Notowania

pieniądze
07.12.2018 08:59

Gorący poranek pod siedzibą NBP. Kolejka po album i protest

W piątek rano przed wejściem do siedziby Narodowego Banku Polskiego zebrał się tłum. Większość ustawiła się w długą kolejkę. W tym czasie akcję protestacyjną zorganizowali również Obywatele RP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Oko Press/Kadr z relacji Facebook)

Za czym kolejka ta stoi? Po album historycznych banknotów. Tuż po 7 rano pod siedzibą Narodowego Banku Polskiego, mimo deszczu, ustawiło się kilkadziesiąt osób.

NBP zapowiedział bowiem, że od 7 grudnia rozpocznie sprzedaż albumu ”Banknoty 'Miasta polskie'. Seria, która nie trafiła do obiegu”.

Banknoty zostały zaprojektowane i wyprodukowane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Jak tłumaczy NBP, podjęta wówczas decyzja o denominacji złotego wymagała przygotowania serii nowych banknotów – ze zmienionymi nominałami i wizerunkami.

Z powodów technologicznych jednak banknoty z tej serii nie zostały jednak wprowadzone do obiegu. Oznacza to, że pieniądze te nigdy nie były i nie są prawnymi środkami płatniczymi. Kolekcjonerskie albumy sprzedawane są w oddziałach okręgowych NBP lub sklepie internetowym.

Tymczasem o tej samej porze pod siedzibą Banku akcję protestacyjną zorganizowali również Obywatele RP. Na oczach ustawionych w rosnącej kolejce kolekcjonerów oklejali szyby budynku gazetami z artykułami dotyczącymi doniesień o korupcji w KNF.

Jak informowaliśmy w money.pl, aktywiści domagali się ustąpienia prezesa Adama Glapińskiego. Oskarżają go również o próbę cenzurowania mediów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, banknoty, nbp, wiadomości, waluty, najważniejsze, giełda na żywo, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2018

PrawnikPo pierwsze, wynająć najdroższą firmę od czyszczenia i polerowania szkła. Odciążyć kosztami sprawców wandalizmu. Po drugie pozwać za naruszenie … Czytaj całość

07-12-2018

PP65Chyba obywatele UB..

07-12-2018

EzraPoundOkleili okna NBP artykułami o aferze KNF. Następnym razem okleją okna PKO BP artykułami o aferze getbacku albo okna siedziby PiSu artykułami o aferze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (121)