Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur od marca. Wiceminister mówi, o ile

249
Podziel się

Już od marca wejdzie w życie waloryzacja rent i emerytur. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podał w Senacie, o ile urosną świadczenia.

Waloryzacja emerytur od marca. Wiceminister mówi, o ile
Waloryzacja rent i emerytur 2021. Wiceminister Stanisław Szwed podaje, o ile urosną świadczenia. (money.pl, money.pl)
bDJJGlLp

Senat pochylił się nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Początkowo rząd przewidywał, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w 2021 roku 103,84 proc. Minimalną kwotą podwyżki miało być jednak 50 złotych.

Jednak propozycja rządowa nie pokryła się ze wskaźnikiem ogłoszonym przez GUS. 15 stycznia Urząd ogłosił, że jest on wyższy i wynosi 104,24 proc.

bDJJGlLr

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku

Dlatego też zmieni się wysokość waloryzacji emerytur od 1 marca. Od przyszłego miesiąca najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 50,88 zł i wyniesie 1250,88 zł.

Wiceminister Stanisław Szwed podał w środę także wysokość pozostałych świadczeń. Jak poinformował, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł, renta rodzinna - 1250,88 złotych, świadczenie przedemerytalne -1262,34 zł, a świadczenie przedemerytalne w przypadku przekroczenia przychodu - 631,17 zł.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "Rząd woli drogie bonusy, które niszczą system"
bDJJGlLx

Z kolei miesięczny próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wyniesie 2501,76 zł, a próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - 1772,08 zł.

- Łączny koszt waloryzacji będzie w tym roku wynosił ok. 10,6 mld zł - zapowiedział wiceminister Szwed. Przypomniał, że waloryzacja będzie automatycznie naliczana przez ZUS.

bDJJGlLy

Szwed poinformował, że w 2020 roku najniższą emeryturę pobierało 228 tys. osób, rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 185 tys. osób, a rentę rodzinną - 129 tys. osób.

- Pozostała część, czyli prawie 9,6 mln osób uprawnionych ma wyższe świadczenia - powiedział. Te osoby również otrzymają podwyżki świadczeń zgodnie z waloryzacją procentową.

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

bDJJGlLz

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJJGlLS
Źródło:
KOMENTARZE
(249)
Maria
2 tyg. temu
A w czasach nierządów PO i PSL było kilka złotych.Brawo PIS. A tak na marginesie ( Nie pytam się ile da Peło tylko ile ludziom obieca ) = Tylko tyle POtrafi - POpulizm.
weteran
2 tyg. temu
Nareszcie po 30 latach mamy prawdziw Polski Rząd , który zadbał o Ludzi _ rodaków. O nasze rodziny , dzieci i także pamiętają o swoich Seniorach ( oni jak nikt inny doświadczyli ubustwa, niedosytu i ucisku komunistów - POKOmunistów ) Emeryci najlepiej pamiętają jak społeczeństwo było okradane i nie dali sobie wyprać muzgów przez medialną propagandę sterowaną przez układ agenturalny z Magdalenki . --- Teraz wreście wszyscy odetchneli , każdy odczówa dobre zmiany w naszym życiu i w całym kraju . Nigdy więcej POwrotu lewactwa i komunistów.
💪🇵🇱👌
2 tyg. temu
Rewelacja, i tak wszystko dzięki Rządowi 😊 a nie jak było za Tuska 3zł max 5zł. Dobra Zmiana 😂🤦‍♂️ Brawo Rząd 💪
bDJJGlLT
rodak_patriot
2 tyg. temu
= Pamiętam jak POpuliści narzucili podatki nawet na babcie co sprzedawały jabłka , marchewką itd. przy drogach !!! Tak , POtuskawki łupili swoich rodaków , a zagraniczne firmy wyprowadzały miliardy z naszego kraju !!! = Nigdy , więcej nierządu PO_KO_komunistów !!! ; )) PIS to nowe spojrzenie _ rzeczywistość _ lepsze życie ludzi i zdrowy rozwój kraju - Polski !!!
Nigdy POKO
2 tyg. temu
bo Budka to zaraz wszystko by ludziom dał - obniżył bo są dość wygłodniali kasy która szła bokiem : (( złodzieje i oszuści :)) Tyle w temacie ;)))
...
Następna strona