Notowania

pieniądze
16.04.2015 13:14

Średni żywot polskiego banknotu wynosi 247 dni. Poprawia się jakość polskich pieniędzy

Średni żywot banknotu, który znajduje się w obiegu, wynosi 247 dni - takie informacje przekazał Narodowy Bank Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Średni żywot banknotu, który znajduje się w obiegu, wynosi 247 dni - informuje Narodowy Bank Polski. Oznacza to, że poprawia się jakość naszych pieniędzy, gdyż jeszcze 2 lata temu, w I kwartale 2013 roku średni cykl życia banknotu wynosił 189 dni, a 7 lat temu było to zaledwie 162 dni.

W sumie, jak policzył NBP, w Polsce w końcu I kwartału tego roku w obiegu wszystkich banknotów było ponad 1,532 mld sztuk, a monet 14,6 mld sztuk.

Najwięcej w obiegu było jednogroszówek - 5,5 mld. Niedawno NBP usiłował wycofać się z bicia monet o najniższych nominałach, ze względu na wysokie koszty. Odstąpił jednak od tego pomysłu.

W przypadku banknotów zdecydowanie najwięcej w obiegu jest stuzłotówek, które stanowią prawie 60 proc. ogólnej liczby banknotów. Ich liczbę NBP szacuje na aż 942 mln.

Drugie pod względem popularności w Polsce są 50-złotówki, których jest 191 mln. Dalsze miejsca zajmują banknoty 200 zł (164 mln szt.), 10 zł (147 mln szt.). Najmniej w obiegu jest dwudziestozłotówek, których jest 88 mln szt.

Rok temu, 7 kwietnia 2014 r. NBP wprowadził do obiegu zmodernizowane banknoty, które oprócz odświeżonej szaty graficznej odróżniają się od dotychczasowych znacznie lepszymi zabezpieczeniami przed fałszerstwami. Zmiany objęły wszystkie banknoty oprócz 200-złotowych. Była to pierwsza zmiana od 19 lat.

Nowe banknoty odróżniają się także innym podpisem prezesa NBP. Zamiast podpisu Hanny Gronkiewicz-Waltz, na nowych banknotach znalazł się podpis Marka Belki. Stare banknoty są zastępowane przez nowe w ramach standardowego procesu wymiany banknotów zniszczonych lub zabrudzonych.

Czytaj więcej w Money.pl
2 minuty czytania Choć polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko - około 8 fałszerstw na milion banknotów znajdujących się w obiegu - Narodowy Bank Polski zdecydował się na wprowadzenie nowych zabezpieczeń. Nowe banknoty trafiły do obiegu 7 kwietnia. Zmodernizowane zostały zabezpieczenia stosowane w nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych.
Plaga kradzieży za pomocą kart płatniczych. Jak uniknąć? Prawie 15 milionów złotych złodzieje ukradli w ten sposób. To najgorszy wynik w historii badań systemu płatniczego NBP.
Tagi: pieniądze, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz