Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ING gwarantuje, że oprocentowanie się nie zmieni. Wprowadza nowe kredyty hipoteczne

ING gwarantuje, że oprocentowanie się nie zmieni. Wprowadza nowe kredyty hipoteczne

Brunon Bartkiewicz jest prezesem ING Banku Śląskiego. Fot. Krzysztof Olszewski, money.pl
Brunon Bartkiewicz jest prezesem ING Banku Śląskiego.

ING Bank Śląski proponuje klientom kredyty hipoteczne oparte czasowo o stałą stopę oprocentowania. Dotychczas banki oferowały zmienne stawki, które w okresach dobrej koniunktury oznaczają zazwyczaj rosnące raty.

- Chcemy, aby nasi klienci czuli się komfortowo, biorąc kredyt na długie lata. Dlatego dajemy im wybór pomiędzy kredytem ze zmienną stopą oprocentowania, a kredytem z oprocentowaniem stałym w co najmniej początkowym okresie - wskazuje Katarzyna Stawecka, dyrektor w ING Banku Śląskim.

Ekspertka odpowiedzialna za kredyty hipoteczne i ubezpieczenia tłumaczy, że pierwszy okres obowiązywania stałej stopy obejmuje 60 miesięcy od dnia uruchomienia kredytu. W tym czasie nie ma możliwości zmiany na oprocentowanie zmienne. Po 60 miesiącach możliwe jest przedłużenie okresu obowiązywania stałej stopy na kolejne 60 miesięcy, jednak na podstawie nowej propozycji cenowej.

ING precyzuje, że jeśli klient nie zdecyduje się na kolejny okres obowiązywania stałej stopy, nastąpi zmiana na kredyt oparty o zmienną stopę oprocentowania (marża wskazana w umowie kredytowej + WIBOR6M). Tak wyliczane są raty w niemal wszystkich kredytach. Po tej zmianie klient nie będzie miał już jednak możliwości ponownego przejścia na stałą stopę oprocentowania.

Czytaj więcej: Kredyty będą tańsze. Banki obniżają oprocentowanie, mimo bierności RPP

Prezes ING Banku Śląskiego Bruno Bartkiewicz już w lutym wskazywał, że zapowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczące braku podwyżki stóp procentowych w 2018 roku to dobry moment, by wrócić do tematu oferowania przez banki kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową.

Podkreślał wtedy, że banki uczestniczące w rozmowach z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) na ten temat są gotowe, by taki produkt oferować, ale potrzebują zachęt, np. w postaci zwolnienia z niektórych obciążeń w zakresie wymogów kapitałowych, czy też z części lub całości podatku bankowego.

Bartkiewicz: proszę nie wrzucać wszystkich banków do jednego worka


Prezes Bartkiewicz przypomniał także, że jesienią 2016 roku Komitet Stabilności Finansowej uznał brak w ogóle oferty na stopę stałą na rynku jako główne ryzyko dla rozwoju systemu finansowego w Polsce. W 2017 roku dyskusja na ten temat ucichła.

Bartkiewicz wskazał wówczas, że wszystkie duże banki, które w grupie mają lub niebawem będą mieć bank hipoteczny mówią jednoznacznie, że należy wprowadzić w Polsce model mieszany, czyli model, w którym istnieją kredyty na stałą stopę i zmienną stopę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Marko
2018-05-25 10:44
Oczywiście, że kredyt tylko ze stałą stopą, wszyscy ci wielcy inwestorzy, lordowie nieruchomości będą strajkować jak frankowicze po podwyżkach stóp procentowych.
rec
2018-05-25 07:05
w normalnych krajach takie kredyty są normą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marcin
2018-05-24 21:35
Wszystko zależy od konkretnych parametrów kredytu. Największe znaczenie w wysokości raty ma marża, która jest stała w całym okresie kredytowania.
Pokaż wszystkie komentarze (8)