Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zawyżone marże. UOKiK: banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia

13
Podziel się:

Bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, ze względu na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zawyżone marże. UOKiK: banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia
"Mamy sygnały, że marże, które proponują negocjatorzy KNF i PKO BP przy mediacjach nad przewalutowaniem kredytów frankowych, są zawyżone" - powiedział prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak (Pixabay)

"W naszej opinii bankom nie przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentowi kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, z uwagi na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych" - wskazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odpowiedzi na pytanie PAP dotyczące negocjacji z frankowiczami prowadzonych przez banki.

Zawyżone marże

Według UOKiK w przeciwnym razie "negatywne konsekwencje klauzul niedozwolonych, które w umowie umieścił bank, dotknęłyby wyłącznie konsumenta". Urząd zwrócił uwagę, że takie stanowisko prezes UOKiK prezentuje od 2019 r.

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców

"Mamy sygnały, że marże, które proponują negocjatorzy KNF i PKO BP przy mediacjach nad przewalutowaniem kredytów frankowych, są zawyżone" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak, powołując się na dane własne SBB i dane NBP.

Urząd potwierdził, że korespondencja, którą kierują banki do konsumentów, jest obecnie przedmiotem analizy prezesa UOKiK. "W zależności od wyniku analizy otrzymanych informacji Prezes UOKiK zdecyduje o ewentualnych dalszych działaniach" - przekazano.

UOKiK wskazał, że jeśli cel tych wystąpień do konsumentów wykracza poza strategię procesową i ma na celu wywarcie nacisku w celu zniechęcenia konsumentów do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, wówczas Prezes UOKiK może podjąć dalsze działania. "W sytuacji, gdy bank nie proponuje korzystnych ugód, droga sądowa jest jedyną możliwością dochodzenia roszczeń przez konsumentów" - podsumował UOKiK.

"To duża strata dla konsumentów"

Jak zwróciło uwagę Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, w wypadku przekształcenia kredytów frankowych w złotowe, KNF ustalił historyczne marże dla każdego miesiąca od momentu zaciągnięcia kredytu.

- Naszym zdaniem te marże są zawyżone: nie zgadzają się z naszymi obserwacjami ani z danymi dotyczącymi średnich marż w sektorze publikowanymi przez NBP. To jest duża strata dla konsumentów - powiedział PAP Szcześniak.

Wskazał, że marże mogą być zawyżane nawet o 1,5 proc., a zmiana marży w danym miesiącu z 1,5 proc. na 3 proc. daje dużą różnicę. - Obawiamy się, że klienci mogą na takich przeliczeniach tracić po kilkadziesiąt tysięcy złotych - podkreślił.

Prezes SBB dodał, że chodzi też o marże na przyszłość. - To jest bardzo istotny czynnik i klienci powinni skorzystać z danych, które publikuje NBP, i porównać, czy wskaźniki proponowane przez KNF ich satysfakcjonują - mówił.

Według SBB rozpiętość marży dla kredytów frankowych była duża i zależała m.in. od okresu brania kredytu, od tego, czy bank w danym momencie miał jakąś promocję, czy nie, i od sytuacji klienta, np. wysokości wkładu własnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
empi.
7 miesięcy temu
Banki to o niereformowalni złodzieje , zawsze kombinują jak okraść klienta.
CHF
7 miesięcy temu
Tak wygląda ugoda z bankiem, zarobić dwa, trzy razy na tym samym produkcie. Instytucja niezaufania publicznego. Myślę, ze UOKIK tym razem nałoży stosowną karę za takie praktyki.
***** ***
7 miesięcy temu
to ja chetnie wynajme mieszkane od takiego frankowicza na 10 lat, a potem zarzadam zwrotu zapłaconych czynszów plus odsetki bo się nie należy.... a i mieszkanie przez zasiedzenie wezmę - będą szczęsliwi ? Dlaczego ja jako zwykły złotówkowy kredytobiorca mam płacic za frankowiczów ?
ILE JESZCZE L...
7 miesięcy temu
Gdyby Prokuratura Regionalna w Szczecinie przyśpieszyła śledztwo w/s przekrętów banków z art.286kk w zw. z art.294 w/s zapisów w umowach kredytowych to temat już byłby zamknięty razem z ....banksterami ! SZEŚĆ LAT ŚLEDZTWA-WIDMA I CO WIEMY W TEJ SPRAWIE ? ZERO WIADOMOŚCI ! TAJNE PRZEZ POUFNE ? PANIE ZIOBRO ,TO PAN NADZORUJE TO ŚLEDZTWO ,CZAS RUSZYĆ DO TEJ PROKURATURY I SPRAWDZIĆ CO STOI LUB KTO STOI NA DRODZE PROKURATURY DO ROZSTRZYGNIĘCIA TEJ SPRAWY.....?
WAW
7 miesięcy temu
Orban rozwiązał ten problem już dawno. Jego naśladowcę, piewcę Budapesztu w Warszawie to przerosło.