Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Są nowe dane o zarobkach. Niezwykle ważne także dla tych emerytów

23
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7194,95 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny, a w drugim kwartale 2023 r. wyniosło 7005,76 zł. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest także istotna dla emerytów, którzy dorabiają.

Są nowe dane o zarobkach. Niezwykle ważne także dla tych emerytów
Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jest także ważna dla tych, co dorabiają do emerytury. (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i są na rencie albo na wcześniejszej emeryturze i jednocześnie pracują, to muszą pilnować wysokości swoich zarobków. Jeśli wynagrodzenie przekroczy ustalony limit przez ZUS, to wtedy zakład może ograniczyć wypłatę świadczeń lub je zawiesić.

Przeciętne wynagrodzenie. Ważne limity dla seniorów

Co ważne limity te aktualizowane są co trzy miesiące i zależą właśnie od przeciętnej płacy w gospodarce. Jeśli średnia płaca we wskazanym kwartale wzrosła, to seniorzy będą mogli dorobić więcej. Jeśli przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło, to oznacza to mniejsze limity dla seniorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Witold Orłowski apeluje do nowego rządu: to szaleństwo trzeba zatrzymać

Zgodnie z przepisami, przychód wynikający z dodatkowych zarobków emeryta nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W drugim kwartale 2023 r. było to 7005,76 zł. Do końca listopada kwota, do której świadczenia nie będą pomniejszane, wynosi więc dokładnie 4904 zł. Od grudnia będzie to już 5036,50 zł.

Co istotne wypłata emerytury może zostać również całkowicie zawieszona. Do tego dojdzie w sytuacji, kiedy przychód brutto będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc do tej pory po przekroczeniu kwoty 9107,50 zł brutto. Od grudnia limit będzie wynosił 9353,50 zł.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą osiągać dodatkowe przychody bez ograniczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
doradca
3 miesiące temu
Średnia krajowa to 3500 zł na rękę .a nie jakieś banialuki powyżej 7 000 tysięcy .
bez Atu
3 miesiące temu
jełopy ! - mam niewiele 2200 zł ale mi to wystarczy jeżeli będzie "dobry gospodarz " bo PiS orżną mnie na 400 zł do minimalnego krajowego z 2013 r do 2023 pomimo 13 -stek , 14 - tek wolnej kwoty i innego cudotwórstwa
Tomm
3 miesiące temu
Szlsg mnie teafua ze seueca szuksc nornalnego polaka ktory sredn ma 7 tysiecy emerytury w Polsce
tragico
3 miesiące temu
Stary portfel następnego dnia po przejsciu na emeryturę
endloch
3 miesiące temu
,,już się zaczyna piniendzy nima i nie byndzie " a kwota to czysta abstrakcja !
...
Następna strona