Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Najwyższe emerytury w Polsce. Pierwsza 10 otrzymuje świadczenia wyższe od pensji ministrów

49
Podziel się:

Emerytury mogą osiągać pokaźne wysokości. Pokazuje to przykład 10 seniorów otrzymujących najwyższe świadczenia. Ich comiesięczne przelewy z ZUS-u są większe od pensji ministrów. Rekordzista z Zabrza co miesiąc otrzymuje emeryturę w wysokości porównywalnej do dyrektorów największych korporacji.

Najwyższe emerytury w Polsce. Pierwsza 10 otrzymuje świadczenia wyższe od pensji ministrów
Najwyższe emerytury w Polsce (Adobe Stock, money.pl)

Jak informowaliśmy w money.pl, w Polsce emerytura z KRUS-u wynosi ok. 1588,50 zł brutto (1445,5 zł netto), a średnia emerytura w ZUS-ie w marcu to 3482,63 zł brutto. Przed rekordową waloryzacją z marca 2022 r. było to 2903,85 zł brutto.

Rekordzista z emeryturą dwukrotnie większą od pensji premiera

Tymczasem okazuje się, że niektórzy emeryci otrzymują kwotę kilkunastokrotnie większą od wspomnianych wyżej. Dane ZUS-u o najwyższych emeryturach przeanalizował serwis biznes.interia.pl i przedstawił zestawienie 10 emerytów z najwyższym świadczeniem.

Rekordzistą jest senior z Zabrza, którego przypadek opisywaliśmy w money.pl. Otrzymuje on świadczenie w wysokości 43 412 zł brutto. Jego emerytura jest zatem dwukrotnie wyższa niż pensja premiera Mateusza Morawieckiego, który co miesiąc pobiera 21 tys. zł brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz

Mężczyzna przepracował 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni i przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat. Co ciekawe, przez cały ten czas ani razu nie wziął zwolnienia lekarskiego – przekazała śląska rzeczniczka ZUS Beata Kopczyńska, na którą powołał się serwis biznes.interia.pl.

Pokaźne świadczenia innych seniorów

Senior obecnie ma 90 lat i dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o wysokość emerytury. Jednak nie tylko on może pochwalić się pokaźnym świadczeniem. Czołowa "dziesiątka" otrzymuje co miesiąc przelewy wyższe niż członkowie polskiego rządu. Oto lista, którą pierwotnie opublikował serwis biznes.interia.pl:

  1. 43 412 zł brutto wypłaca mężczyźnie oddział ZUS-u w Zabrzu.
  2. 31 726 zł brutto wypłaca mężczyźnie oddział ZUS-u w Poznaniu.
  3. 30 844 zł brutto wypłaca kobiecie oddział ZUS-u w Bydgoszczy.
  4. 29 892 zł brutto wypłaca mężczyźnie oddział ZUS-u w Gdańsku.
  5. 29 877 zł brutto wypłaca mężczyźnie oddział ZUS-u we Wrocławiu.
  6. 29 342 zł brutto wypłaca mężczyźnie oddział ZUS-u w Lublinie.
  7. 27 614 zł brutto wypłaca mężczyźnie oddział ZUS-u w Kielcach.
  8. 25 845 zł brutto wypłaca mężczyźnie oddział ZUS-u w Opolu.
  9. 25 604 zł brutto wypłaca mężczyźnie II Oddział ZUS-u w Łodzi.
  10. 24 200 zł brutto wypłaca mężczyźnie I Oddział ZUS-u w Łodzi.

To wyższe kwoty niż poszczególnych członków rządu, których pensje oscylują w granicach 20 tys. zł brutto. Znacznie więcej też niż wynosi pensja posłów (12826,64 zł brutto), choć do nich trzeba doliczyć też m.in. diety poselskie czy dodatki za zasiadanie w poszczególnych komisjach.

