Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Duże zmiany w emeryturach. Prezydent zdecydował

274
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisze w środę nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto regulacja zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej.

Duże zmiany w emeryturach. Prezydent zdecydował
Prezydent Andrzej Duda podpisze w środę nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych (PAP, Paweł Supernak)

Zapisy nowelizacji wypełniają jeden z punktów porozumienia rządu z NSZZ "Solidarność" z 7 czerwca.

Uroczyste podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych zaplanowano na środę w Pałacu Prezydenckim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

Nowela uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych, zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Przepisy podwyższają też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.

Obecnie emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To oznacza, że emerytury pomostowe mają charakter wygasający. Nowelizacja to znosi.

Zniesienie wymogu pracy w szczególnych warunkach

W uzasadnieniu do projektu autorstwa PiS zwrócono uwagę, że postęp technologiczny, który był zakładany w momencie wprowadzania przepisów ustawy, nie poprawił warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane.

Dlatego uznano, że potrzebne jest zniesienie wymogu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1999 r., jako warunku nabycia prawa do emerytury pomostowej.

Zmianie uległy także przepisy dotyczące instytucji rekompensaty. To odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy o szczególnym charakterze. W nowelizacji zapisano m.in., że okres takiej pracy, który uprawnia do ustalenia rekompensaty, musi przypadać przed 1 stycznia 2009 r.

Nowelizacja ma na celu także rozwiązanie problemu obchodzenia prawa, które reguluje kwestie zawieszania prawa do emerytury pomostowej.

Obecnie prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu, bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu, w razie podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Regulacja ta pozwala na zawieszenie prawa do emerytury pomostowej tylko w sytuacji świadczenia pracy w ramach stosunku pracy.

W nowelizacji zapisano, że każda forma wykonywania tego rodzaju pracy, bez względu na jej podstawę prawną, powoduje zawieszenie prawa do emerytury pomostowej.

Wynagrodzenie wypłacane do wyroku sądu

Nowela wprowadza też regulacje dotyczącą zabezpieczenia w sprawach z zakresu prawa pracy, która ma wzmocnić ochronę prawną związkowców.

- Dzisiaj pracodawca zwalnia bezprawnie działacza związkowego, sprawa idzie do sądu, toczy się długo, a człowiek zostaje bez środków do życia. Po zmianach pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego tak, żeby nie pozostawał bez środków do życia - tłumaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas prac parlamentarnych.

Nowela wprowadza również podwyższenie z 500 zł do 840 zł rocznego limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym.

Kolejnym rozwiązaniem zawartym w nowelizacji jest wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania to ok. 42 mln zł. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i rentowej, dodatku za pracę w nocy i dodatku stażowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(274)
JANNN
6 miesięcy temu
Będą głosować sami na siebie niech nie liczą na nas. Moim zdaniem PIS już wie że nie mają szans na wygranie wyborów.
Polak
7 miesięcy temu
PRACA DO ŚMIERCI to program PiSu
Greg
7 miesięcy temu
Emerytury stażowe obiecanki cacanki Zagłosuje na inną partie
Konrad Wallen...
7 miesięcy temu
Obiecywali 8 lat i zostawili przepracowanych Polaków bez pieniędzy i odpoczynku Polaków którzy głosowali za nimi . Teraz nie mają nic do stracenia są bardzo zmęczeni pracą do śmierci. Zagłosują tak jak obiecane emerytury stażowe będą zatwierdzone.jeżeli nie będzie obiecanych emerytur stażowych to nie będzie głosów w wyborach. Teraz nie mają nic do stracenia. Posły które obiecały stracą!!!!
mysz18
7 miesięcy temu
A EMERYTURY WDOWIE, to gdzie.... Tylko złodziejstwo na rodzinach mających dzieci i pracujących po 35 i więcej lat pracy że składkami. W żadnym kraju nie ma takiego złodziejstwa jak w Polsce na rodzinach pracujących. PiS wraz ze swoim długopisem liczą, że Ci co tyraja długo powinni już kwiaty od korzeni wąchać, aby koryto rozdawnicze za ich pracę utrzymać. Dość tego złodziejstwa na ludziach tyrajacych. Podziękujemy, aby do października.
...
Następna strona