Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Stopy procentowe osiągnęły szczyt? Dziś ostatnia w tym roku decyzja RPP

152
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej ogłosi dziś ostatnią w 2022 r. decyzję, która będzie mieć wpływ na wysokość rat kredytów. Wypowiedzi członków RPP mogą sugerować, że w grudniu Rada trzeci miesiąc z rzędu nie dokona zmian, po 11 kolejnych podwyżkach od września. Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,75 proc.

Stopy procentowe osiągnęły szczyt? Dziś ostatnia w tym roku decyzja RPP
Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński (East News, Wojciech Olkusnik)

Listopadowa, druga z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, była zgodna z deklarowaną przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego i niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej niechęcią do dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej mimo wciąż wysokiej inflacji.

Przypomnijmy, 9 listopada Rada poinformowała, że pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co oznacza, że stopa referencyjna nadal wynosi 6,75 proc. To zaskoczenie o tyle, że konsensus ekonomistów zakładał, iż RPP dokona podwyżki o 25 pb., do 7 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: RPP nie podwyższa stóp, a raty rosną przez rekordowy WIBOR. Prof. Marian Noga: będzie WIRON, kredytobiorcy się ucieszą

Stopy procentowe - grudzień 2022. Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Zdaniem analityków banku Crédit Agricole, decyzja o stabilizacji stóp procentowych w grudniu będzie spójna z wypowiedziami prezesa NBP na listopadowej konferencji. Adam Glapiński dał wówczas do zrozumienia, że w sytuacji, w której inflacja będzie kształtowała się zgodnie z listopadową projekcją NBP, nie należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych. "Ważnym argumentem dla RPP na rzecz status quo w polityce pieniężnej jest spadek inflacji CPI odnotowany w listopadzie" - czytamy w analizie.

Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp w grudniu będzie również spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym - jak wskazują eksperci CA - powinna być neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. "W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej" - zauważają analitycy.

Większość członków RPP sygnalizowała do tej pory, że w scenariuszu braku kolejnych szoków, które wzmacniałyby krajową presję inflacyjną. Utrzymanie nastawienia "wait & see" będzie wskazane również w kolejnych miesiącach, przy czym formalnie koniec cyklu podwyżek stóp przez Radę nie został ogłoszony. Większość RPP konsekwentnie komunikuje pauzę w cyklu, a nie jego zakończenie.

Wskaźniki gospodarcze a poziom stóp

Ostatnie odczyty krajowych danych makro wpisywały się w scenariusz kreślony przez większość RPP, wskazując na postępujące schładzanie się koniunktury.

Dynamika cen konsumenta obniżyła się w listopadzie, według odczytu flash GUS, do 17,4 proc. z 17,9 proc. miesiąc wcześniej i było to pierwsze od czerwca 2021 r. wyhamowanie wzrostu wskaźnika, nie licząc spadku inflacji w lutym 2022 spowodowanego wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej.

Z kolei struktura PKB w III kwartale 2022 r., który wzrósł rok do roku o 3,6 proc., pokazała wyraźne hamowanie popytu krajowego oraz inwestycji, a także zaskakująco duży przyrost zapasów, co ekonomiści odczytali jako sygnał malejącej liczby zamówień wśród firm. Wciąż relatywnie wysoka, choć realnie coraz bardziej ujemna, była w październiku nominalna dynamika wynagrodzeń (13 proc.).

Na konferencji po posiedzeniu prezes NBP z pewnością będzie podkreślał, że sygnalizowana przez niego od lipca zbliżająca się przerwa w podwyżkach stóp była uzasadniona w świetle napływających ostatnio danych. Najciekawsze z punktu widzenia rynkowego będą ewentualne deklaracje prezesa dotyczące przyszłości. Po pierwsze, czy padnie jakaś bardziej stanowcza sugestia, że drzwi do dalszych podwyżek stóp się zamykają (do tej pory Glapiński mówił, że to pauza, a nie koniec cyklu) - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści Santandera.

"Po drugie, czy powrócą sugestie z lipca nt. możliwego rozpoczęcia obniżek stóp przed końcem 2023 r. (ostatnio sygnały tego typu pojawiły się np. ze strony członka RPP Ireneusza Dąbrowskiego, którego uważamy za bliskiego poglądom prezesa NBP). Rynek zaczął już dość mocno wyceniać taki scenariusz" - dodali.

Opinie członków RPP

W ubiegłym tygodniu członek RPP Ireneusz Dąbrowski ocenił, że obecny poziom stóp jest dobrze skalibrowany, żeby obniżyć inflację, a rynki mają rację, wyceniając już w przyszłym roku pierwsze obniżki stóp.

Inny członków Rady Wiesław Janczyk powiedział, że obecny poziom stóp jest właściwy w świetle posiadanych informacji, zaś co do grudniowego posiedzenia nie napłynęły jego zdaniem dane, które skłaniałyby do wznowienia podwyżek stóp.

Członkini RPP Iwona Duda powiedziała w pierwszej wypowiedzi dla prasy od powołania w październiku przez Sejm, że w obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny, a dalsze podwyżki mogłyby prowadzić do zduszenia gospodarki.

Dotychczas Rada Polityki Pieniężnej ogłaszała decyzję ws. stóp w godzinach popołudniowych. W listopadzie komunikat po posiedzeniu RPP pojawił się ok. godz. 19:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(152)
Ewelina35
2 lata temu
Jak działać antyinflacyjnie? A to proste! Tak samo jak z cwaniakami od zniczy i tych od cukru. Nie ulegać rozsiwanej przez tzw wolne media panice .Nie kupujcie już teraz karpi po 40-80zl/kg bo ponoć będzie droższy. Nie będzie bo jest go tak dużo już wyłowionego i przygotowanego do sprzedaży, że ceny będą spadać im bliżej wigilii. Bo niby co zrobią z tymi karpiami jeśli go nie sprzedają w tym okresie? Do rzeki i stawu nie wrzucą ich ponownie. Tak samo jakbz choinkami tuż przed wigilią kupuje się o 50% taniej niż tydzień wcześniej bo do lasu ich nie zawiozą ponownie by rosły. Sami sobie z inflacja poradzimy jeśli panice i głupiego gadania cwaniakow się nie podamy. Kupuj tylko tyle ile ci w domu potrzeba .I tak będziecie jedzenie oddawać/ oby!/ lub wyrzucać do śmietników po świętach. Wielu do dziś jeszcze i dalej będzie używać cukru który kupili w marcu po 10zl/kg. Nie dajcie się dalej oglupiac.
To ja
2 lata temu
Apel do dziennikarzy aby zapytali jastrzembia o przyczynę rekomendacji kurskiego na dyrektora w banku światowym. Ojj będzie śmiesznie i żałośnie jednocześnie.
##### +++
2 lata temu
Z całego serca życzę wszystkim panom spod znaku prawa itd, sprawiedliwych sądów i małych cel w więzieniach.
Emil
2 lata temu
Szczyt bedzie jak zabiorą wszystkie mieszkania i każdy polityk i bankowiec wjedzie miał po 200miszkan
Jacek
2 lata temu
Za podnoszeniem stop są tylko ciułacze co mają 10 tys zl. oszczędności z komuni i myślą, że zrobią interes życia na lokacie i będą odcinać kupony. Piszą o inflacji jakby coś się znali a to zwykli zawistnicy co mieszkają kątem u mamy i grają w PlayStation.
...
Następna strona