowanie wynosiło wtedy 0,25%, było więc bardziej korzystne niż u nas. Natomiast zagraniczne inwestycje generowały wzrost wartości polskiej waluty, czy akcji na giełdzie.

To wszystko, co działo się w ciągu tych czterech lat, musiało wpłynąć na gospodarkę, czego konsekwencją był wzrost kursu franka szwajcarskiego. Co to oznaczało dla kredytobiorców?

Sytuacja frankowiczów po 2008 roku

Sytuacja kredytobiorców po 2008 roku gwałtownie się zmieniła – kurs CHF zaczął szybko rosnąć, co oznaczało dla frankowiczów skokowy wzrost wysokości rat oraz zwiększenie się salda ich kredytów o kilkadziesiąt procent. Z tego powodu wielu zadłużonych popadło w długi, zbankrutowało lub było zmuszonych sprzedać nieruchomość, gdyż kredyt znacząco przewyższył jej wartość.

W tym czasie zaczęto też głośno mówić o praktykach niektórych banków, które doprowadziły do zwiększonej sprzedaży kredytów w CHF. Jedna z nich polegała na bardzo płynnym obliczaniu zdolności kredytowej – była ona niewystarczająca, w przypadku zadłużenia denominowanego w PLN, ale już odpowiednia, gdy kredytobiorca zdecydował się na zobowiązanie we frankach szwajcarskich. Stosowano też agresywne metody sprzedażowe, manipulowanie oprocentowaniem czy niejasne zapisy w umowach.

Z tego względu działa dziś wiele kancelarii prawnych, które wyspecjalizowały się w obronie praw frankowiczów. Jak można dowiedzieć się z http://www.kpsi.pro/kredyty-frankowe/, istnieją podstawy do ubiegania się o odzyskanie kwot nienależnie świadczonych na rzecz banku. Co jest ważne w takim przypadku, każdą umowę kredytową należy rozpatrzeć indywidualnie.

Kredyt we frankach, a rząd

Trzeba cały czas pamiętać, że nie tylko sytuacja rynkowa, ale również polityczna, wpływa na warunki, na jakich obecnie spłacane są kredyty przez frankowiczów. W 2017 roku pojawiły się w Sejmie aż trzy projekty ustaw, które miały rozwiązać część problemów tej grupy kredytobiorców. Należy jednak zaznaczyć, że o tych propozycjach zaczęto głośno dyskutować już w 2015 roku, lecz do żadnych wiążących decyzji nie doszło.

Najgłośniej mówiło się o projekcie ustawy prezydenckiej, która zakładała funkcjonowanie specjalnego funduszu wsparcia, mającego udzielać nieoprocentowanych pożyczek z możliwością spłaty w ciągu maksymalnie 12 lat. Ponadto jeśli kredytobiorca zdecydowałby się na sprzedaż nieruchomości i uzyskane w ten sposób środki przeznaczył na spłatę zadłużenia, mógłby otrzymać pożyczkę w wysokości maksymalnie 72 tys. zł, jeśli kwota ze sprzedaży mieszkania/domu byłaby niższa, niż suma pozostałego zobowiązania. Projekt ustawy zakładał też utworzenie Funduszu Restrukturyzacyjnego, który miałby rekompensować straty powstałe na skutek przewalutowania.

Jednak wiele obietnic politycznych pozostało nadal w sferze projektów, a frankowicze tkwią w „zawieszeniu”. Co to oznacza? Nie chcą negocjować z bankami warunków przewalutowania, co w wielu przypadkach byłoby najkorzystniejszym rozwiązaniem, czekając aż problem zostanie rozwiązany przez rząd, np. poprzez zmuszenie banków do przewalutowania na atrakcyjnych dla nich warunkach.

Obecnie frankowicze czekają na uchwalenie ustawy, nad którą prace w Sejmie rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2018 roku i która zakłada stopniowe przewalutowanie hipotek zaciąganych w obcej walucie. Na stagnację frankowiczów wpływać może również fakt, że od pamiętnego „czarnego czwartku”, kiedy to szwajcarski bank centralny podjął decyzję o zaprzestaniu sztywnego sposobu wymiany franka na euro, a jego kurs sięgał momentami nawet 5 zł, wartość CHF powoli spadała i w 2018 roku tylko raz przekroczyła 3,80 zł.

