Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosną zyski ING. Wynik przebił prognozy

Rosną zyski ING. Wynik przebił prognozy

ING Bank Śląski ma za sobą bardzo udany początek roku. Fot. Bartosz Wawryszuk
ING Bank Śląski ma za sobą bardzo udany początek roku.

Piąty największy bank w Polsce odkrył karty. ING Bank Śląski od stycznia do marca podpisał umowy na kredyt hipoteczny za 2,17 mld zł. Udzielił też pożyczek gotówkowych na 1,19 mld zł. M.in. to przełożyło się na grubo ponad 300 mln zł zysku.

ING Bank Śląski pierwsze trzy miesiące roku kończy z 322 mln zł zysku - wynika z opublikowanego przez bank raportu finansowego. ING zarobił o ponad 7 proc. więcej niż w analogiczny okresie poprzedniego roku.

Nie dość, że zyski banku wzrosły o 22 mln zł, to jeszcze skala poprawy przekroczyła oczekiwania analityków. Spodziewali się wyższych zysków, ale średnio o 15 mln zł.

Mimo dobrych wyników, inwestorzy giełdowi przyjęli je z dużym dystansem. Notowania akcji ING z samego rana spadały nawet 2 proc. Choć równie szybko straty zostały nadrobione i po godzinie 10:00 były wyceniane podobnie jak w poniedziałek - w okolicach 197 zł.

Obserwuj bieżące notowania akcji ING Banku Śląskiego

Na odsetkach (głównie od kredytów) ING w pierwszym kwartale zarobił 881 mln zł wobec 815,5 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 318 mln zł, a więc o 27 mln zł więcej.

W skali roku zauważalny jest nie tylko wzrost dochodów banku, ale i kosztów działalności. W sumie wyniosły w pierwszych trzech miesiącach 628 mln zł. W kwartał zwiększyły się o 20 proc. Władze ING tłumaczą to m.in. prowadzonymi projektami rozwojowymi, głównie w obszarze IT.

Obciążeniem jest też podatek bankowy. Po trzech miesiącach budżet z tego tytułu zasiliło 87,5 mln zł. Dodatkowo w koszty pierwszego kwartału zaliczona została roczna składka na fundusz przymusowej restrukturyzacji i fundusz gwarantowania depozytów w wysokości łącznie 84,3 mln zł.

Prezes ING ostrzega przed kryptowalutami. "To niebezpieczne"


Wartość wszystkich aktywów ING na koniec marca wynosiła 127,3 mld zł. To plasuje bank w samej czołówce, za PKO BP, Pekao, BZ WBK i mBankiem.

Z tych 127 mld zł ponad 91 mld zł to kredyty, których bank udziela coraz więcej. Ich wartość w kwartał zwiększyła się o 3,3 proc., a w rok o prawie 12 proc. ING od stycznia do marca podpisał umowy na kredyt hipoteczny za 2,17 mld zł. Udzielił też pożyczek gotówkowych na 1,19 mld zł.

Kredyty w ING mają z nawiązką pokrycie w pieniądzach przekazanych bankowi przez klientów. Na różnego rodzaju depozytach ulokowano 102,78 mld zł. To o 8 proc. większa kwota niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ing, finanse, bankowość, wyniki finansowe
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Kto to pisze?
2018-05-11 08:45
Piąty największy znaczit fifth largest?
maxxx
2018-05-10 21:14
rośnie im bo mają za wszystko oplaty , mogli by cos zrobic dla klientów a nie tylko łupić biedny lud
Dave
2018-05-09 21:44
Darmozjady, lichwiarze...
Pokaż wszystkie komentarze (7)