Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
Agnieszka Zielińska
|

Wygrał z Idea Bankiem, ale nie wiadomo czy odzyska pieniądze

2
Podziel się:

Poszkodowany w aferze GetBacku wywalczył w sądzie pieniądze zainwestowane w trefne obligacje. Wypłacono je jednak Pekao, które nie jest stroną sprawy. Restrukturyzowany Idea Bank chce teraz wystąpić o ich zwrot.

Wygrał z Idea Bankiem, ale nie wiadomo czy odzyska pieniądze
Poszkodowani w aferze GetBacku mają problem z odzyskaniem środków (East News, Piotr Molecki)

Na początku tego roku pisaliśmy o tym, że wierzyciele GetBack wystąpili o to, aby bank Pekao, który przejął Idea Bank, przejął także ich roszczenia. Obawiali się bowiem, że bez tego nie odzyskają swoich pieniędzy.

Okazuje się, że ich obawy były słuszne. Portal Forsal.pl opisuje historię obligatariusza, któremu udało się wygrać z Idea Bankiem. Poszkodowany, który walczył prawie dwa lata o odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w obligacje GetBacku decyzją sądu odzyskał niemal milion złotych. Przypomnijmy, że chodzi o aferę GetBack, w której kilkanaście tysięcy osób straciło prawie 3 mld zł.

Zobacz także: Inflacja szaleje, ceny rosną. Polska niechlubnym liderem w UE

Nie wiadomo jednak, czy obligatariusz odzyska swoje pieniądze, bo wyrok dotyczył Idea Banku, który sprzedawał obligacje Getbacku, ale pieniądze wypłacono z Pekao. Ten bank przejął wprawdzie Idea Bank w ramach przymusowej restrukturyzacji pod koniec ubiegłego roku, ale bez żadnych roszczeń i zobowiązań.

Dlatego jak podaje Forsal.pl Pekao jest zaskoczone sytuacją. Instytucja przypomina, że decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) w sprawie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku roszczenia i zobowiązania związane z obligacjami Get Beck nie zostały przyjęte przez Pekao.

Sytuacja jest więc patowa. Zasądzonych pieniędzy obligatariusz GetBacku nie może również ściągnąć z tego, co zostało z Idea Banku, który znajduje się w restrukturyzacji. Wynika to z art. 135 ust. 4 ustawy o BFG, który mówi on, że w stosunku „do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego”.

Kto w takim razie popełnił błąd? Informator Forsal.pl uważa, że pomylił się komornik, który nie powinien wystawiać wniosku o egzekucję. Nie można jej bowiem przeprowadzić wobec Idea Banku w restrukturyzacji, a z drugiej nie można tego dokonać na majątku Pekao.

Prawniczka poszkodowanego Beata Strzyżowska, której udało się wywalczyć korzystny wyrok twierdzi z kolei, że sytuacja nie zamyka roszczeń jej klienta. Obarcza również winą administratora wyznaczonego przez BFG. Jej zdaniem zaniedbał on obowiązki rejestrowe odnośnie ujawnienia informacji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku, zarówno w KRS, jak i w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Przypomnijmy, że na początku grudnia 2020 KNF nałożyła na Idea Bank karę 10 mln zł m.in. w związku z GetBack. Klienci banku za jego pośrednictwem zainwestowali ok. 731 mln zł w obligacje GetBack. Powstała w 2012 roku spółka GetBack zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, w lipcu 2017 roku jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Andrusa
3 lata temu
Wielki zawsze sobie poradzi, a ty szary człowieku płacz
brawo
3 lata temu
czyli operacja się udała ale pacjent zmarł...