Notowania

banki
17-05-2018 (14:36)

BGŻ BNP Paribas podwoił zyski. Ustalił skład zarządu

Bank wyznaczył też plan działania na kolejne kwartały. Jednym z ważnych elementów będzie przejęcie Raiffeisena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BGŻ BNP Paribas / materiały prasowe)
Przemysław Gdański pozostał na stanowisku prezesa banku.

BGŻ BNP Paribas zarobił od stycznia do marca blisko 85 mln zł. To oznacza skokowy wzrost w skali roku. Bank ustalił plan działania na kolejne kwartały. Jednym z ważnych elementów będzie przejęcie Raiffeisena.

BGŻ BNP Paribas podsumował pierwsze trzy miesiące tego roku. Bank może się pochwalić podwojeniem zysków, które wyniosły 85,5 mln zł. Rok wcześniej były na poziomie niecałych 40 mln zł.

Na tak znaczącą poprawę wyników wpływ miało kilka czynników. Wśród nich władze banku wymieniają koszty funkcjonowania, które zostały zredukowane o 3,6 proc. W trzecim kwartale wyniosły 421 mln zł. Do tego dochodzi korzystniejsze o 27,5 proc. saldo odpisów z tytułu utraty wartości aktywów.

Trzeba też przyznać, że poprzeczka nie była bardzo wysoko zawieszona, bo pierwszy kwartał poprzedniego roku, który jest bazą do porównań, był obciążony kosztami związanymi z połączeniem banków BGŻ, BNP Paribas Bank Polska oraz Sygma Banku. Można je szacować na około 13 mln zł.

Choć wyniki znacząco się poprawiły, wielkość banku mierzona wartością aktywów zmalała o ponad 800 mln zł do niecałych 72 mld zł. To dosyć nietypowa sytuacja, bo większość banków pod tym względem systematycznie powiększa się.

Wśród najważniejszych zmian w strukturze aktywów grupy zarząd wymienił nieznaczny spadek udziału kredytów i pożyczek udzielonych klientom oraz pozycji należności od banków. Jednocześnie zwiększył się udział kasy i środków w banku.

Strategia 2018-2021

Przy okazji publikacji wyników zarząd zaprezentował strategię na kolejne lata. "Głównym założeniem nowej strategii 'Fast Forward' na lata 2018-2021 jest koncentracja na kliencie, transformacja cyfrowa produktów, usług i procesów, co przyspieszy rozwój i przyczyni się do zwiększenia rentowności. Jednocześnie nowa strategia zakłada realizację wzrostu poprzez przejęcie zorganizowanej części działalności Raiffeisen Banku Polska, pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód" - czytamy w komunikacie.

Ciekawie zapowiadają się kolejne kroki w związku z przejęciem Raiffeisena. Ma to pozwolić na wzmocnienie obecności całej grupy w dużych miastach oraz rozwój bazy klientów zamożnych, a także osiągnięcie pozycji jednego z liderów w segmencie Private Banking.

W obszarze małych i średnich przedsiębiorstw, przejmowana działalność z silną siecią dystrybucji, innowacyjną platformą produktową oraz nowoczesnym zcentralizowanym centrum obsługi klientów, ma zapewnić wejście do czołówki znaczących graczy.

Wcześniej szacowano, że po połączeniu sił BGŻ BNP Paribas z Raiffeisenem cała grupa bankowa posiadałaby aktywa o wartości około 112 mld zł, z czego blisko 75 mld zł stanowiłyby kredyty, a 90 mld zł depozyty.

Nowy stary zarząd

Rada nadzorcza banku BGŻ BNP Paribas podjęła uchwałę w sprawie ustalenia liczby członków zarządu banku nowej kadencji na 9 osób oraz powołała zarząd na nową 3-letnią kadencję w dotychczasowym składzie. Prezesem pozostał Przemysław Gdański.

W skład zarządu wchodzą:

Przemysław Gdański - prezes zarządu

Jean-Charles Aranda - wiceprezes zarządu

Daniel Astraud - wiceprezes zarządu

Philippe Paul Bézieau - wiceprezes zarządu

Blagoy Bochev - wiceprezes zarządu

Przemysław Furlepa - wiceprezes zarządu

Wojciech Kembłowski - wiceprezes zarządu

Jaromir Pelczarski - wiceprezes zarządu

Jerzy Śledziewski - wiceprezes zarządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2018

KlientObsługa klienta w tym banku to jakiś dramat...

18-05-2018

GruFrancja to syf unikać tych oszustow

18-05-2018

HarnasJeszcze tylko miesiac i likwiduje u nich konto . Kredyty i karty. Wreszcie

Rozwiń komentarze (6)

Wybrane dla Ciebie