Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Stopy procentowe bez zmian. Co to oznacza dla kredytobiorców?

45
Podziel się:

W środę 7 grudnia poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych w Polsce. Wynika z niej, że grudzień będzie trzecim miesiącem z rzędu, w którym stopy procentowe nie zmienią się. Kredytobiorcy nie muszą w związku z tym martwić się kolejnym wzrostem rat kredytów. Choć ekonomiści są zgodni - to chwilowa ulga, ale nie można jeszcze mówić o zakończeniu cyklu podwyżek stóp.

Stopy procentowe bez zmian. Co to oznacza dla kredytobiorców?
NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji podkreślał, że zatrzymanie cyklu podwyżek jest pauzą (Adobe Stock, Agencja Wyborcza.pl, Kuba Atys, Tomasz Warszewski)

Od października 2021 r. comiesięczne posiedzenia RPP budzą wiele emocji. Przypomnijmy, że przez 11 kolejnych miesięcy stopy procentowe rosły, a główna stopa referencyjna wzrosła w tym czasie z poziomu 0,1 proc. aż do 6,75 proc. Dla wielu kredytobiorców był to szok, bo raty kredytów drastycznie zaczęły drożeć. W październiku i listopadzie w końcu zdecydowano o utrzymaniu stóp na aktualnym poziomie, bez ich podnoszenia. Decyzję tę zgodnie z przewidywaniami ekspertów podjęto także w grudniu. Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie i wynoszą:

  • stopa referencyjna (główna) – 6,75 proc.
  • stopa lombardowa – 7,25 proc.
  • stopa depozytowa – 6,25 proc.
  • stopa redyskonta weksli – 6,80 proc.
  • stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes PiS ocenił Glapińskiego. Orłowski: przed nami trudny czas

Rada Polityki Pieniężnej czeka na efekty swoich decyzji

Brak podwyżki stóp procentowych w IV kwartale tego roku można nazwać prezentem świątecznym dla kredytobiorców. Wiele z nich ma już duże problemy finansowe związane z nawet dwukrotnym wzrostem rat swoich zobowiązań i z niepokojem czeka na kolejne decyzje RPP. Prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji sam podkreślał, że zatrzymanie cyklu podwyżek jest pauzą, a nie nowym trendem i ma pomóc ocenić, czy obecna strategia zacieśniania polityki pieniężnej przynosi spodziewane efekty. Dlatego nie jest to równoznaczne z tym, że w nowym roku nie będzie kolejnych decyzji o podwyżkach.

Niewielkie wyhamowanie wzrostu inflacji, a także niewielki spadek wskaźnika WIBOR, który znacząco wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych, pozwoliły Radzie kolejny miesiąc wstrzymać się ze zmianami stóp procentowych.

Jest szansa, że raty kredytów zaczną spadać

Wielu ekspertów ciągle widzi przestrzeń do podwyżek. A każda podwyżka przekłada się na wzrost oprocentowania kredytów i tym samym na wyższe raty kredytów. Dlatego już samo utrzymanie stóp na obecnym poziomie jest powodem do zadowolenia dla kredytobiorców, bo ich raty, choć dużo wyższe niż przed czy w trakcie pandemii, to na razie nie będą rosły. Klienci banków z kredytami z nadzieją patrzą w przyszłość i wypatrują pierwszych obniżek stóp. Niestety według opinii samego Adama Glapińskiego takie decyzje najprawdopodobniej będą mogły mieć miejsce dopiero w końcówce nadchodzącego 2023 r.

Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalomoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(45)
nieeeeee
rok temu
A ja czekałem 3 mieś.,że będzie z 10% na lokacie i przez RPP straciłem kilka tysięcy.
Trzeźwo myślą...
rok temu
Kredytowcy nie stworzyli inflacji. Dlatego wszyscy muszą ponieść koszty jej zdławienia. Należy zdrenowac przede wszystkim kieszenie oszczędzających, aby zrozumieli że lokaty nie są do zarabiania. Aby pobudzić ich wyobraźnię że pieniądze muszą pracować nie na półce w banku potrzeba stymulatora w postaci drenu.
Bepe
rok temu
WIBOR to wskaźnik czy raczej zmowa banków w jaki sposób obrobić swoich klientów. Dowalili taką podwyżkę rat że głupio już im wyżej podnosić, czekają na powolną agonię klientów
Kazik
rok temu
Grudzień jest 3 miesiącem bez zmian stóp procentowych?????????? Co za bełkot.
Ekspert
rok temu
Bardzo słuszna decyzja RPP. Obciążając tylko kredyciarzy z inflacją nie wygramy. Potrzeba do tego porządnie przetrzepac, ale to porządnie oszczędności zbieraczy. Tylko w ten sposób przestaną biegać po sklepach i się panoszyć. Drenaż na lokatach konieczny.
...
Następna strona