Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Likwidacja OFE nie w tym roku. Rząd opóźnia reformę

W tym roku nie będzie reformy OFE. Tak wynika z Aktualizacji Planu Konwergencji, przyjętej we wtorek przez rząd. To oznacza, że w budżecie nie uwzględniono dochodów z tzw. opłaty przekształceniowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ONS)
Rząd obiecywał, że odda Polakom ich pieniądze. Ale nie w tym roku, bo reforma OFE została opóźniona

Jak informuje PAP Biznes, wtorkowa Aktualizacja Planu Konwergencji nie pozostawia żadnych złudzeń. Reformy OFE w tym roku na pewno nie będzie.

Przypomnijmy, że Aktualizacja Planu Konwergencji to dokument, który państwa członkowskie co roku składają w Brukseli. Mają na to czas do końca kwietnia.

W tegorocznym dokumencie rząd musiał dokonać wielu zmian, głównie ze względu na kryzys spowodowany koronawirusem.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Jak już pisaliśmy w money.pl, resort finansów wpisał do APK spory deficyt sektora finansów publicznych, ale również zakłada ponad 3-proc. recesję w 2020 roku. Na tym jednak nie koniec.

Rząd przyznaje, że w tym roku reformy OFE nie będzie. Przypomnijmy, że miała ona polegać na przekształceniu Funduszu w Indywidualne Konta Emerytalne. Przy okazji rząd chciał uszczknąć 15 proc. tzw. opłaty przekształceniowej od emerytalnych oszczędności Polaków.

- Na bieżąco analizujemy sytuację - zapewniał w czwartek minister Tadeusz Kościński.
Zerowy deficyt nie do utrzymania. Budżet mogą czekać poważne straty

Premier Mateusz Morawiecki szumnie zapowiadał, że "oddaje pieniądze Polakom". Tak rząd "sprzedawał" reformę. I podkreślał, że średnio każdy Polak dostanie nawet 10 tys. zł.

Ale skoro reformy nie będzie, to i pieniędzy w budżecie również nie zobaczymy. A były to niemałe kwoty, bo opiewały na około kilkanaście miliardów złotych. Eksperci o rezygnacji z reformy mówili już w marcu, tuż po wybuchu epidemii.

"W prognozie dochodów, z uwagi na przesunięcie w czasie reformy systemu emerytalnego polegającej na przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne nie zostały uwzględnione jednorazowe dochody z opłaty przekształceniowej oraz wpływ tych działań na dochody FUS" - poinformował resort finansów w APK.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

ZnawcaOpłaty przekształceniowej? Chyba raczej usankcjonowanej kradzieży.

28-04-2020

Polak patriotaNo i znowu Morawiecki oszukał Polaków!!!! Kuzwa ile można ???? Ludzie dlaczego wy na nich głosujecie ???? Robią Was przy każdej okazji

28-04-2020

WyborcaPis pis pis macie swój złodziejski pis

Rozwiń komentarze (185)