Tylko jedna kobieta w pierwszej dziesiątce

To, co się rzuca w oczy po przeanalizowaniu tej listy, to fakt, iż tylko jedna kobieta znajduje się w czołowej dziesiątce seniorów z najwyższym świadczeniem. Kobiety w Polsce otrzymują średnio o 1 tys. zł mniejsze emerytury od mężczyzn – wynika z danych ZUS-u za lata 2015-2020, które przeanalizował serwis biznes.interia.pl. Z czego to wynika?

Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni – wyjaśnia serwisowi Iwona Kowalska-Matis, Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Krótsza praca kobiet wiąże się z niższym wiekiem emerytalnym, ale nie tylko. W Polsce nadal bowiem popularny jest model życia rodziny, w którym to kobieta rezygnuje z zarobkowania na rzecz poświęcenia się obowiązkom związanym np. z wychowaniem dziecka.

Nad Wisłą też występuje zjawisko tzw. luki płacowej, czyli mniejszych pensji kobiet niż mężczyzn na tych samych stanowiskach. W money.pl pisaliśmy, że pracownice zarabiają średnio o 800 zł mniej niż ich koledzy na tych samych stanowiskach, a skorygowane dane wskazują, że poziom nierówności płac wynosi 10,4 proc., przy średniej unijnej wynoszącej 11 proc.

I wreszcie ostatnim zjawiskiem, ale równie ważnym, jest prognozowana średnia długość życia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że kobiety w Polsce żyją przeciętnie 81 lat, podczas gdy mężczyźni – nieco więcej niż 73 lata. Te dane służą ZUS-owi do obliczenia wysokości emerytury wypłacanej świadczeniobiorcy.

W uproszczeniu można powiedzieć, że ZUS "przewiduje", ile lat będzie żyć senior i zgromadzony przez niego kapitał dzieli tak, by wypłacać mu emeryturę w tej samej wysokości do końca jego dni. A nie dość, że kobiety żyją dłużej, to jeszcze gromadzą chudszy kapitał na poczet przyszłych świadczeń ze względu na niższe pensje i mniejszy wiek emerytalny.

Jak zwiększyć swoją emeryturę?

Na pytanie młodych ludzi o to, jaką emeryturę dostanie w przyszłości, Iwona Kowalska-Matis w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" odpowiada: "taką, jaką sobie wypracuje". Na zgromadzony kapitał, z którego wypłacane jest przyszłe świadczenie, składa się bowiem wiele czynników.

Najłatwiej zwiększyć swoją emeryturę przez jak najdłuższą pracę, szczególnie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Im dłużej pracujemy, tym więcej pieniędzy zgromadzimy, a suma ta będzie zarazem podzielona przez mniejszą liczbę miesięcy prognozowanego życia.

Co jeszcze wpływa na nasze przyszłe świadczenia? Między innymi to, czy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, czy też bez umowy lub na tzw. umowie śmieciowej, od której nie odprowadza się składek (czyli pracodawca nie zwiększa naszego kapitału na poczet przyszłego świadczenia). Wpływ na zgromadzony przez nas kapitał mają też bezpłatne urlopy czy zwolnienia lekarskie. Im ich więcej, tym mniej pieniędzy na naszym koncie emerytalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Rizo
4 tyg. temu
A ile oszczędził ZUS na niewypłacaniu emerytury przez lata jej niepobierania ? A ile pożyją nieliczne osoby z cudu długiej pracy ? Granie na emocjach kwotowych i tyle.
Rozsądny
4 tyg. temu
ZUS przelicza przyszłą emeryturę obecnie przez zgromadzony kapitał lata do tzw przeżycia co nie ma nic wspólnego z średnią życia kobiet i mężczyzn w Polsce obniżając emerytury Polakom w znaczny i cwany sposób
Emeryt
3 miesiące temu
Dlugość rzycia kobiet nie ma nic z wysokościa emerytury .Brana jest średnia długość zycia kobiet imerzczyzn.Nie piszcie bzdur
lol
3 miesiące temu
To ile ten emeryt wcześniej zarabiał ,że teraz dostaje 43 tysiaki?
Emerytka
4 miesiące temu
Napiszcie jeszcze, w jakim zawodzie pracowały te osoby.
...
Następna strona