Notowania

emerytury
30.12.2019 11:18

ZUS obliczył poziom emerytur w 2080 roku. Emeryci będą zszokowani wysokością świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył, jak zmieni się sytuacja Polaków w kontekście otrzymywanych emerytur. ZUS ma dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra jest taka, że wysokość świadczenia wzrośnie. Zła - relacja emerytur do średniego wynagrodzenia znacznie się zmniejszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Emeryt otrzyma prawie 21 tys. zł przeciętnej emerytury w 2080 r. Ale to będzie mniej niż jedna czwarta przeciętnego wynagrodzenia.

Za 60 lat Polacy na emeryturze otrzymają niecałe 21 tys. miesięcznie świadczenia, jeżeli chodzi o kwoty nominalne. To spora różnica, w porównaniu z niecałym 2,5 tys. w 2020 roku. Kwota zdyskontowana inflacją (za rok 2018) też rośnie, chociaż już nie tak imponująco - z 2355 złotych (w 2020 roku) do 4554 złotych (w 2080 r.).

Postrzeganie emerytur za 60 lat zmienia się, kiedy spojrzy się na trzecią rubrykę, udostępnioną przez ZUS. Wynika z niej, że relacja przeciętnej emerytury i przeciętnego wynagrodzenia zmniejszy się z niemal 54 proc. w 2020 roku do 23,1 proc. w 2080 roku.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", chociaż za wynagrodzenie w 2080 roku będzie można kupić więcej, to jednak dołączenie do systemu emerytalnego będzie szokiem dla pracownika. Odczuje on je znacznie mocniej, niż odczuwają współcześni seniorzy.

Obejrzyj: Nowoczesne konto dla mikroprzedsiębiorcy

Skąd taka rozbieżność? Przez wydłużanie się życia Polaków. ZUS założył, że do 2080 roku wiek emerytalny utrzyma się na poziomie 60 lat kobiet i 65 lat mężczyzn. Średnia życia natomiast, na podstawie której wylicza się wysokość emerytury, wynosi dziś 81 lat mężczyzn (16 lat pobierania świadczenia) i 84 lata kobiet (24 lata pobierania emerytury). Tymczasem za 60 lat mamy żyć średnio o 7 lat dłużej.

Na przyszłe emerytury będą mieć wpływ nie tylko długowieczność, ale także tempo wzrostu płac oraz sytuacja demograficzna. Jak wskazuje w rozmowie z "DGP" twórca systemu emerytalnego prof. Marek Góra, płace cały czas rosną.

Państwowa emerytura będzie niewystarczająca.
Emerytury nie muszą być głodowe. Kilkaset złotych miesięcznie załatwi sprawę

Jednak sytuacja demograficzna się pogarsza. Rodzi się coraz mniej dzieci, co doprowadza do tego, że polskie społeczeństwo się starzeje. Innymi słowy, coraz mniejsza liczba aktywnych zawodowo Polaków będzie zmuszona utrzymywać coraz większą liczbę seniorów.

Ludzkość się starzeje. Ale Polacy będą się starzeć szybciej niż ludzkość
System emerytalny tego nie wytrzyma. 60 emerytów na 100 pracujących za trzydzieści lat

Prof. Góra jest sceptyczny co do obliczeń ZUS. - Przewidywanie na pół wieku może wprowadzić w błąd. Te sumy nic nie mówią. To będzie zupełnie inna waluta. Z tego typu prognoz do opinii publicznej dociera epatowanie tym, że emerytury będą niskie. Wyborcy będą naciskać na polityków, by coś zrobili. Ci obiecają, że przychylą nieba, ale nic nie będą w stanie zrobić - podkreśla rozmówca dziennika.

Choć trudno w to uwierzyć, to... wysokie emerytury w Polsce już były
Wysokie emerytury w Polsce to już były. Teraz dopiero się zacznie

Co ciekawe, sytuacja finansowa ZUS stale się poprawia. Jak konstatuje "DGP", to zadaje kłam wszelkim doniesieniom medialnym o zbliżającym się bankructwie ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, zus, wyliczenia, emerytury i renty, emerytury i renty w polsce, wiadomości, wiadomości, wiadomości, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2019

wolnyBzdury! Od 3 lat średnia długość życia Polaków spada i emerytury z tego tytułu rosą o kilkanaście złotych. "Średnia życia natomiast, na podstawie … Czytaj całość

30-12-2019

2892a w 1939 ile prognozowali w 2000 roku ?

31-12-2019

PolakDlaczego mafia sędziowska ma 75 procent emerytury ostatniej pensji Pan Ziobro dobrze robi ukrucajac ich przywileje przecież to nieroby

Rozwiń komentarze (197)