Notowania

banki
09-03-2018 (13:59)

Idea Bank z niższym zyskiem. Prezes zapowiada ograniczenie liczby oddziałów

Idea Bank odnotował 230,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 r. wobec 440,85 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Idea Bank chce być pierwszym wyborem dla mikrofirm.

Idea Bank odkrył karty. Nie może się jednak pochwalić równie wysokimi zyskami jak w 2016 roku. Spadły o prawie połowę, choć zarząd tłumaczy to jednorazowymi wydarzeniami. Najwidoczniej nie przekonuje to inwestorów. Akcje banku mocno tracą na wartości.

Idea Bank podsumował finansowo 2017 rok. Zysk netto banku znacząco spadł z 441 do 231 mln zł. Złożył się na to m.in. spadek wyniku z prowizji, który był o 9 proc. niższy niż rok wcześniej. Jednocześnie wynik z tytułu odsetek wzrósł w tej samej skali.

Zarząd banku podkreśla, że porównanie zysków w ostatnich dwóch latach nie jest jednak do końca miarodajne. Wszystko przez zdarzenia jednorazowe, które zaburzają ogólny obraz.

Mowa m.in. o sprzedaży 25 proc. akcji Idea Leasing, odpisie z tytułu utraty wartości spółki zależnej - Open Finance, aktualizacji wartości wrocławskiego biurowca Sky Tower oraz rozliczeniu sprzedaży GetBack.

Jak wskazuje zarząd Idea Banku, wynik netto bez wymienionych zdarzeń jednorazowych wyniósłby 151 mln zł. Byłby więc zbliżony do tego z 2016 roku. Dochody z działalności powtarzalnej wzrosły o 9 proc.

Banki już nie będą chciały ratować polskiego górnictwa

Zarząd nie narzeka. Gorzej z inwestorami

Władze banku odniosły się do spadku wyniku z tytułu prowizji. "Wynika to ze zmiany struktury dochodów prowizyjnych, tj. zwiększenia udziału wpływów ze sprzedaży produktów własnych kosztem dochodów z pośrednictwa, obarczonych większym ryzykiem biznesowym i regulacyjnym" - czytamy w komunikacie.

W długim okresie zmiana ta, w połączeniu ze strategicznym przesunięciem w kierunku budowania regularnego wyniku odsetkowego, ma mieć pozytywny wpływ na dochodowość grupy. Tak przynajmniej zapewnia zarząd.

Bank może się pochwalić sprzedażą kredytów, która wyniosła 9,6 mld zł, rosnąc o 19 proc. względem 2016 roku. Łączne aktywa banku wzrosły z 21,52 do prawie 24 mld zł.

- Rok 2017 był okresem, w którym zapoczątkowaliśmy zmiany organizacyjne i strukturalne, dostosowujące bank oraz całą grupę kapitałową do nowych wyzwań. Celem tych zmian jest zbudowanie instytucji bankowej średniej wielkości, mającej zrównoważony apetyt na ryzyko i przynoszącej stabilny zwrot dla akcjonariuszy. Cieszą nas bardzo dobre wyniki sprzedaży, które zanotowaliśmy w głównych grupach produktów oraz spadające koszty działania - podsumował prezes Idea Banku Tobiasz Bury.

Władze banku są zadowolone z wyników. W równie dobrych nastrojach nie są inwestorzy. Co więcej, po notowaniach giełdowych można wnioskować, że są zawiedzeni najnowszymi informacjami dotyczącymi banku. W najgorszym momencie piątkowej sesji notowania akcji spadały prawie 9 proc.

Mniej oddziałów. Pierwsze centra przedsiębiorczości

Przedstawił też wizję rozwoju w kolejnych trzech latach. Zapowiedział optymalizację sieci i przenoszenie biznesu do kanałów on-line. Chce zwiększać skalę działania m.in. dzięki usługom pozabankowym - usługom doradczym, księgowym, przetwarzaniu płatności. Do tej pory Idea Bank to robił, ale w mniejszym stopniu.

Docelowo Idea Bank ma być instytucją pierwszego wyboru dla mikrofirm, mieć pozycję nr 1 pod względem udziału rynkowego w kredytach, liczby klientów i obrotów faktorigowych, a także wolumenu sprzedaży leasingu dla mikrofirm.

Prezes Bury poinformował, że bank rozpocznie w tym roku konsolidację oddziałów, obejmującą spółki z grupy. W pierwszym półroczu powstanie pierwsze Centrum Przedsiębiorczości, zlokalizowane w Gdańsku, które ma skupiać kompetencje wszystkich spółek z grupy Idea Banku.

- Numerycznie liczba placówek będzie ograniczona, ale zakres usług i ich dostępność nie zmieni się. Dziś grupa ma 120 oddziałów, ich liczba spadnie do około 100. Nowością będą Centra Przedsiębiorczości, zlokalizowane w 12 największych miastach. Planowany jest też rozwój sieci Idea Hub - zapowiada prezes.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Od 2015 roku akcje Idea Banku są notowane na warszawskiej giełdzie.

Głównym właścicielem banku jest Leszek Czarnecki, który kontroluje też m.in. Getin Noble Bank. W najnowszym zestawieniu Forbes'a majątek biznesmena wyceniono na 2,2 mld zł. Daje mu to 13 pozycję w rankingu najbogatszych Polaków.

Tagi: banki, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2018

maxxxxPowoli widać koniec tego parabanku. Wiele obietnic na początku a potem olewająca infolinia nie chce mieć z nimi nic wspólnego !!!!

11-03-2018

powesWiele banków ma trudności ale jeżeli chdzi o getin bank to ja jestem zupełnie spokojna. Mają plan naprawczy i dążą do jego realizacji

09-03-2018

MarPewne dlatego, że firmy już nie chcą kredytów z Idea banku. Kary doliczają za co chcą i nie ma dyskusji! Zero rozmowy pomimo, że to pracownicy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)

Wybrane dla Ciebie