Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Stajniak
|

Kursy walut. Czy amerykański bank centralny pozostanie obojętny na inflację?

17
Podziel się

W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla inwestorów będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej. Od dawna spekulowano, że w USA to właśnie w połowie roku mogłoby dojść do sygnalizacji początku normalizacji polityki monetarnej. Inflacja bazowa jest tam najwyższa od ponad 20 lat.

Kursy walut. Czy amerykański bank centralny pozostanie obojętny na inflację?
Kursy walut. Czy Fed pozostanie obojętny na inflację? (Pixabay)
bErCRaxx

Po drodze pojawiły się sygnały nie tylko wspierające tezę o normalizacji polityki monetarnej, ale również czynniki, które dają szanse Fed utrzymania obecnej polityki bez zmian. Co czeka nas, wobec tego w środę?

Po pierwsze inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła za maj 5,0 proc., wyraźnie powyżej oczekiwań. Inflacja bazowa wynosi 3,8 proc. i jest najwyższa od ponad 20 lat!

bErCRaxz

Ostatnio, kiedy notowane były takie tempa cenowe, ówczesny szef Rezerwy Federalnej Paul Volcker podnosił stopy procentowe do 20 proc.! Oczywiście czasy były wtedy zupełne inne, ale wciąż dane pokazują, że sytuacja jest daleka od normalności.

Zobacz także: Inflacja galopuje, minister uspokaja. To koniec drastycznych podwyżek?

Fed prawdopodobnie będzie powtarzał, że inflacja ta w dużej mierze jest przejściowa, choć oczywiście coraz bardziej zwiększa się ryzyko tego, że bank centralny będzie w pewnym momencie zmuszony do gwałtownego hamowania, niż do powolnego wychodzenia z obecnie ekstremalnie akomodacyjnej polityki monetarnej.

bErCRaxF

Oczywiście cały ten obraz sytuacji nie oznacza, że Fed nie ma podstaw do utrzymania swojej polityki. Jerome Powell wielokrotnie powtarzał, że rynek pracy jest jeszcze daleki od normalnej sytuacji, a ostatnie dane dotyczące zmiany zatrudnienia jedynie to potwierdzają.

W obecnym tempie wzrostu zatrudnienia, sytuacja powróci do normalności za kilkanaście miesięcy. Po drugie zmniejszają się oczekiwania inflacyjne. Piątkowy raport z Uniwersytetu z Michigan pokazał, że oczekiwana inflacja w perspektywie rocznej wyniesie 4,0 proc., a nie 4,6 proc., jak podczas poprzedniej publikacji. Z kolei długoterminowe oczekiwania spadły do 2,8 proc. z poziomu 3,0 proc.

Do tego wszystkiego wyraźnie spadają rentowności amerykańskich 10 letnich obligacji. Obecnie obserwujemy poziomu bliskie 1,4 proc.. Coraz więcej prognoz wskazuje, że rentowności spadają do 1,2 proc. a nawet do 1,0 proc. To oznacza, że rynek również nie widzi szans na utrzymanie tempa inflacji przez dłuższy czas, ale co ważniejsze nie oczekuje, że Fed zacznie zmniejszać skalę skupu aktywów.

bErCRaxG

Oczywiście kiedyś przyjdzie taki czas, choć oczywiście wiele osób pyta się, czy nie będzie już za późno, aby opanować nie tylko inflację, ale również wiele potencjalnych baniek spekulacyjnych. Taka z pewnością może być widoczna na rynku akcyjnym, z historycznymi szczytami na wielu indeksach.

