Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes PKO BP: Dalsza konsolidacja banków jest nieuchronna

Eksperci bankowi uważają, że w Polsce uformuje się 5-7 wiodących grup bankowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Newseria)
Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP od 2009 roku.

Do nich z pewnością będzie należeć PKO BP. Prezes banku nie ma wątpliwości, że wszystko zmierza w tym kierunku.

- Konsolidacja na polskim rynku bankowym jest procesem nieuchronnym, który będzie kontynuowany - uważa Zbigniew Jagiełło, szef PKO Banku Polskiego.

Prezes wskazuje, że rynek polski jest mniej skoncentrowany niż inne. Mała skala działalności i niski zwrot z kapitału będzie wymuszał zmianę strategii. Podobnie w przypadku rozsądnych właściciel, którzy przy niskiej rentowności biznesu mogą uznać, że lepiej wyjść z polskiego rynku.

- Gdy weźmiemy banki o zwrocie z kapitałów na poziomie 5 proc., to nie ma to uzasadnienia biznesowego - podkreśla Jagiełło.

Prezes wskazał, że PKO BP podchodzi bardzo ostrożnie do inicjatyw budowania obecności w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Bank jest już obecny na Ukrainie poprzez Kredobank.

- Region rozumiany jako kraje Europy Środkowo-Wschodniej to obszary też bliskie nam kulturowo. Gdyby była nadzwyczajnie oportunistyczna okazja, to grzechem byłoby choćby nie zanalizować tej możliwości - mówi Jagiełło.

Prezes PKO BP o ekspansji zagranicznej

Według przedstawicieli sektora bankowego, polski rynek z czasem upodobni się do swoich odpowiedników na Zachodzie, gdzie działa kilka wiodących banków. Oczekują przeważnie, że w naszym kraju uformuje się 5-7 wiodących grup bankowych, którym towarzyszyć będzie niewielka liczba niszowych, wyspecjalizowanych instytucji finansowych.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Jego aktywa na koniec marca miały wartość 295 mld zł. Największą część stanowiły kredyty - były na poziomie 202,8 mld zł.

We wtorek władze PKO BP opublikowały najnowszy raport finansowy. Mogą się pochwalić 757 mln zł zysku. Choć statystyki pod tym względem są gorsze niż w poprzednich trzech kwartałach, porównanie rok do roku wypada zdecydowanie na plus.

Przed rokiem największy polski bank zarobił 525 mln zł. To oznacza zwyżkę prawie o połowę. Zdecydowanego progresu spodziewali się analitycy, ale nie w tak dużej skali. Prognozy dwunastu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wahały się od 690,5 do 730 mln zł, przy średniej na poziomie 705 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pko bp, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2018

ZORROKONSOLIDACJA /CZYT. ZMOWA / DOPIERO POZWOLI NAM ŁOIĆ NASZYCH KLIENTÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!

24-05-2018

JAPREZESIE CZY TRUDNO ZROZUMIEĆ ,ŻE BANK KTÓRYM ZARZĄDZASZ OKRADA KLIENTÓW /OPROCENTOWANIE LOKAT PONIŻEJ INFLACJI /. A MOŻE TO ZORGANIZOWANA GRUPA … Czytaj całość

22-05-2018

Jan SNie wiem o co chodzi z tymi bankami kiedyś było chyba ze 3 banki i było dobrze Teraz banków jak psów na każdym rogu Bankowcy dzwonią dzień i noc i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)