Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Masz długi w ZUS? Potrącą ci z emerytury

11
Podziel się:

Ściągalność długów wobec ZUS zostanie uproszczona. Zakład będzie mógł odbierać zaległe należności z wypłacanych świadczeń.

Masz długi w ZUS? Potrącą ci z emerytury
Ze świadczeń wypłacanych przez ZUS będą potrącane zaległości składkowe z czasów, gdy byliśmy płatnikami. (money.pl, Rafał Parczewski)

Obecnie ZUS w przypadku zaległości w płatnościach może upominać się o pieniądze w trybie administracyjnej egzekucji – przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". Ale to generuje koszty i trwa zbyt długo. Nowe przepisy, które wejdą w życie od nowego roku, mają zwiększyć skuteczność odzyskiwania należności.

"Zgodnie ze znowelizowanym art. 24 ust. 2 ustawy, składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, nieopłacone w terminie, podlegają potrąceniu ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych wypłacanych przez ZUS lub ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej" – informuje dziennik.

Do art. 139. ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dodano punkt, który mówi, że ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie, po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych - podlegają potrąceniu nieopłacone należności z tytułu składek.

Zobacz także: Podwyżki emerytur w 2022 r. Oto pierwsza propozycja rządu

ZUS zyskał prawo do zmniejszenia wyrównania należnego za wsteczne przyznanie emerytury lub renty i potrącenia z niego zaległości składkowych – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodatkowo nowe zasady będą dotyczyć także zasiłku chorobowego i wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego z ubezpieczenia wypadkowego.

Są jednak ograniczenia. ZUS nie będzie mógł pozbawić nas całej emerytury. Granice potrąceń wyznacza artykuł 140 ust. 1. W przypadku zaległych składek potrącenie nie może wynosić nie więcej niż 25 proc. kwoty świadczenia. Kwota świadczeń nie może być mniejsza niż 660 zł – to kolejne ograniczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Adam
2 lata temu
Na szczęście spłacam długi z Krukiem i zostało mi ich coraz mniej... ;)
Proste
3 lata temu
Nie opłaciłeś składki, to nie liczy się do emerytury, ani leczenie, jak bezrobotny, ale nie nie w tym chlewie nie może być tak dobrze, bo mięso trzeba wydoić i naliczyć koszty, aby zedrzeć z dojonego mięsa
zebik
3 lata temu
Hahahaha...pozdrawiam ZUS środkowym palcem :)
Ja123
3 lata temu
Instytucję zwaną ZUS powinni całkowicie rozproszyć każdy sam powinien na emeryturę odkładać a nie tych drani dorabiać
Spotterka
3 lata temu
Moim skromnym zdaniem ZUS już dawno powinien ścigać firmy ,które nie opłacają składek by nie dopuścić do sytuacji gdzie zadłużenie idzie w tysiące złotych. Potem taka firma zwija żagle z rynku, a dług pozostaje nieuregulowany. Najgorsze w całej sytuacji jest fakt ,że pracownik mimo że pracował nie ma uregulowanych swoich składek więc ten okres nie liczy mu się do emerytury.