Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ci seniorzy dostaną "trzynastki" szybciej niż powinni. Oto powód

29
Podziel się:

Tzw. trzynaste emerytury wkrótce trafią na konta seniorów. Nie wszyscy otrzymają je jednak w tym samym terminie. Niektórzy emeryci mogą spodziewać się szybszego przelewu niż w przypadku pozostałych świadczeniobiorców.

Ci seniorzy dostaną "trzynastki" szybciej niż powinni. Oto powód
(Adobe Stock)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłacają świadczenia 1., 5., 6,. 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. W 2023 r. 1 kwietnia przypada na sobotę, dlatego pieniądze zostaną wypłacone przed weekendem, tj. 30-31 marca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

"Trzynastki" nie dla wszystkich w tym samym terminie

Jak zauważa dziennik "Fakt", w tygodniu przed świętami wielkanocnymi "trzynastki" trafią na konta seniorów, którzy otrzymują swoje świadczenia 5., 6. i 10. dnia miesiąca. Po świętach środki trafią do emerytów, którzy otrzymują emerytury i renty 15., 20., 25. dnia miesiąca (15 kwietnia również wypada w sobotę - przyp. red.).

Osoby pobierające rentę lub emeryturę z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA powinni otrzymać trzynastkę wraz ze świadczeniem 5 kwietnia, z kolei emeryci i renciści mający wojskowe świadczenia otrzymują wypłaty 10 kwietnia, co oznacza, że i oni dostaną emerytury powiększone o trzynastki jeszcze przed świętami - wyjaśnia "Fakt".

Z kolei osoby uprawnione do pobierania świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego otrzymają pieniądze dopiero w maju.

Waloryzacja emerytur

1 marca najniższe emerytury wzrosły do 1588,44 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 44,15 mld zł.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS są waloryzowane co roku. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Początkowo rząd zakładał, że waloryzacja wyniesie 13,8 proc. Ten wskaźnik został jednak podwyższony. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Sama waloryzacja napędzana jest rekordową inflacją. Ta w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r.

Przypomnijmy też, że w miniony poniedziałek Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze tablice średniego trwania dalszego życia, które służą ZUS-owi do obliczania wysokości emerytur. Wynika z nich, że świadczenia przyznawane od kwietnia będą niższe o 6-6,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Obojetna
2 miesiące temu
Rząd obiecuje i wylicza tak aby emeryci byli zadowoleni. A my tego nie chcemy docenić. Taka nasza natura.
Redek
2 miesiące temu
Może poprostu zwykła pomyłka i zamiast 201 podano 210. Takie pomyłki się zdarzają. To powinna skontrolować NIK. Bo to poważna sprawa życia i śmierci .
13 żenady
2 miesiące temu
Niemiecki emeryt za 13 i 14 kupuje elektryka a Polski emeryt w pisowskim eldorado co najwyżej baterie do pilota by obejrzeć Znachora w TVPis 30 raz w tym miesiącu. 13 14 albo i 19 to jedynie jeden wielki pisowski pic pis.
wynocha pis
2 miesiące temu
Ale się seniorzy obłowią ! Posypią się zamówienia na elektryki Leksusy za te żenujące i śmieszne jak obietnice Kaczyńskiego o wraku smoleńskim 1000 zł pisowskiej propagandowej żenady.
Nr 04 e o5570...
2 miesiące temu
Ja otrzymałam 180zl waloryzacji jaka różnica prawie żadna przeszłam na emeryturę w czasie takie były wymogi to się nie liczy jako pełna emerytura dlaczego zasiłek pielęgnacyjny nie może być ujęty w emeryturę to dotyczy pielęgnacji pozdrawiam
...
Następna strona