Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

Tokio 2020: emerytura olimpijska. Komu się należy i ile wynosi?

18
Podziel się:

Sport wymaga poświęceń. Aby docenić starania najwybitniejszych sportowców, rząd przyznaje im tzw. emeryturę olimpijską. Otrzymuje się ją po ukończeniu 40. roku życia, a jej wysokość uzależniona jest od obowiązującej w danym roku tzw. kwoty bazowej.

Tokio 2020: emerytura olimpijska. Komu się należy i ile wynosi?
Igrzyska olimpijskie 2020 pod znakiem zapytania (Getty Images, John Walton - PA Images)

Świadczenie pieniężne dla reprezentantów Polski zaklasyfikowanych na igrzyska, zwane potocznie emeryturą olimpijską, zostało wprowadzone w 2000 roku.

– Przysługuje reprezentantom Polski na igrzyskach olimpijskich, zakwalifikowanym na igrzyska olimpijskie odbywające się w 1984 r. w Los Angeles, którzy wzięli udział w zawodach "Przyjaźń 84"; zakwalifikowanym na igrzyska paraolimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r.; będące odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich oraz zakwalifikowanym na igrzyska głuchych lub zawody sportowe odbywające się przed 2001 r.; będące odpowiednikiem igrzysk głuchych – wymieniają przedstawiciele biura komunikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

2,8 tys. zł na rękę

Kwota emerytury olimpijskiej uzależniona jest od obowiązującej w danym roku tzw. kwoty bazowej ogłaszanej w ustawie budżetowej.

– W 2021 roku wynosi ona 2844,74 zł i jest taka sama dla każdego świadczeniobiorcy –informuje resort. Podana kwota to kwota netto. Od świadczenia dla sportowców nie są pobierane składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, a od 2016 roku świadczenie zwolnione jest z podatku dochodowego. Z danych ministerstwa wynika, że obecnie emeryturę olimpijską pobierają w sumie 593 osoby, w tym 265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków oraz 60 uczestników zawodów "Przyjaźń 84".

Zobacz także: Olimpiada w Tokio przed nami. Korzeniowski obstawia medalistów

Świadczenie jest wypłacane od ukończenia 40. roku życia, dożywotnio. O taką emeryturę trzeba wystąpić – przyznawana jest na wniosek. Olimpijczycy, którzy zdobyli więcej niż jeden medal, otrzymują tylko jedną emeryturę olimpijską.

Dla wielu sportowców to duże zabezpieczenie na przyszłość. Ale niejedyne. Po zakończeniu kariery sportowej olimpijczycy pracują zawodowo głównie jako trenerzy, mówcy motywacyjni, szkoleniowcy.

Emerytura to nie wszystko

Medaliści olimpijscy mogą liczyć nie tylko na emeryturę, ale i jednorazowe nagrody pieniężne od ministerstwa sportu. Ich wysokość została zwiększona w 2016 roku. Przy jej wyliczaniu obowiązuje podstawa wynosząca 2,3 tys. zł. Do 2016 roku najwyższa nagroda wynosiła 32,2 tys. zł (14-krotność podstawy).

Po zmianach wprowadzonych 5 lat temu mnożnik zwiększył się do 35. To oznacza, że sportowcy za złoty medal mogą dostać 80,5 tys. zł, za srebrny do 25-krotności podstawy, czyli 57,5 tys. zł, a za brązowy 20-krotność – 46 tys. zł

Nagrody przyznaje też Polski Komitet Olimpijski. W tym roku złoci medaliści będą mogli liczyć na 120 tys. zł, srebrni na 80 tys. zł, a brązowi na 50 tys. zł. Sporty drużynowe, takie jak osady, sztafety, deble, miksty i załogi, w zależności od medalu, będą wynagrodzone kwotą 90, 60 i 37,5 tys. zł.

Swoje stawki mają też sporty zespołowe np. siatkówka. Do podziału, w przypadku złotego medalu, będą mieli 720 tys. zł, w przypadku srebra – 480 tys. zł, a brązu – 300 tys. zł. Inaczej liczone będą nagrody dla siatkówki plażowej i koszykówki 3x3. Tutaj w zależności od medalu do podziału będzie: 90, 60 i 37,5 tys. zł.

