Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. OPM
|

Czas tylko do końca września. ZUS przypomina. Ważne, by dostać pieniądze

27
Podziel się:

30 września mija czas na złożenie wniosku do ZUS, by otrzymać rentę rodzinną, gdy jest się uczniem. Spóźnialscy pożegnają się z pieniędzmi.

Czas tylko do końca września. ZUS przypomina. Ważne, by dostać pieniądze
ZUS przypomina o ważnym terminie. Czas tylko do 30 września, inaczej pieniądze przepadną (Getty Images)

Do 30 września uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Studenci natomiast mają czas do końca października. Jeśli się spóźnią, stracą świadczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do końca nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat. Jeśli urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie jest wypłacane do końca roku akademickiego - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Rentę rodzinną ZUS wypłaca w czasie roku szkolnego i w wakacje. Uczniowie szkół ponadpodstawowych dostają ją co miesiąc, do końca sierpnia, a studenci do końca roku akademickiego – czyli do września. Dlatego zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć do końca września, natomiast studenci mają czas do końca października.

Zobacz także: Reforma OFE stanęła. "Dobrze, że nie przeszła w kształcie, który proponował rząd"

To potwierdzenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy. Jeżeli nie zostanie dostarczone do ZUS w terminie, wypłata renty będzie wstrzymana. Nie trzeba co roku przedstawiać informacji o dalszej nauce, gdy szkoła lub uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze jej całkowity czas.

ZUS zaznacza, że ważne jest również, żeby uczeń lub student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Takie nienależnie świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Anna
3 lata temu
Kto, to wykona? Pracownicy ZUS mają ogrom pracy. Tam powinni pracować ludzie , którzy znają tą pracę.
Okradziony
3 lata temu
To państwo nie ma sensu wszyscy jesteśmy okradzeni z naszych oszczędności. Nasze emerytury i zdrowie są już dawno w kieszeniach TVP, kościoła i polityków. Jak ktoś nie wierzy niech się zapisze do specjalisty ale tak na jutro albo za tydzień jak w cywilizowanym państwie a nie złodziejskim.
221`
3 lata temu
Przepaść to może małe dziecko w kościele lub na lekcji religii a nie pieniądze w ZUS !
ZUS
3 lata temu
zrobił sejm firmę prywatna--- skandal tak ograbiają chorych ,emerytów składka przepada, nie zna swojej pracy urzędas, ile tam musi być nierobów z rodziny --- podatnika skalpują z ich kasy ile wlezie zgodnie z prawem draństwo , dziwne ze nie ma nad tymi złodziejami kontrole -- bo pieniądze przepadają -wytłumaczenie ignoranta
helenn2
3 lata temu
zadam podniesienia zasilku pogrzebowego do 10 tys minium.....wszystko poszlo do gory co sobie zus wyobraza??? na wycieczki beda jezdzic....za kase po zmarlych...
...
Następna strona