Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Rzecznik TSUE wydał opinię ws. kredytów frankowych. UOKiK zabiera głos

19
Podziel się:

- Opinia Rzecznika Generalnego TSUE jest zbieżna z naszym wieloletnim stanowiskiem - powiedział w czwartek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Według rzecznika trybunału klienci, którzy zawarli z bankami umowy frankowe na nieuczciwych warunkach, mogą się domagać nie tylko zwrotu pieniędzy, ale też dodatkowych świadczeń.

Rzecznik TSUE wydał opinię ws. kredytów frankowych. UOKiK zabiera głos
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny komentuje opinię rzecznika TSUE ws. kredytów frankowych (PAP, Piotr Nowak)

Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki, konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych – stwierdził w czwartkowej opinii ws. kredytów frankowych Rzecznik Generalny TSUE Anthony Michael Collins.

Po tej opinii prezes UOKiK Tomasz Chróstny ocenił, że jest to ważny dzień dla kredytobiorców. - Opinia Rzecznika Generalnego TSUE jest zbieżna z naszym wieloletnim stanowiskiem. Od dawna podnosiliśmy, że banki nie mają podstaw żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku upadku umowy z ich winy, czyli w związku ze stosowaniem postanowień niedozwolonych - skomentował Chróstny, cytowany w czwartkowym komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WIRON zamiast WIBORU. Prof. Noga: to szansa dla kredytobiorców, raty od razu pójdą w dół

Zaznaczył, że możliwość dochodzenia takich roszczeń oznaczałoby dopuszczanie osiągnięcia korzyści finansowych przez bank, który stosował wobec konsumentów klauzule abuzywne, czyli stanowiące nadużycie. - Ponadto zgoda na tego rodzaju roszczenia byłaby równoznaczna w skutkach z przywróceniem niesprawiedliwych warunków wynikających z wykonywania umowy zawierającej postanowienie niedozwolone - dodał prezes.

UOKiK przypomniał, że opinie ws. roszczeń banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, prezes urzędu wyraził już w grudniu 2019 r. po wyroku TSUE w sprawie C-260/18 (Dziubak vs Raiffeisen Bank International AG). Podkreślił też, że opinia Rzecznika Generalnego nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia TSUE, na które wciąż musimy poczekać. Nie jest wiążąca dla TSUE, często jednak jest uwzględniana w wydawanych orzeczeniach.

Poważne skutki opinii TSUE

Czwartkowa opinia rzecznika TSUE wywołała lawinę komentarzy. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys alarmuje, że grozi ona "poważnym kryzysem makroekonomicznym". - Zgodnie z szacunkami KNF takie rozwiązanie to jest ponad 200 mld zł, które na koniec musieliby zapłacić wszyscy podatnicy - ocenia szef PFR.

- Kilka banków znalazłoby się w bardzo trudnej sytuacji i musiałoby być ratowane naszymi pieniędzmi. Dlatego uważam, że nie jest sprawiedliwe obciążanie kosztami tego rozwiązania wszystkich podatników i traktowanie ich w sposób uprzywilejowany względem kredytobiorców w złotych - uważa Paweł Borys.

Banki przegrywają z frankowiczami

Tymczasem frankowicze idą do sądów i w przygniatającej większości wygrywają z bankami. Z danych rynkowych zebranych przez Votum Robin Lawyers wynika, że w 2022 roku zapadło 9596 wyroków w sprawach frankowych. Aż 9320 z nich, czyli 97,1 proc., było korzystnych dla kredytobiorców. Tylko 256 (2,7 proc.) było korzystnych dla banków, a w 20 sprawach (0,2 proc.) doszło do uchylenia wyroku przez sąd drugiej instancji instancji i przekazania go do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Salowa
2 lata temu
Poprzedni prezes KNF w prokuraturze, obecny broni przed TSUE złodziejskie banki i opluwa kredytobiorców,...a bym zapomniał obaj z PiS
Judasz
2 lata temu
Pisuarowy KNF sprzeciwia się karaniu banków które okradały obywateli...czyli na wschodzie bez zmian
Chatgpt
2 lata temu
Kazik"daj spokój" ciśnie się tekst z Barei "Status państwowej osoby prawnej, który UKNF posiada od 1 stycznia 2019 r. ma służyć przede wszystkim zapewnieniu większej niezależności finansowej Urzędu". - rozumiesz kliencie Banku? "Koszty funkcjonowania UKNF są pokrywane bezpośrednio z wpłat od nadzorowanych podmiotów." - a to tez rozumiesz? "Urząd prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu finansowego uchwalanego przez KNF i zatwierdzanego przez Prezesa Rady Ministrów." -oj tam, skazany prawomocnie za kłamstwo. Europejski Unikat. "Roczne sprawozdanie finansowe Urzędu podlega badaniu przez firmę audytorską, której wyboru dokonuje Prezes Rady Ministrów." - brniemy "Sprawozdanie to podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Rady Ministrów." - już po szyję... Pozdrawiam wszystkich złotuwkowiczów i frankowiczów którzy świadomie od lat płacą na KNF!! A Niepłacicie? To musicie zacząć, bo bankom w obecnej sytuacji (strzelają focha) już się odechciało łożyć na prezesa i departamenty. No chyba że jakaś szybka nocna (ustawka) Ustawa 100%, bez czytania z wkrętka Andżeja i jazda do Monitora, czy tam coś!?
Kris
2 lata temu
Przecież w tej opinii nie nie ma mowy o frankach. Mowa jest o nieuczciwych kredytach hipotecznych. Jeżeli ,, złotówkowicz " uzna że jego kredyt jest nieuczciwy , może dochodzić tak samo swoich praw. Ta opinia też dotyczy jego, bo jest konsumentem. Nie dajcie się ulec manipulacją. TSUE stoi na straży praw wszystkich konsumentów w przeciwieństwie do stronniczej KNF, które nie zapobiegło powstawaniu tych nieuczciwych umów. Teraz stoi po stronie banków i twierdzi ,że wspiera wszystkie strony sporu. Dobrze, że jesteśmy w Uni Europejskiej.
Zbyszek
2 lata temu
A co z tymi co kredyty wzięli w złotówkach też zostali oszukani przez banki