Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

System emerytalny tego nie wytrzyma. 60 emerytów na 100 pracujących za trzydzieści lat

325
Podziel się

Doświadczą tego już obecni trzydziestolatkowie, gdy będą przechodzić na emeryturę. W 2050 roku sto osób zdolnych do pracy będzie musiało utrzymać sześćdziesięcioro emerytów. To dwa razy więcej niż obecnie. System musi się zmienić albo emerytury spadną o połowę. Chyba że liczymy na wzrost wydajności o sto procent.

Ludzkość się starzeje. Ale Polacy będą się starzeć szybciej niż ludzkość
Ludzkość się starzeje. Ale Polacy będą się starzeć szybciej niż ludzkość (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDAedGTF

Średni wiek w Polsce zaczyna dramatycznie rosnąć - alarmuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). O ile obecnie każde sto osób w wieku roboczym (20-64) utrzymać musi trzydzieścioro emerytów, to za trzydzieści lat przybędzie ich tak wielu, że na 100 młodszych będzie już 60 "zasiłkowiczów". A system mamy taki, że bez składek i podatków od pracujących emerytur nie ma z czego wypłacać.

O ile obecnie jesteśmy poniżej średniej OECD, która wynosi 31 emerytów w wieku produkcyjnym na 100 pracujących, to za trzydzieści lat znajdziemy się dużo powyżej - w OECD średnia według prognozy ma wynosić 58, a u nas będzie 60. Sytuacja pogarszać będzie się szybciej niż na całym świecie i polska gospodarka będzie miała twardszy orzech do zgryzienia niż większość krajów.

bDAedGTH

Są też bardziej niepokojące przypadki niż nasz, np. Korea Południowa (gdzie prognozuje się 90 emerytów na 100 osób w wieku produkcyjnym), a z Europy Hiszpania (78 emerytów na 100 osób w wieku produkcyjnym).

Zobacz też: Beata Szydło zdziwiona wpisem Bartosza Marczuka. Reakcja Bartłomieja Sienkiewicza

bDAedGTN

OECD w swoich prognozach zakłada, że system się nie zmieni i że na przykład kobiety będą miały nadal wiek emerytalny niższy niż mężczyźni, podobnie jak w zaledwie pięciu innych krajach świata.

Dzieci mało

To konsekwencja spadku dzietności. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 urodziło się zaledwie 285 tysięcy dzieci w porównaniu do 296 tysięcy rok temu - wynika z danych GUS.

bDAedGTO

Efekt 500+ raczej dziury nie załata. Patrząc na statystyki narodzin, należy program traktować bardziej jako wielkie dofinansowanie rodzin lub zwrot podatku niż program realnie zwiększający liczbę urodzeń. Sytuację może co prawda jeszcze poprawić 500+ na pierwsze dziecko, ale tu trzeba poczekać, bo dopiero w lutym zaprezentowano ten plan. W lipcu poszły pierwsze wypłaty.

Abstrahując od tego, czy o dzietności decydują względy finansowe czy kulturowe - mamy problem. Z analizy OECD wynika, że będzie on u nas narastał szybciej niż w większości krajów świata. Długość życia Polki i Polaka się wydłuża, a wiele kobiet i mężczyzn rezygnuje z posiadania dzieci.

Były wiceminister pracy, a obecnie wiceprezes PFR Bartosz Marczuk na swoim Twitterze wskazał ostatnio, jakie przy obecnych trendach będą w przyszłości emerytury. W 2045 roku średnia emerytura ma mieć wartość zaledwie 32 proc. ostatniej pensji, czyli mniej niż 1,4 tys. zł na dzisiejsze pieniądze.

bDAedGTP

Nadzieja w nowoczesności

Skoro zamiast 30, pracujący będą musieli utrzymywać 60 emerytów, to znaczy, że przy utrzymaniu obecnych poziomów obciążenia gospodarki emerytury musiałyby spaść o połowę. Obecnie są na poziomie 1,9 tys. zł netto, czyli zeszłyby poniżej tysiąca złotych.

