Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Waloryzacja powinna być wyższa? "Trzynastki i czternastki nas nie uratują"

86
Podziel się:

Waloryzacja rent i emerytur sięgnęła w tym roku rekordowych 14,4 proc. Była tak wysoka z powodu bardzo dużej inflacji. Choć w ostatnich miesiącach drożyzna zaczęła nieco hamować, to dla wielu seniorów nadal jest bardzo dotkliwa. Dlatego z entuzjazmem przyjęliby oni informację o zmianie sposobu waloryzacji.

Waloryzacja powinna być wyższa? "Trzynastki i czternastki nas nie uratują"
Waloryzacja powinna być wyższa? "Trzynastki i czternastki nas nie uratują" (Adobe Stock)

Wskaźnik waloryzacji jest obecnie wyliczany na podstawie tego, ile w poprzednim roku wynosiła inflacja i realnego wzrostu płac. Choć średnia pensja w Polsce rośnie, to galopujące ceny właściwie niwelują skutki podwyżek wynagrodzeń, a nawet sprawiają, że możemy sobie pozwolić na coraz mniej.

Dlatego tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniosła 14,4 proc., czyli po prostu tyle, ile średnioroczna inflacja w ubiegłym roku - efektu rosnących płac w niej nie ma, bo choć średnio Polacy dostawali coraz więcej pieniędzy, to z uwzględnieniem drożyzny nasze pensje skurczyły się o 2,1 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja jednocyfrowa jeszcze w tym roku. Członek RPP: martwi nas inny odczyt

W związku z tym "Super Express" proponuje zmianę sposobu wyliczania wskaźnika waloryzacji - tak, by uwzględniał on inflację i wzrost wynagrodzeń - ale nie ten realny, a po prostu tempo podwyżek w poprzednim roku. Jak szacuje dziennik, gdyby zastosować taką metodę, to przy obecnych danych wskaźnik waloryzacji wyniósłby aż 26,9 proc. - składałaby się na niego inflacja na poziomie 13,8 proc. i wzrost wynagrodzeń w wysokości 13,1 proc.

"Emerytury powinny być wyższe"

Seniorzy, których gazeta poprosiła o komentarz, oceniają taką propozycję bardzo pozytywnie. - Ceny codziennie idą w górę i według mnie waloryzacja naszych świadczeń powinna być znacznie wyższa. Inaczej za dwa lata po zrobieniu opłat nie będziemy mieli na jedzenie - mówi Zdzisław Michałowski, jeden z rozmówców "SE".

- Emerytury powinny być wyższe. Mam niewielką emeryturę i jest mi bardzo ciężko. Każdego dnia muszą myśleć z czego zrezygnować, czego sobie odmówić Moje opłaty przewyższają to, co dostaję z ZUS. O podwyżkach emerytur nic nie słychać - dodaje 69-letnia Ewa Ptak.

- Trzynastka i czternastka nie rekompensują drożyzny. Słyszę w telewizji, że inflacja maleje, a tymczasem w sklepach widzę nowe, zawsze wyższe ceny. Pomysł, żeby emerytura była znacznie wyższa daje nadzieję, na godne życie - ocenia z kolei Marian Kuźniar, emeryt z Przeworska.

– Rząd, ten czy przyszły, muszą pomyśleć o tym, by podnieść emerytury na tyle, by pokryć straty z inflacji. Trzynastki i czternastki nas nie uratują. Jeżeli to nie nastąpi, będziemy przymierać głodem - twierdzi 79-letni Jan Lęgas.

"Super Express" przypomina, że politycy różnych partii, z którymi wcześniej rozmawiał, również są za zmianą sposobu wyliczania wskaźnika waloryzacji tak, by emeryci dostawali więcej - choć niekoniecznie dokładnie według przedstawionego przez gazetę pomysłu. Na razie jednak na żadne zmiany nie ma co się nastawiać, bo w rządzie nie trwają żadne prace w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
Emergenc
6 miesięcy temu
Coś jeszcze wymyślą przed wyborami dla emerytów cierpliwości... Ponad 6 emerytów milionów to jest potężny elektorat z którym wygrywa się wybory ,a emerytów za 2-3 lata ma być już ok 8 milionów ...
123
7 miesięcy temu
Do gościa . Akurat Tusk jak był kryzys gospodarczy światowy to rozumiał ale Pan Kaczyński ,który ma 7,5 tys emerytury nie mógł przeżyć i poszedł do TK walcząc o prawa bogatych. A czy tak ciężko pracował?
123
7 miesięcy temu
Ludzie nie zazdroście tym co maja 13 i 14 -ochłaap drożyźniany . Ja też nie mam 14 ale ludzie najmniej uposażeni ponoszą największe koszt podatku zwanego inflacją. Jak chcecie zróbcie sobie symulacje emerytury 2tys zł i liczcie. Ludzie maja takie emerytury bo nie mileli szczęścia lub pleców i nie mówcie , że nauka i praca bo wszyscy wiedzą jak to w Polsce wygląda. Na emeryturę obecnie tłustego kota będzie musiało się złożyć 150emerytów i też jeszcze będzie krzyczał , ze nie ma 13 i 14.
Emeryt 74+
7 miesięcy temu
Najwięcej krzyczą ci co nie chcieli sobie rąk pracą pobrudzić a i tak mają większą rewaloryzację procentowo od tych co ciężko pracowali.Trzynastki czternastki tak naprawdę zwrot za 9 procentowy podatek nazwany składką zdrowotną.Teraz podatek jest nie 12 procent tylko 9+12 =21 procent.
już po PiS
7 miesięcy temu
Emeryci podejmujący pracę pomagają rządom, które uważają że jak mają mało to nich idą do pracy zamiast zwiedzać, leczyć się i spełniać swoje marzenia. Gdyby powstał taki bunt emerytów i rencistów, którzy potem z powodu niskich świadczeń, zaczęli by szturmować MOPS i inne ośrodki pomocy, a może nawet wszyscy w jedne dzień wyszli by na ulicę żebrać pod Sejmem, to może wreszcie by te tzw elity zrozumiały jak traktują te grupy społeczne. Co z tego, że część ich jest zwolniona z podatku, gdy i tak ma naliczane 9% podatku na służbę zdrowia, a kosztów na leczenie, kupno okularów, leczenie zębów, wykup leków oraz koszty podstawy życia tj koszty mieszkania, żywności, środków czystości i jakiegoś ubrania dużo przekracza te 30000 zł zwolnienia z podatku.
...
Następna strona