Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. kros
|
aktualizacja

Wyższe emerytury dla opozycji z czasów PRL. Sejm przyjął ustawę

226
Podziel się

Osoby walczące w czasach PRL o wolną Polskę otrzymają wyższe emerytury. Emerytura osoby ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej wyniesie co najmniej 2,4 tys. zł brutto. Sejm przyjął ustawę, która trafi teraz do Senatu.

Opozycja z czasów PRL otrzyma wyższe emerytury (zdj. ilustracyjne).
Opozycja z czasów PRL otrzyma wyższe emerytury (zdj. ilustracyjne). (money.pl)
bCXAYAdN

Za przyjęciem ustawy zwiększającej emerytury przedstawicielom opozycji z czasów PRL oraz osobom represjonowanym przez reżim zagłosowało 433 posłów. Nikt nie był przeciw, a tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

To oznacza, że działaczom opozycji, którzy otrzymują emeryturę poniżej 2,4 tys. złotych brutto, zostanie przyznane swoiste "świadczenie wyrównujące", które zwiększy wysokość emerytury do wskazanej kwoty. "Na rękę" daje to ok. 2008 złotych.

Kto otrzyma dodatkowe pieniądze? Do wyrównania emerytalnego będą uprawnieni wszyscy, którzy posiadają status działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej politycznie. Mówił o tym w money.pl Jan Kasprzyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

bCXAYAdP

Zobacz też: Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"

- Status działacza opozycji antykomunistycznej nadawany jest osobom, które w latach 1956-89 co najmniej przez rok prowadziły działalność na rzecz niepodległości, w czasach, gdy groziło za to więzienie lub represje. Dlatego też status nie dotyczy np. 10 mln osób działających w "Solidarności" od sierpnia 1980 roku do stanu wojennego, kiedy ten związek zawodowy działał legalnie - tłumaczył nasz rozmówca.

- Spodziewana nowelizacja jest wyrazem sprawiedliwości dziejowej, bo działacze opozycji antykomunistycznej nie mogą mieć emerytury niższej niż najniższa emerytura funkcjonariuszy SB, która wynosi ok. 2,2 tys. złotych brutto. Ofiara nie może mieć mniej niż oprawca, bo to stoi w sprzeczności z normami przyjętymi w państwie prawa - oceniał Kasprzyk.

Co jeszcze? Projekt ustawy przewiduje również ulgi na zakup biletów komunikacji miejskiej czy PKP. "Osoby z potwierdzonym statusem działacza opozycji lub osoby represjonowanej zapłacą 50 proc. mniej za przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Natomiast 51 proc. ulga będzie przysługiwała na przejazdy autobusami i pociągami relacji międzymiastowej" - informuje Kancelaria Premiera w komunikacie.

bCXAYAdV

Z projektu ustawy wynika, że Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu w Polsce lub nie pobierają emerytury lub renty i opłacać za nich składki.

Informację o nowym pomyśle rządzących na rzecz działaczy opozycji ujawnił po raz pierwszy w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Müller.

