Notowania

banki
24-05-2018 (12:19)

ING gwarantuje, że oprocentowanie się nie zmieni. Wprowadza nowe kredyty hipoteczne

Dotychczas banki oferowały zmienne stawki, które w okresach dobrej koniunktury oznaczają zazwyczaj rosnące raty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Olszewski, money.pl)
Brunon Bartkiewicz jest prezesem ING Banku Śląskiego.

ING Bank Śląski proponuje klientom kredyty hipoteczne oparte czasowo o stałą stopę oprocentowania. Dotychczas banki oferowały zmienne stawki, które w okresach dobrej koniunktury oznaczają zazwyczaj rosnące raty.

- Chcemy, aby nasi klienci czuli się komfortowo, biorąc kredyt na długie lata. Dlatego dajemy im wybór pomiędzy kredytem ze zmienną stopą oprocentowania, a kredytem z oprocentowaniem stałym w co najmniej początkowym okresie - wskazuje Katarzyna Stawecka, dyrektor w ING Banku Śląskim.

Ekspertka odpowiedzialna za kredyty hipoteczne i ubezpieczenia tłumaczy, że pierwszy okres obowiązywania stałej stopy obejmuje 60 miesięcy od dnia uruchomienia kredytu. W tym czasie nie ma możliwości zmiany na oprocentowanie zmienne. Po 60 miesiącach możliwe jest przedłużenie okresu obowiązywania stałej stopy na kolejne 60 miesięcy, jednak na podstawie nowej propozycji cenowej.

ING precyzuje, że jeśli klient nie zdecyduje się na kolejny okres obowiązywania stałej stopy, nastąpi zmiana na kredyt oparty o zmienną stopę oprocentowania (marża wskazana w umowie kredytowej + WIBOR6M). Tak wyliczane są raty w niemal wszystkich kredytach. Po tej zmianie klient nie będzie miał już jednak możliwości ponownego przejścia na stałą stopę oprocentowania.

Prezes ING Banku Śląskiego Bruno Bartkiewicz już w lutym wskazywał, że zapowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczące braku podwyżki stóp procentowych w 2018 roku to dobry moment, by wrócić do tematu oferowania przez banki kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową.

Podkreślał wtedy, że banki uczestniczące w rozmowach z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) na ten temat są gotowe, by taki produkt oferować, ale potrzebują zachęt, np. w postaci zwolnienia z niektórych obciążeń w zakresie wymogów kapitałowych, czy też z części lub całości podatku bankowego.

Bartkiewicz: proszę nie wrzucać wszystkich banków do jednego worka

Prezes Bartkiewicz przypomniał także, że jesienią 2016 roku Komitet Stabilności Finansowej uznał brak w ogóle oferty na stopę stałą na rynku jako główne ryzyko dla rozwoju systemu finansowego w Polsce. W 2017 roku dyskusja na ten temat ucichła.

Bartkiewicz wskazał wówczas, że wszystkie duże banki, które w grupie mają lub niebawem będą mieć bank hipoteczny mówią jednoznacznie, że należy wprowadzić w Polsce model mieszany, czyli model, w którym istnieją kredyty na stałą stopę i zmienną stopę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, ing bank śląski, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-05-2018

SzczecinianinA w DE sparkasse ma to w standardzie od lat. Widac jak traktuja Polakow.

25-05-2018

recw normalnych krajach takie kredyty są normą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

24-05-2018

Czas wsiadać do tego pociągu !!!Obserwuj Bioton !!!. Będzie gorąco !!!

Rozwiń komentarze (10)

Wybrane dla Ciebie