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że ceny niektórych surowców też są bardzo wysokie. Dotyczy to przede wszystkim cen zbóż, metali przemysłowych czy również ropy naftowej, która relatywnie do zeszłego roku, jest naprawdę bardzo droga. Decyzja Rezerwy Federalnej wraz z publikacją projekcji makroekonomicznych w środę o godzinie 20.00 czasu polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCRaya
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(17)
emeryt
2 miesiące temu
Posrednio inflacje w Polsce rozwiazac moze decyzja Polakow aby nie kupowac zadnych krajowych obligacji.Niech rzad sprzedaje obligacje na rynkach zagranicznych jesli mu sie uda.
Xd
2 miesiące temu
OKRADAĆ MOŻNA KRYZYSEM ALBO INFLACJĄ !!!!!!!!! Dlatego mamy polityczno-gospodarcze wyjaśnienia od ZŁODZIEI !!!!! Rżną nas spekulacją inflacją w imię demokracji !!!!!!!! Jak barany z futra dajemy się strzyc co sezon !
henrix
2 miesiące temu
Inflacja w USA najwyższa od 20 lat? znowu ten zły PIS...doprowadzi cały świat do upadku :))) - taka mała ironia i dygresja dla PO-KO wyznawców...cała UE USA wiele krajów w świecie zmaga się i walczy z inflacją największą od lat. taka Polska jest tylko zespołem naczyń powiązanych, które tworzą całość...ceny w Niemczech w ciągu 4 lat poszybowały w górę o 30%, są produkty które podrożały w mieście w którym mieszkam o 90% (np owoce, niektóre rodzaje mięsa, warzywa jak nie ma sezonu), natomiast wypłata najniższa krajowa poszła zaledwie o 0,50-1 euro do góry za godzinę(zależny od landu) w ciągu 5-6 lat Nie wiem do czego to wszystko zmierza, ale jak jestem, w Polsce u rodziny która stęka i jęczy że inflacja że bieda to nie wiedza o czym mówią...dom budują, zarobki po 6k na rekę (niemal tyle co najniższa w Niemczech) i płaczą:))) ludziom się w głowach popierniczyło...każdy chciałby zarabiać po 30 tys i nie płacić nic i za nic:))
bErCRayb
Jastr8
2 miesiące temu
Przecież każdy myślący samodzielnie człowiek z podstawową wiedzą ekonomiczną zna przyczyny takiego stanu rzeczy - ogromny dodruk pieniądza. W chwili obecnej mamy bardzo dużą podaż pieniądza. Rządy - a właściwie banki centralne, drukują ogromne ilości gotówki i za nią skupują obligacje państwowe i akcje zagrożonych spółek. Ilość pieniądza na rynku jest tak duża, że nie wiadomo co z nimi robić - oprocentowanie na lokatach i kontach zerowe - to pchają w akcje, obligacje i surowce. Jak dużo osób kupuje, a mało sprzedaje to cena rośnie - i obecnie mamy właśnie taki stan rzeczy... Ile będzie jeszcze trwał ten dodruk? Kiedy ilość gotówki na rynku się znormalizuje - czyli kiedy Państwa zaczną spłacać zaciągnięte długi??
CZARNOWIDZ
2 miesiące temu
W POLSCE BEZ ZMIAN - Dlatego że nie ma Czegoś takiego w Polsce i wszyscy o tym wiedzą jedynie nie w Polsce jak - Rządu - Prezydenta - Premiera - Ministrów i z kim mają w Polsce rozmawiać - Jedynie Kaczyński, przy wsparciu kościoła - Sypnie Kasą i ma wygrane - Judasz za Kasę Chrystusa sprzedał - I tak długo jak on będzie - To nic się nie zmieni na lepsze jedynie Polska będzie izolowana na Arenie Międzynarodowej - Bóg jest w Trzech Osobach a Jarek - Prezydent, premier, prezes, prokurator, sędzia, kat i wykonawca - Ich powołuje na stanowiska i usuwa - Bez wiedzy, zgody Kaczyńskiego żadne Decyzje nie zapadają - Kaczyński odchodzi - Koniec partii Pis - Jak w Ulu Królowa umiera - Cały UL umiera - Trutnie sami się pozagryzają - A co to na razie to Dobierać się będzie Polakom - Nie dotyczy ludzi z Pis - Do Własnościowych prywatnych mieszkań, do działalności prywatnej, do Kont w Bankach - Skąd, ile, od kiedy masz - Cenzura mediów - Nowe ustawy, podatki, opłaty. podwyżki Cen - Kaczyński nie boi się przegranych wyborów ALE - Wyjdą na Jaw - Przekręty, oszustwa, wyłudzenia, łapówki, wyprowadzenie Kasy - To nie będą setki tysięcy ale w setkach milionów