Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nie chcemy harować do śmierci. "Emerytury będą o połowę niższe"

155
Podziel się:

71 proc. z nas nie zgadza się na podwyższenie wieku emerytalnego, nawet gdyby wiązało się to z wyższą emeryturą – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, opublikowanego w środowym "Super Expressie".

Nie chcemy harować do śmierci. "Emerytury będą o połowę niższe"
Za kilkanaście lat emerytury będą o połowę niższe niż obecnie, bo pogłębia się kryzys demograficzny - grzmią eksperci (money.pl, Rafał Parczewski)

Podczas sondażu zapytano, czy powinien zostać podwyższony wiek emerytalny, jeśli wiązałoby się to ze zdecydowanie wyższym świadczeniem. Według opublikowanych danych w środowym "Super Expressie" 71 proc. ankietowanych odpowiedziało nie, a 29 proc. – tak.

Czekają nas głodowe emerytury

- Część z nas nie ma chęci na długą pracę, a inni wykonują zawody wymagające siły fizycznej, ale moim zdaniem społeczeństwo nie ma świadomości wyzwań przyszłości – mówi w rozmowie z "SE" ekonomista Marek Zuber.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

- Za kilkanaście lat emerytury będą o połowę niższe niż obecnie, bo pogłębia się kryzys demograficzny. Gdyby spytać respondentów, czy chcą mieć bardzo niskie świadczenia, czy podwyższonych wiek emerytalny, wyniki sondażu byłyby inne – dodaje Zuber.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba głodowych emerytur wzrosła aż 13-krotnie. Jak dodaje ZUS, wśród osób pobierających w grudniu 2020 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa zdecydowanie przeważały kobiety, stanowiły 83 proc. ogółu. W grudniu 2020 roku wypłacono ponad 310 tys. emerytur poniżej najniższej emerytury, tj. 1200 zł.

To emerytury pobierane przez osoby, które przepracowały za mało lat, by dostać choćby minimalne świadczenie (od 1 marca 2021 to 1250 zł brutto). Po reformie PiS takich emerytur nie podwyższa się do wysokości najniższej emerytury.

Niecałe 800 zł emerytury

Z danych ZUS wynika, że średnia wysokość głodowych emerytur to 794,59 zł. W przypadku mężczyzn to 736,47 zł, a w przypadku kobiet – 807,02 zł.

Jest też niechlubny rekord. Najniższa wysokość emerytury to 2 grosze. Pobiera ją osoba, która nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu przed 1 stycznia 1999 r., a po tym okresie udowodniła jeden dzień ubezpieczenia.

Średni wiek osób pobierających emeryturę w wysokości niższej niż najniższa wynosił 65 lat. Dominującym wiekiem tej grupy emerytów w przypadku kobiet był wiek 62 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 66 lat.

Prognozy dla czynnych dziś zawodowo osób z przedziału wiekowego 30-50 zł mówią o 1100-1300 zł emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(155)
sweterek
6 miesięcy temu
Dlatego ja po prostu korzystam z ppk, by nie polegać na samej emeryturze, a również pieniądzach odłożonych w tym programie. A udział w tym nie wiąże się z angażowaniem w cokolwiek, jak i sam koszt jest wręcz śmieszny.
Babcia
6 miesięcy temu
Jak się daje tym co nigdy nie płacili składek darmozjadom i innej nacji to się nie dziecię że będzie mieć guzik a nie emerytury
Gabo
6 miesięcy temu
Zawsze można wprowadzić emeryture po śmierci 🤣🤣🤣🤣
OKO Narodu
6 miesięcy temu
Jedni okradli Polaków przy wyliczaniu kapitału początkowego w 1998 r inni preferowali w pracy emerytów i rencistów wczesniejszych i mundurowych blokujac etaty młodym w latach 1999-2004 , jak młodzi uciekli za granice to pozostałym podnosza wiek emerytalny , a teraz strasza niskimi emeryturami, Ludzią jest juz obojetne co bedzie nikomu nie wierza WSZYSCY KŁAMIA dla kasy
Robert
6 miesięcy temu
Będziesz dłużej pracował to państwo ograbi cię z emerytury podatkiem zdrowotnym 9%bo nie będzie nikogo mądrego w MF aby wymyślić algorytm .Jeśli jeszcze gdzieś pracować to na czarno .Nie warto być w tym kraju uczciwym
...
Następna strona