Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wyższe emerytury dla opozycji z czasów PRL. Sejm przyjął ustawę

227
Podziel się:

Osoby walczące w czasach PRL o wolną Polskę otrzymają wyższe emerytury. Emerytura osoby ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej wyniesie co najmniej 2,4 tys. zł brutto. Sejm przyjął ustawę, która trafi teraz do Senatu.

Opozycja z czasów PRL otrzyma wyższe emerytury (zdj. ilustracyjne).
Opozycja z czasów PRL otrzyma wyższe emerytury (zdj. ilustracyjne). (money.pl)
bECLtAQB

Za przyjęciem ustawy zwiększającej emerytury przedstawicielom opozycji z czasów PRL oraz osobom represjonowanym przez reżim zagłosowało 433 posłów. Nikt nie był przeciw, a tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

To oznacza, że działaczom opozycji, którzy otrzymują emeryturę poniżej 2,4 tys. złotych brutto, zostanie przyznane swoiste "świadczenie wyrównujące", które zwiększy wysokość emerytury do wskazanej kwoty. "Na rękę" daje to ok. 2008 złotych.

Kto otrzyma dodatkowe pieniądze? Do wyrównania emerytalnego będą uprawnieni wszyscy, którzy posiadają status działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej politycznie. Mówił o tym w money.pl Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

bECLtAQD
Zobacz także: Zobacz też: Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"

- Status działacza opozycji antykomunistycznej nadawany jest osobom, które w latach 1956-89 co najmniej przez rok prowadziły działalność na rzecz niepodległości, w czasach, gdy groziło za to więzienie lub represje. Dlatego też status nie dotyczy np. 10 mln osób działających w "Solidarności" od sierpnia 1980 roku do stanu wojennego, kiedy ten związek zawodowy działał legalnie - tłumaczył nasz rozmówca.

- Spodziewana nowelizacja jest wyrazem sprawiedliwości dziejowej, bo działacze opozycji antykomunistycznej nie mogą mieć emerytury niższej niż najniższa emerytura funkcjonariuszy SB, która wynosi ok. 2,2 tys. złotych brutto. Ofiara nie może mieć mniej niż oprawca, bo to stoi w sprzeczności z normami przyjętymi w państwie prawa - oceniał Kasprzyk.

bECLtAQJ

Co jeszcze? Projekt ustawy przewiduje również ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej czy PKP. "Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej" - informuje Kancelaria Premiera w komunikacie.

Z projektu ustawy wynika, że Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu w Polsce lub nie pobierają emerytury lub renty i opłacać za nich składki.

Informację o nowym pomyśle rządzących na rzecz działaczy opozycji ujawnił po raz pierwszy w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Müller.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECLtARe
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(227)
iwa
8 miesięcy temu
to jest granda, dzielenie na lepszych a robotnik walczył, ale nie ma statusu więc nie dostanie
,,,,,
rok temu
PACHNIE TU NIEZŁYMI PRZEKRĘTAMI I NAGŁĄ PLAGĄ NOWYCH ,,BOHATERÓW,,
ksiegowy
rok temu
kto po 40 latach pracy ma emeryture ponizej 2400- chyba tyko obibok
bECLtARf
APEL
rok temu
Dominik Oflakowski prosi o pomoc. Chłopiec walczy z rakiem. Szansę na przeżycia daje mu immunoterapia. Niestety leczenie nie jest w Polsce refundowane, a jego koszt to 1,5 mln. Obiecanego Funduszu Medycznego nie ma. Tylko my możemy ocalić życie tego dziecka, a czasu jest coraz mniej. Pomóżmy, dobro powraca !!! ( inf. siepomaga)
Ewa
rok temu
Nie byłam represjonowana politycznie ale sądowo w wydziale cywilnym , przekręty sądowe ( od początku sprawa toczy się przy nie zgodnie z właściwością miejscową za sprawa strony przeciwnej) uniemożliwia mi się od dziesięciu lat korzystać z moich praw. XXV Wydział Cywilny do likwidacji w całości , niech w innych zawodach szukają pracy.
...
Następna strona