Czy coś się zmieni w sytuacji frankowiczów? Tak naprawdę wiele zależy od nich samych, od tego, czy podejmą negocjację z bankami, najlepiej z pomocą doświadczonych ekspertów. Nie można jednak liczyć na poprawę obiecywaną przez rząd, ponieważ jak można zauważyć na podstawie poprzednich kilka lat, politycy poprzestawali na pracach nad ustawami, które nigdy nie weszły w życie.

raport
raporty bankowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
izka
5 lata temu
Złożył ktoś już pozew? Mnie prawnik z kancelarii Klisz powiedział, że szanse są bardzo duże, bo w mojej umowie jest mnóstwo zapisów niedozwolonych i dodatkowo jest ten korzystny wyrok trybunału. Pozew u mnie jest w trakcie pisania. Mecenas Dziedzic podobno jest dobry w te klocki.
MO
5 lata temu
W 2009r. wzięłam kredyt w złotówkach choć miałam zdolność na większą kwotę we frankach. Doradca kredytowy wtedy powiedział zarabiasz w złotówkach- bierz kredyt w złotówkach, jest rata wyższa ale pewniejsza.I to były "złote " słowa. Płaciłam więcej przez kilka lat od tych co pokusili się o niższe raty... Doradca powiedział zrobicie jak chcecie, to Wy podejmiecie decyzję i w razie najgorszego scenariusza Wy będziecie ponosić konsekwencje, ja tylko mogę doradzić taka moja rola. Usłuchaliśmy i nie żałujemy.
cd co jest wa...
6 lat temu
5 dzis BANKI dopłacają do kredytow ok 15 CHF miesięcznie kazdemu lub prawie frankowiczowi -ujemny LIBOR no to jak jest banki daja kredyt i jeszcze do niego dopłacaja - to są JAJA - o NIE pytanie dlaczego banki dopłacają , gdzie jest ZYSK, myślicie że to samo tak WYSZŁO- zyskiem jest zmanipulowany i zaplanowany kurs CHF 6 MIT BANKOWY „frankowicze to bogole - niech płacą nie żal”, ale przecież te same banki nie udzielały im kredytów złotówkowych bo byli za BIEDNI - KTO KŁAMAŁ i PO CO ? 7BANKI mają olbrzymie środki , mogą w celach ZYSKU tak manipulować kursem walut żeby osiągnąć cel , czyli OSZUKAĆ ludzi , kurs CHF nie wzrósł przypadkiem o 130 procent, PYTANIE jak duże kary poniosły banki za zmowy walutowe- prosze poszukać - MLD DOLARÓW 8.DOM - WARTOŚĆ dla której ludzie dali sie OSZUKAĆ - działanie BANKSTERÓW ZAPLANOWANE i tylko głupi uważa a że ludzie czegoś tam nie czytali, nie rozumieli , każdy liczyłsie z ryzykiem ,rzędu 20-30 procent, ale nie z OSZUSTWEM na 130 Procent
GNB
6 lat temu
Kredyty frankowe, w jakiej sytuacji politycznej są obecnie frankowicze? Polska uchodzi za ZŁODZIEJSKI EDEN dla bansterów o skali światowej . Elity władzy niezależnie od szyldu wspierają kosmiczne bankowe bezprawie. Od lat obowiązuje blokada ochrony praw klienta finansowego . Nadzór nad sektorem bankowym jest kosztowną fikcją , szczególne zasługi na tym polu należą do KNF , który powstał po demontażu KNB przy NBP. Szkodnicy , sabotażyści , agenci wrogiej agentury odpowiedzialni za tysiące dramatów, krzywd, samobójstw , cieszą się bezkarnością i są nadal na wolności . Wymiar sprawiedliwości nie wydolny , w mediach nadal króluje kłamstwo albo mix finansowane przez oszustów . W Polsce oficjalnie przy otwartej kurtynie banksterzy okradają tysiące polskich rodzin. Nowa Zmiana , PAD cicho sza a wybory się zbliżają !
krylan
6 lat temu
Uwolnienie kursu CHF względem kursy Euro jest podstawa do zerwania umowy Polskiego Banku Centralnego ze Szwajcarskim Bankiem centralnym!!! Wówczas umorzenie owych kredytów nastąpiło by samoczynnie! Nie jestem biegłym w tego typu prawie i należało by zwrócić się do dobrego prawnika, z tym wielkim problemem ekonomicznym i gospodarczym, wielu obywateli RP i samej Rzeczpospolitej również!
...
Następna strona