Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł

27
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przekazać pieniądze z subkonta osoby zmarłej, która była członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, spadkobiercom. Środki te podlegają bowiem dziedziczeniu. Nierzadko jest to dość znacząca kwota.

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł
ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł (Adobe Stock, Sheviakova)

Spadkobierca może zgłosić się po pieniądze, które zostały zgromadzone na subkoncie zmarłego członka OFE, w dowolnym momencie. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń czasowych - wyjaśnia ZUS. Aby przejąć środki, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Z danych ZUS wynika, że średnia kwota zgromadzona na kontach zmarłych członków OFE to 29 tys. zł. Tyle zatem przeciętnie trafia do spadkobierców. O pieniądze mogą się ubiegać osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem funduszu. Taką możliwość mają również osoby urodzone po 1968 roku, które nie przystąpiły do OFE.

W przypadku gdy zmarły nie wyznaczył spadkobierców, pieniądze z jego subkonta wchodzą w skład masy spadkowej.

ZUS oddaje pieniądze z OFE. Trzeba złożyć wniosek

Jeśli zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego, trzeba złożyć wniosek o wypłatę środków z subkonta. Fundusz ma obowiązek poinformować o tym ZUS. Ten zaś ma trzy miesiące na przelanie pieniędzy na konto wnioskodawcy.

Natomiast jeśli zmarły osiągnął wiek emerytalny, jego oszczędności zostały zapisane na subkoncie ZUS, co ułatwia całą procedurę wnioskowania. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku, w którym zmarły nie należał do OFE. Aby odziedziczyć środki, należy wówczas złożyć formularz, który można znaleźć na stronie internetowej Zakładu.

Subkonto to specjalny rodzaj konta, które mają osoby ubezpieczone należące do OFE i pozostali ubezpieczeni urodzeni po 1968 roku. Jak tłumaczy ZUS, na subkonto trafia część składek na ubezpieczenie emerytalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Emerytura
4 miesiące temu
Opłacalna składki w OFE, a ale kilka lat przed emeryturą można było coś z tym zrobić wybrać. Ja nie zrobiłam żadnego ruchu. Mając 60 lat przeszłam na emeryturę. Dostałam emeryturę okresowo kapitałowa. Mam płacone normalna emeryturę oraz dodatek obecnie ok 300 zł. I to tak będzie do 65 lat. A co dalej, może mi ktoś powiedzieć, bo nie rozumiem, czy będę miała odnowa przeliczona emeryturę na korzyść czy jak?
Anka
5 miesięcy temu
Ja z ofe po śmierci meza dostałam 57000, szkoda ze zarąbali 19 procent podatku, byłoby 75000
Emeryt
5 miesięcy temu
Z OFE za czasów rządu PO PSL to był niezły przekręt.Pieniadze które miały być inwestowane zagarnęło państwo przez co na tym stracili przyszli emeryci.
Koko Dżambo
5 miesięcy temu
Odłożyłem ze składek na OFE 100 tys. na subkoncie w ZUS a ci łaskawcy zwrócą mi 30 tys.?
Ela
5 miesięcy temu
Czekam na zwrot składek z OFE już ponad rok
...
Następna strona