Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wiek emerytalny. Sikorski: dziwię się PiS, my zapłaciliśmy dużą cenę za błąd

322
Podziel się:

- W przyszłości trzeba dać ludziom wybór, ale także i bardzo jasną informację: jak pójdziesz na emeryturę w wieku 55 lat, to ona będzie bardzo niska. Jak chcesz mieć wyższą, to sorry, musisz pracować trochę dłużej - ocenił eurodeputowany PO Radosław Sikorski, pytany o kwestię wieku emerytalnego.

Wiek emerytalny. Sikorski: dziwię się PiS, my zapłaciliśmy dużą cenę za błąd
"Ja się dziwię, że PiS obniżył wiek emerytalny, po tym, jak my zapłaciliśmy już olbrzymią cenę polityczną za jego podwyższenie i zrównanie" - powiedział Radosław Sikorski (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

W rozmowie z Radiem ZET Sikorski został zapytany, czy jego zdaniem wiek emerytalny należy obniżyć, czy wręcz przeciwnie. - Ja się dziwię, że PiS obniżył wiek emerytalny po tym, jak my zapłaciliśmy już olbrzymią cenę polityczną za jego podwyższenie i zrównanie - powiedział.

Na uwagę prowadzącego, że PiS zapowiadał obniżenie wieku emerytalnego i "nie mógł inaczej zrobić", odparł, że "nawarzyli piwa, a teraz się dziwią, że muszą je wypić".

- To było niemądre. My jesteśmy nauczeni tym doświadczeniem. Tusk mówił publicznie, że to był błąd, bo są różne zawody, różne sytuacje i różne preferencje, i że w przyszłości trzeba po prostu ludziom zostawić wolny wybór - stwierdził Sikorski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

Pytany o wyniki sondażu dla Radia Zet, wedle którego 45 proc. badanych chciałoby, by wiek emerytalny został obniżony, Sikorski odparł:

Obniżenia tego, który jest? To nie ma takiego kraju w Europie, który miałby jeszcze niższy.

- Trzeba dać ludziom wybór, ale także i bardzo jasną informację: jak pójdziesz na emeryturę w wieku 55 lat, to na będzie bardzo niska. Jak chcesz mieć wyższą, to sorry, musisz pracować trochę dłużej - stwierdził polityk, podkreślając, że to jego opinia.

Wiek emerytalny w Polsce

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Założeniem było stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego, by ostatecznie wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Przed zmianami kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni – 65. Zgodnie z reformą, od 2013 r. wiek emerytalny miał wzrastać co kwartał o miesiąc – dla mężczyzn miał wynieść 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r. Ustawa pozwała też przejść wcześniej na częściową - 50-procentową. - emeryturę (kobiety w wieku 62 lat, przy 35 latach pracy, i mężczyźni w wieku 65 lat przy 40 latach stażu).

Rząd PiS przywrócił poprzedni wiek emerytalny

Rząd PO-PSL wprowadził te zmiany, motywując je bezpieczeństwem systemu emerytalnego i wskazując, że wówczas na jednego emeryta przypadały cztery osoby zdolne do pracy, a za 50 lat będą tylko dwie osoby. Nie pozwoliłoby to zapewnić wypłat emerytur na odpowiednim poziomie ani zapewnić wzrostu gospodarczego.

Za rządów Zjednoczonej Prawicy 1 października 2017 r. w życie weszły przepisy, które przywróciły poprzedni wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- Rząd PiS przywrócił wiek emerytalny, dając rzeczywistą możliwość wyboru, bo osiągnąwszy ten wiek, osoby te nie muszą przechodzić na emeryturę, mogą dalej pracowaćpowiedziała w ubiegłym tygodniu Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(322)
Przekornik
5 dni temu
Obecnego wieku emerytalnego dla mężczyzn czyli 65lat dożywa tylko 72%
Aga
5 dni temu
M się w głowie poprzewracała żeby kobiety pracowały do 65 (babcie w przedszkolu lub w szkole)Niech rządzący przejza na oczy jaka jest praca z dziećmi(stres)
Jakiś Polak
5 dni temu
Radziu - radzi...! Powiedz to Francuzom którzy idą na emeryturę w wieku 62 lat i biorą w najniższym świadczeniu 900euro.. !!! A tu masz robić do 67 i jak dożyjesz to dostaniesz 2500 zł - Ludzie obudźcie się Wreszcie!!!
emeryt
5 dni temu
Z wiekiem emerytalnym jest tak, że oficjalnie wszysty biadolą a firmy w tym Spółki Skarbu Państwa wymuszają przejścia na emeryturę pracowników po osiągnięciu wieku 65 i 60 lat. Podwyższenie tego wieku to dało by tylko zysk ZUS bo więcej ludzi by umarło i było by mniej do płacenia. Niech zostanie ten wiek który jest ale nie zmuszajcie ludzi do przechodzenia na emeryturę pracownik sam podejmie decyzję, kiedy w zależności od zdrowia i planów życiowych.
33_45
5 dni temu
Dlaczego budżetŭwka nie pracuje tyle lat jak zwykły pracownik chyba się bardziej narobią
...
Następna strona