Notowania

pko bp
13-11-2017 (09:21)

Wyniki PKO BP lepsze od najśmielszych prognoz. Portfel kredytów rośnie do 214 mld zł

PKO BP umacnia się na pozycji lidera pod względem wielkości udzielanych kredytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
PKO BP umacnia się na pozycji lidera pod względem wielkości udzielanych kredytów.

Największy polski bank umacnia się na pozycji lidera w sektorze. W kredytach i pożyczkach ma 214 mld zł, które stanowią główne źródło dochodów. Grupa PKO BP wypracowała w trzecim kwartale wynik lepszy od najśmielszych prognoz ekspertów. Od początku roku zarobiła prawie 2,3 mld zł.

Grupa PKO BP zarobiła w trzecim kwartale tego roku 902 mln zł. To o 17 proc. lepszy wynik niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrost zysków o 133 mln zł wynikał w głównej mierze z wyższych wpływów z tytułu odsetek i prowizji. W skali roku z obu tych źródeł największy polski bank poprawił statystyki o 11-12 proc.

Zysk PKO BP pozytywnie zaskakuje ekonomistów i analityków. Prognozy dwunastu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wskazywały średnio na 870 mln zł, z czego typy wahały się w przedziale od 849 do 901 mln zł. Ostateczny wynik jest więc minimalnie lepszy.

Z zadowoleniem reagują na to inwestorzy giełdowi. Akcje banku rosną od rana na warszawskiej giełdzie o ponad 1 proc. Cena jednej akcji kształtuje się w okolicach 39 zł. Tym samym wartość rynkowa banku (wartość wszystkich akcji) szacowana jest na prawie 49 mld zł.

Obserwuj bieżące notowania akcji PKO BP

"W trzecim kwartale 2017 roku, podobnie jak w poprzednich kwartałach, sektor bankowy funkcjonował w warunkach historycznie niskich poziomów stóp procentowych oraz wysokich obciążeń regulacyjnych, przy korzystnej sytuacji makroekonomicznej. Utrzymujące się ożywienie gospodarcze tworzyło sprzyjające warunki dla stabilnego rozwoju działalności sektora bankowego" - czytamy w raporcie.

Zadziwia powtarzalność wyników za dziewięć kolejnych miesięcy tego roku. W sumie zysk banku jest niemal identyczny jak w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wyniósł 2 mld 284 mln zł wobec 2 mld 281 mln zł wcześniej.

Prezes PKO BP: w Polsce będzie coraz mniej banków

Wyniki byłyby jeszcze lepsze. Wspomniane już znaczące wzrosty wpływów z odsetek (+623 mln zł) i prowizji (+221 mln zł) niwelował spadek wyniku na inwestycyjnych papierach wartościowych o 486 mln zł (determinowany głównie przez rozliczenie w czerwcu 2016 roku transakcji przejęcia spółki Visa Europe Limited przez spółkę Visa Inc.). A w statystykach jest więcej pozycji na minus.

Rosną koszty administracyjne o 176 mln zł. Przede wszystkim w związku ze wzrostem wynagrodzeń. Do tego doszło o 103 mln zł większe obciążenie podatkiem bankowym.

Od początku roku grupa PKO BP zwiększyła sumę aktywów o ponad 4,4 mld zł do poziomu 290 mld zł. Zachowała tym samym wiodący udział w rynku kredytów i depozytów w Polsce na poziomie odpowiednio 17,7 i 17,2 proc. Utrzymała też pierwszą pozycję na rynku sprzedaży kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych, posiadając 30,4 proc. udział.

Od początku roku zwiększyła liczbę obsługiwanych rachunków klientów indywidualnych o 213 tys., umacniając pozycję lidera w tym zakresie.

Portfel kredytów i pożyczek udzielonych klientom wzrósł rok do roku o 7 proc. do 214 mld zł, a depozyty wzrosły o 4,8 proc. do 205,8 mld zł.

Tagi: pko bp, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2017

KlonA jakie zyski mają ludzie trzymający u nich pieniądze w lokatach ? Zarobek banku to strata dla klientów tego banku. "Dobra zmiana"

14-11-2017

ZORRODobre wyniki są skutkiem okradania klientów /oprocentowanie wkładów poniżej inflacji /

13-11-2017

MickLiderzy psia ich mac. HA! Jak zamykalem u nich konto to piec razy musialem latac od okienka do okienka bo sie nie potrafili ze mna rozliczyc. A rok … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)

Wybrane dla Ciebie