Jest oczywiście rozwiązanie w postaci podnoszenia wieku emerytalnego. Ze zrozumiałych powodów przez ludzi niezbyt przychylnie przyjmowane. Wtedy jednak mniej będzie osób pobierających świadczenia, a dłużej płacić będzie się składki i system na jakiś czas może się "spiąć".

bDAedGTQ

Można też liczyć na wzrost produktywności. Ta w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła o aż 35 proc. i był to trzeci najlepszy rezultat w Europie po Irlandii i Rumunii. Co więcej, wyraźnie przyśpieszyła w ostatnich trzech latach, kiedy rosła o 10,9 proc.

Jeszcze trzydzieści takich lat i mamy rozwiązanie. Produktywność będzie o 146 proc. wyższa niż teraz i bez problemu sfinansuje się emerytów. Proste? Trochę zbyt proste. Wychodziliśmy z niskich poziomów, więc procentowo mogło rosnąć szybko. Dalej już tak pięknie nie będzie.

Przestarzały system

Trzeba będzie w tym systemie więc prawdopodobnie grzebać. Albo w ogóle z niego zrezygnować, zawczasu przechodząc na przykład na emerytury obywatelskie, propagowane m.in. przez ekonomistów z Centrum im. Adama Smitha. Żadnych składek, emeryci od państwa dostają tylko minimum z zebranych podatków na przeżycie, a resztę muszą odłożyć sami lub zdać się na dzieci.

Sam system obowiązujący w Polsce jest już zresztą przestarzały. To XIX-wieczny pomysł Ottona von Bismarcka, który w ten sposób dodał pieniądze do budżetu Rzeszy. Mało kto dożywał wtedy wieku emerytalnego 65 lat, a składki płynęły miłym strumieniem.

A teraz? Oczekiwana długość życia mężczyzn w Polsce to 73,8 lat, a kobiet - 81,7 lat. W ubiegłym roku nieznacznie się obniżyła, ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat wydłużyła o dwa i pół roku w przypadku mężczyzn i o rok i dziewięć miesięcy w przypadku kobiet. Medycyna się rozwija - i bardzo dobrze - żebyśmy żyli jeszcze dłużej.

Jeśli dalej tak pójdzie, to za trzydzieści lat będziemy dożywać prawie takiego wieku, jak obecnie Japończycy. Tam mężczyźni już żyją średnio 84 lata, a kobiety prawie 90 lat. Kwestia tylko w tym, czy będziemy mieli za co żyć na starość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAedGUi
KOMENTARZE
(325)
Maria
rok temu
Po co pracowac za minimalna krajowa gdy dostaje sie 500+ po co tracic kase na dojazdy użerać sie z szefem .Wybrac prace gdzie po 20 latach jestes emerytem .,płacić składki kwartalne w Krus na poziomie ok 300 zł gdy pracownik do zus oddaje ponad 40 pro swoich poborow co miesiac a emerytury maja porównywalne..Mam 42 lata pracy moj kolega od ponad 15 lat jest szczęśliwym emerytem .drwiacym z naiwniakow..Polska to kraj uprzywiliowanych począwszy od poslów ,senatorow ktorzy maja kwote wolna od podatku ponad 38 tys a zwykly Kowakski ok 8 tys.Co z tysiacami kleru ktorych utrzymujemy z naszych podatkow
Edi
rok temu
A skąd tylu emerytów będzie za 30 lat jak ludzie umierają lawinowo po 60 to pokolenie lat wyżu powojennego.
rak
rok temu
a co to się stało? pis mówił, że jest tak cudownie
bDAedGUj
Chudini
rok temu
To niech pseudo państwo przestanie mnie okradać, a odloże sobie do emerytury, bo na razie to łoże na obcych mi ludzi w znakomitej większości nierobów
Gyvio
rok temu
Górnik po 20 latach pracy po 6 g dziennie ma 5 tys emerytury na konto. Niech ma. Ale z jakiej paki lata pracy idą wskaźnikiem 1.5 a nawet 1.8. I tak
...
Następna strona