Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
16.04.2019 10:40

OFE przechodzi do historii. Co stanie się z pieniędzmi zebranymi na Otwartym Funduszu Emerytalnym?

Koniec OFE staje się faktem. - 100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników - zadeklarował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Podpowiadamy, co dokładnie stanie się z pieniędzmi z Otwartego Funduszu Emerytalnego i na jakich zasadach zostaną one przekazane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
OFE do likwidacji. Na zdj. minister rodziny Elżbieta Rafalska (P) i premier Mateusz Morawiecki (L)

W poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział definitywny koniec OFE. - 100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników. Będą to konta prywatne, dziedziczone - zadeklarował szef rządu.

-Dziś przekazujemy te środki społeczeństwu, przekazujemy je ludziom. Tusk powiedział: to nie są wasze pieniądze. Kiedy więc mówię o przekazaniu tych pieniędzy, to de facto jest to sprywatyzowanie ich. Nasi poprzednicy uderzyli w Polaków zmianami w OFE, ze względu na sytuację finansów. My naprawiliśmy finanse, więc możemy to zrobić - dodał Morawiecki.

OFE. Na jakich zasadach pieniądze wrócą do uczestników funduszu?

Zgodnie z zapowiedziami szefa rządu, wszyscy uczestnicy OFE otrzymają całość zebranej kwoty zebranej na funduszu emerytalnym. Według szacunków, będzie to nawet średnio 10 tys zł, które zostanie przekazane na utworzone dla każdego Indywidualne Konta Emerytalne. Od zebranej kwoty zostanie jednak odprowadzon podatek.

Zobacz:Wielka rewolucja emerytalna w 2019 roku. Kto na tym zarobi

- Polacy będą mieli wybór, czy środki pójdą na IKE, czy wybiorą ZUS. Domyślnie zakładamy, że Polacy mogą chcieć zostawić je na swoich indywidualnych kontach - tłumaczył w poniedziałek Mateusz Morawiecki.

Środki przekazywane na OFE były odliczane od dochodu do opodatkowania, więc przy ich planowanym "uwolnieniu" państwo ma zamiar ten podatek wyegzekwować. Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie środków na IKE, to będziemy musieli wpłacić podatek - nazwany "opłatą przekształceniową” - w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 i drugie 7,5 proc. w 2021, które zostaną przekazane na FUS.

Średnio każdy członek OFE ma 10,1 tys. zł w aktywach funduszy (dane na koniec marca). Oznacza to, że każda rata podatku od przenoszonych na IKE OFE wyniósłby około 750 zł.

OFE. Zebrane pieniądze mogą trafić również do ZUS

Jeśli uczestnicy OFE zdecydują się na przekazanie dotychczas zebranych funduszy do IKE, będą mogli je wypłacić dopiero w momencie przejścia na emeryturę. Wtedy jednak już nie zapłacą podatku od ich wypłaty.

Według propozycji rządu, OFE może zostać również przeniesione do ZUS. Wymagać to będzie jednak złożenia stosownej deklaracji. Przekazane środki zostaną zapisane na podstawowym koncie emerytalnym w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w pierwszym filarze.

Transfer funduszy OFE do ZUS nie zostanie opodatkowany. Podatek zapłacimy dopiero na emeryturze przy wypłacie środków - progi 18 proc. i 23 proc.

Tagi: emerytury, ofe, zus, ike
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz