Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Masz dług w ZUS-ie? Nie uciekniesz przed spłatą: potrącą ci z emerytury

5
Podziel się:

Jeżeli w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nie płaciliśmy regularnie składek do ZUS, zakład je odzyska pomniejszając przyznaną nam emeryturę. Będzie musiał jednak trzymać się limitów.

Masz dług w ZUS-ie? Nie uciekniesz przed spłatą: potrącą ci z emerytury
US sam będzie potrącał przedsiębiorcom zaległości z ich przyszłej emerytury. fot. Marek Bazak/ EastNews

To ma być prawdziwa rewolucja. Ze świadczeń wypłacanych przez ZUS będą potrącane zaległości składkowe z czasów, gdy byliśmy płatnikami. Nowy system ma ułatwić odzyskiwanie należności przez ZUS - informuje serwis biznes.interia.pl.

Pierwsza część zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i pozostałych ustaw ubezpieczeniowych wchodzi w życie 18 września. Druga będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Przedsiębiorców, którzy mają zaległości w składach ZUS, czekają wówczas przykre niespodzianki.

Anna Kwiatkowska, ekspert od ubezpieczeń społecznych tłumaczy, że zgodnie ze znowelizowanym art. 24 ust. 2 nowej ustawy - składki oraz odsetki za zwłokę, koszty upomnień i egzekucji, nieopłacone w terminie będą teraz potrącane ze świadczeń ZUS.

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Obecnie takie należności dochodzone są przez ZUS w trybie administracyjnej egzekucji, co generuje koszty. Teraz, zgodnie z nowymi przepisami ZUS sam będzie je potrącał przedsiębiorcom z ich przyszłej emerytury.

ZUS zyskał też prawo do zmniejszenia wyrównania należnego za wsteczne przyznanie emerytury lub renty i potrącenia z niego zaległości składkowych.

W przypadku osób, które otrzymały wstecznie emeryturę za okres, w którym pobrały zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia albo świadczenia rehabilitacyjnego, wypłaty będą potrącone z wyrównania i traktowane jako emerytura zaliczkowa.

Dodatkowo nowe zasady będą dotyczyć także zasiłku chorobowego i wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego z ubezpieczenia wypadkowego.

ZUS nie zabierze przedawnionych należności

Na szczęście ZUS nie będzie mógł w ogóle nie wypłacać nam świadczeń, nawet jeżeli zaległości są bardzo wysokie. Granice potrąceń wyznacza artykuł 140 ust. 1. Zgodnie z nim ZUS będzie mógł zabrać 60 proc. świadczenia - przy potrącaniu należności alimentacyjnych. A także 50 proc. przy potrącaniu należności m.in. za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych.

W pozostałych przypadkach potrącane będzie 25 proc. Dotyczy to m.in. przedsiębiorców, którzy mają zaległości wobec ZUS.

Dodatkowo - ZUS będzie musiał uwzględnić zarówno granice procentowe, jak i kwotowe - wynikające z art. 141 ustawy emerytalnej, który ustanawia wysokość rent i emerytur wolnych od egzekucji i potrąceń. W tym wypadku nie będzie można otrzymać mniej niż 660 zł.

Poza tym, nie każde zadłużenie ZUS będzie można odzyskać z pominięciem postępowania egzekucyjnego.

- Nowelizacja wprowadza zasadę, że prawo do świadczeń chorobowych dla m.in. przedsiębiorców zostaje wstrzymane, dopóki zaległość nie zostanie uregulowana. W przypadku aktywnego przedsiębiorcy potrącenie długu, np. z zasiłku chorobowego, nie będzie możliwe, bo dopóki go nie spłaci, nie będzie mieć prawa do świadczeń - wyjaśnia Anna Kwiatkowska.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku, gdy przedsiębiorca przejdzie na emeryturę. Jej wypłata nie jest bowiem uzależniona od braku zadłużenia. Dlatego w tym wypadku będzie ona o nie pomniejszona.

- Jest jednak warunek, należności nie mogą być przedawnione (co do zasady pięć lat). Jeśli więc nie zajdą przyczyny zawieszające lub przerywające bieg przedawnienia, może się okazać, że ZUS i tak nie będzie mógł potrącić długu - tłumaczy ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
ubezpieczenia społeczne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Po prostu
3 lata temu
Ja mam nadplate na koncie ZUS z 2000 roku i od 10 lat nie moge jej odzyskac bo jak twierdzi ZUS nadplata po 10 latach ulega przedawnieniu.
Giselher
3 lata temu
No i na to czekalem. Mnie nie interesuje emerytura z zus, dawno juz w Polsce nie mieszkam. Więc za moje zalegle skladki moga sobie wziac ten ochlap, który nazywaja emerytura.
ekonomista
3 lata temu
to teraz stoczniowcom i górnikom , którzy są na emeryturze też będą potrącali składki , których kopalnie i stocznie nie popłaciły ?
Nika
3 lata temu
Za mnie szef nie płaci składek od dwóch lat. Kwota dobrze powyzej 20 tys. Prezes sp. Z oo. Nie ma nic na siebie. Konta spółki puste. Obraca głównie gotówką. Nawet komornik nie ma co zabrać. I ilu jest takich? Złodziei.
wdowiec
3 lata temu
Przecież ZUS już dawno potrąca co chce i komu chce. W ub.r. zmarła mi żona, a w następnym miesiącu ZUS przelał na wspólne konto emeryturę dla zmarłej, tłumacząc się, że wypłaty emerytur są przygotowane wcześniej. Po otrzymaniu decyzji o zwrocie pobranego świadczenia, wpłaciłem tę kwotę na podane konto z adnotacją czego dotyczy ta wpłata. Jakie było moje zdziwienie jak dwa miesiące później ZUS potrąca mi, z mojej emerytury tą kwotę, którą już raz wpłaciłem. Po pisemnej interwencji zwrócili mi tę kwotę, ale ile mi nerwów zepsuli to tego nikt nie wie. A o przeprosinach za pomyłkę nie było mowy.