Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści: Zmiany w OFE szkodliwe

0
Podziel się:

Eksperci biorący udział w prezydenckiej debacie o OFE uważają, że proponowane przez rząd zmiany naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa.

Ekonomiści: Zmiany w OFE szkodliwe
(PAP/Jacek Turczyk)

Profesor Leszek Balcerowicz powiedział, że rządowe propozycje dotyczące zmian w systemie emerytalnym oznaczają destrukcję drugiego filaru ubezpieczeń. Prof. Dariusz Rosati uważa, że proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym są nielogiczne i szkodliwe dla przyszłych emerytów, a według prof. Jerzego Hausnera - zmiany w systemie emerytalnym naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa.

- _ Żadne zapewnienia rządu, że tak nie jest, niczego tu nie zmienią _ - podkreślał Leszek Balcerowicz podczas debaty u prezydenta na temat OFE. Dodał, że rząd przez swoją ustawę osłabia i tak już niskie zaufanie obywateli do państwa.

Z kolei prof. Witold Orłowski uważa, że reforma emerytalna spowoduje drastyczny spadek wysokości emerytur, dlatego konieczna jest korekta. Orłowski podkreślił, że wypłacane emerytury według dotychczasowego systemu spadną do poziomu 25-30 procent ostatniego wynagrodzenia. Aby emerytury były wyższe, trzeba zdaniem Orłowskiego między innymi podnieść wiek emerytalny i dodatkowo oszczędzać na własną emeryturę na przykład w trzecim filarze.

Profesor Rosati powiedział, że zmarginalizowanie drugiego filaru jest niepotrzebne. W jego opinii rząd powinien po kilku latach powrócić do obecnego poziomu składki odprowadzanej do OFE czyli do 7,3 procent. Zwrócił uwagę, że ZUS nie zapewni Polakom godziwych emerytur.

- _ Filar kapitałowy jest po to, żeby w tym długim okresie uzupełnić te niskie, właściwie głodowe emerytury o dodatkowe kilka punktów procentowych, które pozwolą na poprawę sytuacji materialnej. Oczywiście trzeci filar powinien dorzucać tutaj jeszcze więcej pieniędzy jeśli taka będzie decyzja przyszłego emeryta _ - stwierdził prof. Rosati.

POSŁUCHAJ DARIUSZA ROSATI:

Prof. Jerzy Hausner uważa, że zaproponowane przez rząd zmiany w w systemie emerytalnym naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa. Hausner zwrócił uwagę, że zmiany emerytalne spowodowane są z całą pewnością nadmiernym deficytem w finansach publicznych i nadmiernymi potrzebami finansowymi, których utrzymanie na obecnym poziomie może doprowadzić wkrótce do zadłużenia państwa.

- _ Za przejaw nieodpowiedzialności politycznej uważam publiczne określanie przejęcia składek przez ZUS mianem oszczędności publicznych. Nazywanie przejęcia cudzych oszczędności własną oszczędnością można zrozumieć tylko wtedy, gdy to wymuszone użyczenie środków miałoby być zwrotnie zaspokojone _ - powiedział prof. Hausner.

POSŁUCHAJ JERZEGO HAUSNERA:

Profesor Hausner zaznaczył, że przyjęte przez rząd rozwiązanie dotyczące systemu emerytalnego powinno być rozwiązaniem przejściowym.

- _ Musi ono zostać uzupełnione o inne działania naprawcze, które doprowadzą do obniżenia poziomu deficytu finansów publicznych. Składki kierowane do OFE muszą być konsekwentnie uznawane za oszczędności i kapitał ubezpieczonych. W przypadku przejęcia części składek przez ZUS roszczenie ubezpieczonych do zwrotu ich kapitału wraz z odpowiednią waloryzacją w momencie przejścia na emeryturę muszą być prawnie bardzo mocno gwarantowane _ - uważa Hausner.

POSŁUCHAJ JERZEGO HAUSNERA:

Stronę rządową w debacie o OFE reprezentują ministrowie Michał Boni i Jacek Rostowski. W debacie biorą też udział: Leszek Balcerowicz, Jan Krzysztof Bielecki, Andrzej Bratkowski, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Marek Góra, Stanisława Golinowska, Bogusław Grabowski,Janusz Jankowiak, Piotr Kuczyński, Witold Orłowski, Dariusz Rosati, Barbara Wagner i Aleksandra Wiktorow.

Rządowy projekt zmian zakłada, że składka odprowadzana z naszych wynagrodzeń do OFE zostanie obniżona z obecnych 7,3 procent do 2,3 procent. Od 2017 roku do OFE ma być odprowadzane 3,5 procent składki.

Oprócz obcięcia składki do OFE rządowy projekt przewiduje też ulgę podatkową dla dodatkowo oszczędzających na emeryturę, zwiększenie zaangazowania odłożonych składek w inwestycje na giełdzie. Przewiduje również waloryzację składek w oparciu o poziom wzrostu PKB z ostatnich pięciu lat, dziedziczenie składek odłożonych w OFE i całkowity zakaz akwizycji dla funduszy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t134970.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;byla;niezbedna,225,0,792289.html) "Reforma emerytalna była niezbędna" Komorowski: _ Jak zmiany w OFE wpłyną na poziom przyszłych emerytur, to z punktu widzenia społeczeństwa, jest rzecz najważniejsza _ - stwierdził Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t132008.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/borowski;zmiany;w;ofe;to;nie;skok;na;kase,253,0,791805.html) Borowski: Zmiany w OFE to nie skok na kasę Nie wszyscy rozumieją, że ZUS się zmienił i nie działa już tak jak kiedyś.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)