bCXAYAeq
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(226)
emeryt
miesiąc temu
pytanie cz piotrowicz też dostanie
steff
miesiąc temu
Oczywiście dla tych z "dobrej zmiany" , Piotrowiczów , śpiących do południa i temu podobnych
emeryt
miesiąc temu
pytanie cz piotrowicz też dostanie
bCXAYAer
GieTek
miesiąc temu
Nowy ZBoWiD !!!
EMERYT
miesiąc temu
A RESZTA EMERYTÓW MA KLEPAĆ BIEDĘ, BO UCZCIWIE PRACOWAŁA ZAMIAST UPRAWIAĆ POLITYKĘ? SOBIE RZĄD I POSŁOWIE PODNOSZĄ UPOSAŻENIA KOSZTEM POLSKICH EMERYTÓW?
Najnowsze komentarze (226)
,,,,,
miesiąc temu
PACHNIE TU NIEZŁYMI PRZEKRĘTAMI I NAGŁĄ PLAGĄ NOWYCH ,,BOHATERÓW,,
ksiegowy
miesiąc temu
kto po 40 latach pracy ma emeryture ponizej 2400- chyba tyko obibok
APEL
miesiąc temu
Dominik Oflakowski prosi o pomoc. Chłopiec walczy z rakiem. Szansę na przeżycia daje mu immunoterapia. Niestety leczenie nie jest w Polsce refundowane, a jego koszt to 1,5 mln. Obiecanego Funduszu Medycznego nie ma. Tylko my możemy ocalić życie tego dziecka, a czasu jest coraz mniej. Pomóżmy, dobro powraca !!! ( inf. siepomaga)
Ewa
miesiąc temu
Nie byłam represjonowana politycznie ale sądowo w wydziale cywilnym , przekręty sądowe ( od początku sprawa toczy się przy nie zgodnie z właściwością miejscową za sprawa strony przeciwnej) uniemożliwia mi się od dziesięciu lat korzystać z moich praw. XXV Wydział Cywilny do likwidacji w całości , niech w innych zawodach szukają pracy.
E m E R Y T
miesiąc temu
Czerwcowymi nie mogą wyrównać uczciwie wypracowanej emerytury, ale rozdawnictwo kwitnie
My, marne em...
miesiąc temu
Kto mi zrekompensuje marne pensje, brak wypoczynku, tłok w autobusie, stanie godzinami i w nocy w kolejkach po żywność, węgiel i odzież? . Kto rekompensuje pracę w soboty, brak awansu jako bezpartyjnego, strach przed zwolnieniem z powodu nieobecności na pochodach 1 maja? Można by wymieniać wiele. Czym my zwykli ludzie, różnimy się od opozycjonistów. Oni mieli zaplecze a my walkę o każdy dzień przetrwania.
Stan
miesiąc temu
Komunizm to utopia,ktora nigdy nie zaistniala na planecie Ziemia.Jak wynika z definicji ,jest to ustroj sprawiedliwosci spolecznej “kazdemu wedlug jego mozliwosci ,kazdemu wedlug jego potrzeb”Ponad to jest ustrojem ateistycznym ,jak i antymonetarnym( pieniadz nie jest srodkiem platniczym)Wysoka swiadomosc spoleczna jest podstawa koegzystencji i relacji ekonomiczno socjalnych.Czy w Polsce ,lub na swiecie cos podobnego istnialo?Rezim ,ktory kierowal panstwem za podstawe ideologiczna przyjal tzw.demokracje ludowa z dazeniem do budowy socjalizmu.W statucie PZPR jest wprawdzie zmiana slownictwa na komunistyczna (od roku 1974 lub 1975)ale w praktyce nigdy nie zostala platforma partii .Na zakonczenie uprzejmie prosze o niewprowadzanie falszywych nazewnictw W Polsce byla “komuna” ( pro radziecki aparat wladzy wasalskiej)
Zimny L
miesiąc temu
Piotrowicz dostanie orła białego i wyższą emeryturkę sorry taki klimat.
bCXAYAej
Dzialacz podz...
miesiąc temu
Ochłapy dla nas a dla siebie i innych wiele milionów . I to wszystko gdy jest kryzys . Zrownaliście nas z SB . Nie wstyd wam . Tylko interesuje was koryto.na naszych plecach doszliście do władzy , nie zapomnimy wam tego jak nas bezczelnie oszukaliści dając nam jałmużnę
Kasiora
miesiąc temu
ZA TO PIS – obecnie po cichutku, podniósł emerytury dla wszystkich jeszcze żyjących żołnierzy przeklętych, przyjmując bardzo prostą regułę – każdy z nich otrzymał 100% podwyżkę obecnej swojej własnej emerytury. I tak, jak np. przeklęty miał emeryturę w wysokości 2tys zł /na rękę/ - to teraz ma już 4 tys zł/na rekę/, jak miał 3 tys zł to teraz ma 6 tys zł. I jakoś dziwnie się tym nie chwalą.
bolek
miesiąc temu
nie otake polskjie walczyłem obaliłem sam komune w totolotka gralem i co tydzień wygrywałem w kolekturze sb i teraz tez mogjem lecz nie muszem dostać podwyżki za kapowanie kolegów
kaz
miesiąc temu
No to niedługo będzie 10 milionów kombatantów bo tyle wtedy liczyła solidarność. Jak ten kraj wytrzymuje takie złodziejstwo.
sdfgh963,2586...
miesiąc temu
Kiedy emerytury bez podatku?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sabb
miesiąc temu
ha, ha, ha, dopiero teraz zaroi się od opozycjonistów
...
Następna strona