Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Likwidacja OFE się opóźni. Kościński: Reforma zostanie przesunięta na przyszły rok

31
Podziel się

Reforma otwartych funduszy emerytalnych zostanie przesunięta na przyszły rok - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Tadeusz Kościński zapowiada, że likwidacja OFE się opóźni.
Tadeusz Kościński zapowiada, że likwidacja OFE się opóźni. (Flickr)
bDIxkLNh

"Co do OFE - to będzie już przyszły rok" - powiedział Kościński w czasie konferencji prasowej odpowiadając na pytanie o termin likwidacji OFE. Zaznaczył, że Ministerstwo Finansów prowadzi analizę w tej kwestii.

Wcześniej resort finansów zapowiadał, że przesunięcie likwidacji OFE ze względu na pandemię koronawirusa jest możliwe.

Reforma OFE miała ona polegać na przekształceniu Funduszu w Indywidualne Konta Emerytalne. Przy okazji rząd chciał uszczknąć 15 proc. tzw. opłaty przekształceniowej od emerytalnych oszczędności Polaków.

bDIxkLNj
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Reforma miała wejść w życie już 1 czerwca, ale na drodze stanęła pandemia koronawirusa, przez którą zmiany odroczono.

W Aktualizacji Programu Konwergencji, który państwa członkowskie UE składają w Brukseli, pieniędzy z OFE nie ma, a były to niemałe kwoty, bo opiewały na około kilkanaście miliardów złotych.

bDIxkLNp

Nowelizacja budżetu na dniach

W czasie konferencji prasowej minister finansów zapowiedział też, że już niedługo zostanie przedstawiona nowelizacja ustawy budżetowej.

"Mamy coraz więcej realnych danych, które pokazują - na tym etapie - że gospodarka zaczyna się rozkręcać i możemy coraz więcej pieniędzy przeznaczyć na rozwój, na inwestycje niż na ratowanie miejsc pracy. W ciągu tygodni będziemy prezentować nasze propozycje do nowelizowania budżetu" - powiedział Kościński.

Według wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów przedstawienie projektu nowelizacji budżetu planowane jest w lipcu.

bDIxkLNq

Nie będzie nowych obligacji

W czasie środowej konferencji minister poinformował też, że resort nie planuje wyjścia na żadne inne rynki zagraniczne z emisją obligacji.

"Nie mamy jakichś konkretnych potrzeb. Wczoraj skorzystaliśmy z okazji, że akurat rynki wskazywały, że jest taka możliwość, żeby plasować obligacje z niską rentownością, więc zdecydowaliśmy się na sprzedaż euroobligacji, żeby mieć odpowiednią strukturę naszego portfela, również po to, żeby pokazać rynkowi, że inwestorzy wierzą w polską gospodarkę, że szybko wyjdziemy z tego kryzysu" - powiedział Kościński.

Wczoraj ministerstwo finansów poinformowało, że sprzedało 3-letnie benchmarkowe euroobligacje o wartości nominalnej 2 mld euro przy rentowności -0,11% wobec popytu wynoszącego ok. 6 mld euro. Obligacje wyceniono na 29 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej. Uzyskano rentowność -0,11%, przy rocznym kuponie 0%.

bDIxkLNr

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIxkLNK
Źródło:
KOMENTARZE
(31)
Roberto9999
8 miesięcy temu
PiS się boi ruszyć teraz OFE. Morawiecki i Duda jeżdżą po Polsce i wciskają kit. Że PO zabrało pieniądze z OFE. Tylko nic nie mówią że to była połowa, a drugą połowę za chwilę PiS zagospodaruje. I jeszcze gorzej, bo ukradnie ludziom 15 procent w formie podatku. To jest dopiero skandal!
Czy
8 miesięcy temu
prezes Jarosław zakazał chwilowo okradać budżet?
kazio, to wyb...
8 miesięcy temu
bali się wprowadzić zmiany przed wyborami
bDIxkLNL
sondor
8 miesięcy temu
No tak Duda także wspomniał, że zabrano środki z OFE, zapomniał biedak jednak dodać że te kwoty wirtualne zostały przepisane na ZUS każdemu indywidualnemu przyszłemu emerytowi. To co chce zrobić PIS to nic innego jak kradzież 15% z tej pozostałości OFE jakoby tytułem przekształcenia. Kto tu mówi fałszem - sami oceńcie, kto tu kogo chce "oszwabić" pod pozorem przekształcenia?!!! Komu tu cynizm wypływa z ust?!!!
Kjgffdgh
8 miesięcy temu
Ogólnie cały rząd sejm, senat i prezydent powinni się podać do dymisji Polska sama by się lepiej poprowadziła
...
Następna strona