Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Koniec darmowych usług bankowych. Będzie więcej opłat

38
Podziel się:

Konieczne będzie częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym, twierdzi Związek Banków Polskich.

Koniec darmowych usług bankowych. Będzie więcej opłat
Banki będą szukać dodatkowych źródeł dochodów. Sięgnął do kieszeni klientów. (Adobe Stock, Adobe Stock)

Z opublikowanego przez ZBP raportu o sytuacji ekonomicznej banków wynika, że czeka nas poważna zmiana w bankowości. Będzie drożej.

"Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym" – napisał ZBP.

Banki będą zmuszone szukać innych źródeł dochodów w związku z niskimi stopami procentowymi i niskimi dochodami od odsetek.

Zobacz także: Banki wprowadzają dodatkowe opłaty. Coraz trudniej o darmowe konto

Jak czytamy w raporcie, 70 proc. dochodów polskich banków jest generowane właśnie przez dochody odsetkowe, i zmniejszenie stóp procentowych stanowi olbrzymie wyzwanie dla dochodowości banków.

"Rodzi to pytanie o skalę koniecznej zmiany modelu biznesowego banków, który od lat jest wprowadzany w krajach strefy euro z różnym skutkiem" - wynika z raportu.

Zdaniem ZBP, banki będą więc musiały zwracać większą uwagę na wzrost dochodów pozaodsetkowych.

"W ostatnich latach udawało się to z ograniczonym skutkiem. W 2020 r. wzrost dochodów prowizyjnych wyniósł wprawdzie kilkanaście procent, ale inne dochody pozaodsetkowe wyraźnie się zmniejszyły" – czytamy. Stąd też ZBP zakłada zmiany w opłatach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Yokk
rok temu
Przez inflację ponad 5% trzymanie pieniędzy w banku mija się z celem.
Toh
rok temu
Łaski nie robią. Już dziś mogę zamknąć wszystkie rachunki.
obserwator>
rok temu
Może warto się zastanowić czy pieniądze trzymać w banku i jeszcze płacić czy wszytko wycofać z banku i tylko pensja na bieżące wydatki i też do wycofania aby nie leżała ani minuty w banku i zobaczymy wówczas co zrobi NBP i inne instytucje bankowe.
j23
rok temu
a co na to inflacja ? trzymając kase w banku tracę ponad 5%
j23
rok temu
opłata większe niż teraz to mówie do banku do widzenia!
...
Następna strona