Olimpijczycy w Tokio mają więc o co walczyć. Obecnie najbardziej utytułowaną w historii jest lekkoatletka Irena Szewińska. Aż siedmiokrotnie stawała na podium, z czego trzy razy na jego najwyższym stopniu, a dwukrotnie sięgnęła po srebro oraz brąz. Najwięcej złotych krążków w kolekcji ma natomiast Robert Korzeniowski.

Najwybitniejszy polski chodziarz olimpijską rywalizację wygrywał w 1996 roku w Atlancie, dwukrotnie w 2000 roku w Sydney, a także cztery lata później w Atenach. Sporymi sukcesami może pochwalić się też Kamil Stoch, który ma już na koncie 3 złote medale olimpijskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Von dem Sawad...
2 lata temu
Uważam że jeśli ktoś poświęca swoją młodość swoje życie dostosowując do treningów a i uczestniczy w olimpiadzie reprezentując nasz kraj i nigdy nie zdobywa medalu to to jest żenada że nie mają tacy ludzie szans na olimpijska emeryturę . Zwłaszcza tyczy się to niszowych sportów. Saneczkarstwo bobsleje chłopaki walczą z brakiem pieniędzy infrastruktury a jednak pobijają własne osiągnięcia kładą podwaliny pod nowe pokolenia a jednak zabiera się im prawa do emerytury olimpijskiej choć w tym roku są na 9 miejscu na świecie. To świadczy o Polsce i o tym jak traktuje polskich sportowców. Tyle.
Krzyzak
2 lata temu
Gadające głowy w tv. Przeciwko systemowi, Policji że represje itp. A jak coś na ulicy, ktoś zaczepi i papierosa itp itd(sytuacyjnosc, nie każdy to menel). To przykład. Co robią? Policja, straszą koneksjami, znajomości?. Kto tak robi? Najwięksi pseudo-patrioci co wrw. Pierwszy uciekną za granicę. Politycy, celebryci. I KK WIECIE KTO NISZCZY SPOŁECZEŃSTWO? INTERNET. KONTROLA. PODSYCA. NIE DZIWCIE SIĘ ŻE JESTESCIE JAK BYDELKO. PEŁNA KONTROLA. KTOŚ ZASTANOWIĆ SIĘ JEŻELI PRZESTANIE ISTNIEĆ? PRZECIEŻ NIE PRAWDĄ JEST ŻE WTEDY ŚWIAT STANIE.
stefan w-wa
2 lata temu
to zobaczcie jak żyja ci emeryci . Wstydu nie mają biorąc te emerytury ,
stefan w-wa
2 lata temu
Jesteśmy jedynym krajem który płaci emerytury medalistom olimpijskim.odprawy przed emerytalne. Wiekszość ma wykształcenie , bo można . !!!!Pani Kowalczyk doktorat .Szewińska zainicjowała to wszystko i zasłaniała się bokserami a zwłaszcza jednym / że chodzi i szpera po śmietnikach/sama była pierwsza do tej emerytury. Dostają za medale spore sumy / usa płaciła za złoto 500 dolarów / za zdobycie medali , stypendia tez nie sa niskie .I to bez względu na osiągane dochody mają emeryture . Polska to bardzo bogaty kraj.
Pleban
2 lata temu
Zauważyłem że poprzednie wpisy pewnie sa od ludzi młodych bez znajomości historii. W 1980 roku była olimpiada w Moskwie. USA zbojkotowały wtedy ta olimpiadę ze względu polityki Zwiazku Radzieckiego. 4 lata później była olimpiada w Los Angeles i Rosjanie w ripoście nie pojechali do USA. Przy okazji Rosjanie nakazali wszystkim krajom bloku wschodniego też nie jechać. Dlatego ta pani pisze o sportowcach którzy byli zakwalifikowani, bo startowali oni w zawodach zorganizowanych równolegle do olimpiady przez komunistów i dlatego ci którzy zdobyli medale na tej imprezie dostana emeryturę olimpijska.