Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur od marca. Wiceminister mówi, o ile

251
Podziel się:

Już od marca wejdzie w życie waloryzacja rent i emerytur. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podał w Senacie, o ile urosną świadczenia.

Waloryzacja emerytur od marca. Wiceminister mówi, o ile
Waloryzacja rent i emerytur 2021. Wiceminister Stanisław Szwed podaje, o ile urosną świadczenia. (money.pl, money.pl)

Senat pochylił się nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Początkowo rząd przewidywał, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w 2021 roku 103,84 proc. Minimalną kwotą podwyżki miało być jednak 50 złotych.

Jednak propozycja rządowa nie pokryła się ze wskaźnikiem ogłoszonym przez GUS. 15 stycznia Urząd ogłosił, że jest on wyższy i wynosi 104,24 proc.

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku

Dlatego też zmieni się wysokość waloryzacji emerytur od 1 marca. Od przyszłego miesiąca najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 50,88 zł i wyniesie 1250,88 zł.

Wiceminister Stanisław Szwed podał w środę także wysokość pozostałych świadczeń. Jak poinformował, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł, renta rodzinna - 1250,88 złotych, świadczenie przedemerytalne -1262,34 zł, a świadczenie przedemerytalne w przypadku przekroczenia przychodu - 631,17 zł.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "Rząd woli drogie bonusy, które niszczą system"

Z kolei miesięczny próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wyniesie 2501,76 zł, a próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - 1772,08 zł.

- Łączny koszt waloryzacji będzie w tym roku wynosił ok. 10,6 mld zł - zapowiedział wiceminister Szwed. Przypomniał, że waloryzacja będzie automatycznie naliczana przez ZUS.

Szwed poinformował, że w 2020 roku najniższą emeryturę pobierało 228 tys. osób, rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 185 tys. osób, a rentę rodzinną - 129 tys. osób.

- Pozostała część, czyli prawie 9,6 mln osób uprawnionych ma wyższe świadczenia - powiedział. Te osoby również otrzymają podwyżki świadczeń zgodnie z waloryzacją procentową.

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(251)
PIEKNA
3 lata temu
E MINISTER SZWED SOBIE DAJ 50 ZL TAK SIE MARTWICIE O EMERYTOW TAK BARDZO,NO WIDAC JA MAM 1250 TO BEDE MIALA 1300ZL SZOK CHYBA SOBIE KUPIE DOM I JACHT.WY TYLKO SIE O SIBIE MARTWICIE MACIE CO MIESIAC PO 13 TYS.I TAK WAM BRAKUJE JA BYM CHCIALA RAZ W ROKU DOSTAC 10 TYS.I ZALATWILAM BYM SPRAWY MOJE ,A MI BRAK NA ZYCIE WY ZLODZIJE.DLA WAS ZAWSZE SA DAJECIE MILIONE PREMIE SOBIE NAWET W TEJ PANDEMMI NO I NIE ZABRALISCIE SOBIE ANI GROSZA W CZASIE PANDEMII.
ENYA.
3 lata temu
NIECH MI KTOŚ POKAŻE RZĄD ZA KTÓREGO NIE BYŁO PODWYŻEK. ZAWSZE BYŁY ZA KOMUNY TEŻ. CENY SZŁY W GÓRĘ OD ŻYWNOŚCI PO PALIWO, ENERGIĘ , USŁUGI. TE OBECNE CENY TO TEŻ EFEKT DAWNYCH PODWYŻEK. OBECNY RZĄD NIE PODNIÓSŁ NAM NP. CENY CHLEBA Z 1 ZŁOTEGO DO 3 ZŁ I 80 GROSZY .CENA CHLEBA ROSŁA ETAPAMI. TO ILE PŁACIMY ZA TEN CHLEB NIE ZALEŻY OD RZĄDU , ALE OD WYTWÓRCY I SPRZEDAWCY. LUDZIE MYŚLCIE!!! JEST WOLNY RYNEK, JA MOGĘ KILOGRAM JABŁEK SPRZEDAĆ ZA 1 ZŁ., TY MOŻESZ TE SAME JABŁKA SPRZEDAĆ ZA 5 ZŁ. KTO NAM ZABRONI?. NIKT. RÓŻNICA BĘDZIE TAKA , ŻE MNIEJ ZAROBIĘ NA TYM HANDLU A TY WIĘCEJ , ALE TO MOJA STRATA. CENY KSZTAŁTUJE POPYT I PODAŻ, BARDZIEJ PODAŻ. RZĄD NIE MA NIC DO CEN NA WOLNYM RYNKU. TROCHĘ EKONOMII JEJ PODSTAW WSKAZANE. NASZE KIESZENIE CIUT SĄ CIĘŻSZE O TE PODWYŻKI DOCHODÓW. DOBRE I TO NIGDY NIKT NAM AŻ TYLE NIE DAŁ. CIESZCIE SIĘ, ŻE MAMY TEN RZĄD A NIE INNY ,BO MAJĄC EURO ZAMIAST ZŁOTEGO WIELU Z NAS KLEPAŁOBY BIDĘ, ŻE AŹ STRACH, ALE KOGO TO BY OBCHODZIŁO?. NO NIE RZĄD KTÓRY DOPROWADZIŁBY DO WYMIANY PIENIĘDZY. KOCHANI POLACY POSZUKAJCIE PAMIĘCI I ROZUMU BO BEZ TEGO BZDURY SIĘ PLECIE TYPU " LEPSZA OPOZYCJA I 3 ŻŁ PODWYŻKI NIŹ OBECNY RZĄD I 50 ZŁ PODWYŻKI. " O 13 tkach JAKOŚ ZAPOMNIELIŚCIE? SZKODA. TO TEŻ BYŁY PIENIÀDZE I TO BARDZO NAM POTRZEBNE. ZDROWIA I MYŚLENIA WSZYSTKIM ŻYCZĘ.
Nie oddamy Po...
3 lata temu
Odkąd pamietam podwyżki świadczeń miały one wysokość od 2-3 zł do max kilkunastu złotych najwyższe świadczenia. Przez w zasadzie kilkanaście lat rządów do 2015 roku był dramat i UW. SLD, PO i inne miały w nosie żeby nie powiedzieć w której części ciała polaków. Od paru lat zaczyna być jak w normalnym kraju, ludzie dostają możliwie godne podwyżki, dodatki i świadczenia dla dzieci. Niestety niektórym udało się zawrócić w głowach poprzez sianie fermentu za pośrednictwem wrogich NAM polakom mediów. Zrozumcie kochani że oni nie plują na rząd bo jest zły. On jest zły dla wrogów Polski.
Ewwa
3 lata temu
Brawo :).Podwyżka po odciągnięciu podatku 40 zł.No ale też festiwal podwyżek cen ,zywnosci ,opłat.Prąd,woda centralne i śmieci .W sumię około 100 zł.Zyć nie umierać.
Ryszard
3 lata temu
Za PiS ludzie dostają na godziwe życie , konkretne pieniądze. Za PO ciepłą wodę w kranie i "piniędzy nie było i nie będzie".
...
Następna strona