Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

ZUS obliczył poziom emerytur w 2080 roku. Emeryci będą zszokowani wysokością świadczeń

199
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył, jak zmieni się sytuacja Polaków w kontekście otrzymywanych emerytur. ZUS ma dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra jest taka, że wysokość świadczenia wzrośnie. Zła - relacja emerytur do średniego wynagrodzenia znacznie się zmniejszy.

Emeryt otrzyma prawie 21 tys. zł przeciętnej emerytury w 2080 r. Ale to będzie mniej niż jedna czwarta przeciętnego wynagrodzenia.
Emeryt otrzyma prawie 21 tys. zł przeciętnej emerytury w 2080 r. Ale to będzie mniej niż jedna czwarta przeciętnego wynagrodzenia. (iStock.com)
bEhWVRcl

Za 60 lat Polacy na emeryturze otrzymają niecałe 21 tys. miesięcznie świadczenia, jeżeli chodzi o kwoty nominalne. To spora różnica, w porównaniu z niecałym 2,5 tys. w 2020 roku. Kwota zdyskontowana inflacją (za rok 2018) też rośnie, chociaż już nie tak imponująco - z 2355 złotych (w 2020 roku) do 4554 złotych (w 2080 r.).

Postrzeganie emerytur za 60 lat zmienia się, kiedy spojrzy się na trzecią rubrykę, udostępnioną przez ZUS. Wynika z niej, że relacja przeciętnej emerytury i przeciętnego wynagrodzenia zmniejszy się z niemal 54 proc. w 2020 roku do 23,1 proc. w 2080 roku.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", chociaż za wynagrodzenie w 2080 roku będzie można kupić więcej, to jednak dołączenie do systemu emerytalnego będzie szokiem dla pracownika. Odczuje on je znacznie mocniej, niż odczuwają współcześni seniorzy.

bEhWVRcn
Zobacz także: Obejrzyj: Nowoczesne konto dla mikroprzedsiębiorcy

Skąd taka rozbieżność? Przez wydłużanie się życia Polaków. ZUS założył, że do 2080 roku wiek emerytalny utrzyma się na poziomie 60 lat kobiet i 65 lat mężczyzn. Średnia życia natomiast, na podstawie której wylicza się wysokość emerytury, wynosi dziś 81 lat mężczyzn (16 lat pobierania świadczenia) i 84 lata kobiet (24 lata pobierania emerytury). Tymczasem za 60 lat mamy żyć średnio o 7 lat dłużej.

Na przyszłe emerytury będą mieć wpływ nie tylko długowieczność, ale także tempo wzrostu płac oraz sytuacja demograficzna. Jak wskazuje w rozmowie z "DGP" twórca systemu emerytalnego prof. Marek Góra, płace cały czas rosną.

bEhWVRct

Jednak sytuacja demograficzna się pogarsza. Rodzi się coraz mniej dzieci, co doprowadza do tego, że polskie społeczeństwo się starzeje. Innymi słowy, coraz mniejsza liczba aktywnych zawodowo Polaków będzie zmuszona utrzymywać coraz większą liczbę seniorów.

Prof. Góra jest sceptyczny co do obliczeń ZUS. - Przewidywanie na pół wieku może wprowadzić w błąd. Te sumy nic nie mówią. To będzie zupełnie inna waluta. Z tego typu prognoz do opinii publicznej dociera epatowanie tym, że emerytury będą niskie. Wyborcy będą naciskać na polityków, by coś zrobili. Ci obiecają, że przychylą nieba, ale nic nie będą w stanie zrobić - podkreśla rozmówca dziennika.

bEhWVRcu

Co ciekawe, sytuacja finansowa ZUS stale się poprawia. Jak konstatuje "DGP", to zadaje kłam wszelkim doniesieniom medialnym o zbliżającym się bankructwie ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhWVRcO
emerytury
KOMENTARZE
(199)
999
6 miesięcy temu
Strata czasu na bezsensowne dywagację. Do 2030 roku szlak trafi państwo polskie, a jeszcze wcześniej ZUS. Tyle im daje przy tej ekipie rządzącej.
bb
rok temu
W 2080 ROKU BĘDZIE 4554,00 WIĘC SIĘ PYTAM RZĄDZĄCYCH ILE BĘDZIE KOSZTOWAŁ CHLEB .????????NIE WSPOMINAM O INNYCH PRODUKTACH .
Domi
rok temu
Brawo pis kolejne kłamstwa tylko jak długo elektorat da się nabierać ha ha
bEhWVRcP
Pracownik
rok temu
ZUS PROGNOZUJE CO BEDZIE ZA 60 LAT A NIE POTRAFI WYLICZYĆ LAT PRACY,I WYSOKOSCI EMERYTURY CHOCIAŻ WYDANO MILIONY NA KOMPUTERYZACJE RZADAJAC OD LUDZI PAPIERÓW Z PRZED 50 I WIECEJ LAT.DZIWNYM TRAFEM WYSOKOŚĆ EMERYTUR I PRZEPRACOWANE LATA SA NA NIEKORZYŚĆ UBEZPIECZONEGO.KTO I ILE WZIĄŁ PUBLICZNEJ KASY ZA TE WRÓŻBY WYKONANE NA ZLECENIE ZUS PREZESOWSTWA. ALE CO TAM KILKA TYSIECY EMERYTOW CO ROKU UMIERA A ICH KASA ZOSTAJE DO TRWONIENIA NA BZDETY KTORE DO NICZEGO NIE SA POTRZEBNE.
Greg
rok temu
Kłamstwo. Od 5 lat ludzie umieraja w wieku 40 do 60 roku zycia. Nie bedzie seniorow do pracy. Ludzie gloduja, chorują, nie ma lekrzy s lekarstwa tak drohie, ze nie ma za co kupic. Żywność truje. Kto bedzie pracowal? Emerytury dwukrotnie opodatkowane . Szok
...
Następna strona