Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Emerytury bez podatku zagrożone? ZUS ma mało czasu na dostosowanie systemu

88
Podziel się:

Od nowego roku seniorzy pobierający niższe świadczenia z ZUS nie będą odprowadzać podatku, tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Takie zapisy są w Polskim Ładzie, który trafił do Senatu. Eksperci ostrzegają jednak, że na dostosowanie systemu informatycznego zostały tylko dwa miesiące - informuje ''SE''.

Emerytury bez podatku zagrożone? ZUS ma mało czasu na dostosowanie systemu
ZUS będzie mieć tylko dwa miesiące na dostosowanie systemu do nowych rozliczeń. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emerytura bez podatku dotyczy seniorów, których świadczenie nie przekracza 2,5 tys. zł brutto, czyli blisko 5 mln osób. Od takiej emerytury lub renty będzie pobierana tylko 9-proc. składka zdrowotna.

Jeśli Senat nie odrzuci Polskiego Ładu, a prezydent go podpisze, to przepisy wejdą w życie w styczniu 2022 roku. ''SE'' informuje, że te świadczenia mogą nie trafić szybko na konta seniorów.

Powodem jest fakt, że przepisy mogą zostać zatwierdzone pod koniec października. ZUS będzie miał wówczas tylko dwa miesiące na dostosowanie swojego systemu komputerowego do nowych rozliczeń.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Zyskają seniorzy pobierający najniższe świadczenia

''SE'' przypomina w tym kontekście, że przed pięcioma laty, gdy miała wejść w życie reforma systemu emerytalnego, ZUS twierdził, że na wdrożenie nowego systemu komputerowego potrzebuje blisko rok. Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS uspokaja jednak na łamach ''SE'', że jeśli taka będzie ustawodawców, aby wypłacać emerytury bez podatku od stycznia 2022 roku, to ZUS będzie wypłacać emerytury zgodnie z założeniami Polskiego Ładu.

Przypomnijmy, że na zmianach zyskają przede wszystkim osoby pobierające najniższe świadczenia. Osoba pobierająca 1600 złotych na rękę od stycznia ma dostawać o 132 złote więcej. Emeryci, którzy miesięcznie dostają 2 tys. złotych, będą pobierać świadczenia większe o 177 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
Daniela
3 lata temu
Obecnie moja emerytura brutto wynosi 1906.59 zl. Podatku place 280 zl.Czyli 280 zl.powinnam otrzymywac wiecej.
Jolika
3 lata temu
Emerytura bez podatku. Część osób straci już w styczniu, ale po waloryzacji marcowej znowu część straci. Czyli waloryzacja nie będzie w żaden sposób korzystna dla niektórych grup. Trzeba patrzeć w przyszłość. To nie jest dobra ustawa.
qqq
3 lata temu
powazny problem zmiany stałych w kodzie, gdzie my żyjemy
Emerytka66
3 lata temu
Artykuł opracował jakiś AZI, co to autor boi się wyjawić swojego nazwiska czy co. A tak na marginesie, rzeczywiście jest mało czasu na opracowanie nowego programu, ale przecież w ciągu roku można wyrównać, w czym problem, rząd nie widzi problemu a AZI widzi.
gwres
3 lata temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
...
Następna strona