Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
09.05.2016 14:08

PKO BP chce mieć najwyższy zysk w sektorze. Oczekuje wzrostu marży

Bank prawdopodobnie podzieli się wysokim zyskiem z właścicielami. Zarząd przedstawi swoją rekomendację w sprawie dywidendy w ciągu kilkunastu dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

PKO Bank Polski chce w tym roku wypracować najwyższy zysk netto w sektorze pomimo podatku bankowego. Spółka oczekuje dalszej poprawy w segmencie odsetkowym oraz wyższej. Bank prawdopodobnie podzieli się wysokim zyskiem z właścicielami. Zarząd przedstawi swoją rekomendację w sprawie dywidendy w ciągu kilkunastu dni.

- PKO Bank Polski stara się, aby jego zysk był najlepszy z możliwych do osiągnięcia. W 2016 roku - jeżeli nie będzie żadnych rzeczy, o których nie śniło nam się - to również zakończymy 2016 jako rok, w którym PKO BP będzie miał zysk największy ze wszystkich banków w Polsce - powiedział Jagiełło podczas konferencji prasowej.

I dodał, że wynik 2016 roku obarczony będzie stałym miesięcznym kosztem podatku, w związku z tym presja będzie ciążyła nad wszystkimi bankami.

Raport za pierwszy kwartał pokazał, że koszty podatku ponieśli w dużym stopniu depozytariusze, czyli osoby trzymające pieniądze na lokatach i kontach oszczędnościowych. PKO BP od stycznia do marca zapłacił za depozyty o 176 mln złotych mniej niż rok wcześniej. Więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl.

PKO BP chce więcej zarabiać na odsetkach

Spółka oczekuje dalszego wzrostu wyniku odsetkowego, który w pierwszym kwartale zwiększył się o prawie 11 procent rok do roku oraz poprawy marży odsetkowej netto o ok. 10 punktów bazowych do końca 2016 roku, poinformował wiceprezes Bartosz Drabikowski.

- Potwierdzę to, co deklarowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Marża odsetkowa netto w pierwszym kwartale, który zazwyczaj jest najsłabszy w roku pozostała stabilna. Podtrzymujemy, że ta marża ma szansę się poprawić o 10 punktów bazowych do końca roku przy wzroście portfela kredytowego z większym udziałem kredytów consumer finance, stabilnym portfelem hipotek. Mamy też nadzieję na lepszą sprzedaż produktów dla małych i średnich firm - powiedział Drabikowski podczas konferencji prasowej.

Wynik z odsetek wzrósł do 1,85 mld zł w pierwszym kwartale, a marża odsetkowa netto wyniosła 3,12 proc. i nie zmieniła się porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku.

Dywidenda i strategia spółki

PKO Bank Polski przedstawi rekomendację dotycząca podziału zysku, wypracowanego w 2015 roku, w ciągu kilkunastu dni. - Planujemy walne zgromadzenie akcjonariuszy na koniec czerwca. W związku z tym mamy jeszcze kilkanaście dni, aby zaprezentować rekomendację i w ciągu tych kilkunastu dni taką rekomendację podamy - powiedział Jagiełło.

Na początku marca bank informował, że "spełnia kryteria do wypłaty dywidendy wysokości do 50 proc. zysku netto za 2015 rok".

Akcjonariusze PKO BP przeznaczyli zysk netto za 2014 rok na kapitały zapasowy i rezerwowy. W 2014 roku akcjonariusze PKO BP zdecydowali o przeznaczeniu 937,5 mln zł na dywidendę tytułem zysku za 2013 rok, co dało wypłatę w wysokości 0,75 zł na akcję.

Z kolei w przyszłym miesiącu spółka przedstawi strategię grupy na lata 2016-2020. - Bank jest w przededniu zaprezentowania strategii na lata 2016-2020. Ten przeddzień wypada na miesiąc czerwiec. To nie jest odwrócenie dotychczasowych trendów. Będzie w niej zaznaczony bardzo silny akcent rewolucji cyfrowej, która jest trendem silniejszym niż pojedyncze trendy w banku - nie tylko w sektorze finansowym, ale w kontekście szerokim - powiedział Jagiełło podczas konferencji prasowej.

W ub. miesiącu Jagiełło informował, że nowa strategia będzie zakładała - oprócz rozwoju organicznego - również akwizycje, co do których bank ma podejście "oportunistyczne".

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 roku notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 266,94 mld zł na koniec 2015 roku.

Tagi: finanse, bankowość, pko, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz