Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Black Red White odnosi się do zarzutów. "Sprzedajemy swoje aktywa w Rosji"

Podziel się:

Firma meblarska Black Red White była krytykowana za to, że nadal prowadzi interesy w Rosji. Jednak według polskiej spółki, która przesłała money.pl oświadczenie dotyczące swoich biznesów na wschodzie – sklepy działają nielegalnie, a BRW SA pozbywa się swoich aktywów w Rosji już od 2018 roku. Firma nie ma też żadnych sklepów na Białorusi. Ma za to 60 proc. udziałów w firmie działającej w Brześciu.

Black Red White odnosi się do zarzutów. "Sprzedajemy swoje aktywa w Rosji"
Black Red White wydaje oświadczenie w sprawie działalności w Rosji (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

Aktualizacja 7 kwietnia: w czwartek Uniwersytet w Yale zaktualizował swoją listę i zaklasyfikował wyżej firmę Black Red White, która dostała ocenę "C" w skali "A-F" - wskazał Jakub Mroczkowski z biura prasowego BRW. W uzasadnieniu czytamy, że spółka sprzedaje "rosyjską spółkę zależną", lecz "nadal ma znaczący udział w spółce działającej na Białorusi, która również zawiesiła rosyjski eksport".

Firma meblarska Black Red White odniosła się do zarzutów, że wciąż prowadzi działalność na terenie Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

Choć firma poinformowała o wycofaniu się z tych rynków, to jak okazało się, że działają tam nadal sklepy pod jej szyldem i można zrobić zakupy na stronie brw.ru. Jednak, jak tłumaczyła w marcu firma – Black Red White nie ma umów handlowych z tymi podmiotami, meble do sklepów dostarczają różni producenci, a rosyjska sieć handlowa ma być pozostałością modelu biznesowego, który funkcjonował na rynkach wschodnich do 2018 r.

Podobnie jest w przypadku strony internetowej, która według BRW nie jest powiązana w żaden sposób z polską firmą i działa nielegalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Polska firma Black Red White z Biłgoraja postanowiła jeszcze raz przypomnieć o tym, że proces wyjścia z Rosji zaczęła już w 2018 roku. Jednak firma nadal posiada mniejszościowy udział w rosyjskiej spółce. Spółka posiada w tym mieście jeden sklep dyskontowy.

Black Red White wycofuje się z Rosji, ale ma udziały w spółce białoruskiej

W oświadczeniu polskiego producenta mebli czytamy, że "Black Red White SA rozpoczęła wycofywanie się z rynku rosyjskiego już w 2018 roku". Spółka nie prowadzi też sprzedaży mebli na rynku rosyjskim ani białoruskim. BRW SA posiada mniejszościowy pakiet udziałów w BRW – Mebel Sp. z o.o. Spółka z Bałabanowa jest "w likwidacji operacyjnej od 2020 r. oraz jej udziały są w procesie sprzedaży". Spółka ta posiada jeden sklep, który też jest w likwidacji.

Firma przypomina też, że inne sklepy w Rosji używające znaku handlowego firmy, nie należą (i nie są powiązane) do Black Red White SA. Polska firma podjęła w tym zakresie kroki prawne.

Jednocześnie firma z Biłgoraja potwierdza, że nadal posiada 60 proc. udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Zagraniczne BRW-Brześć Sp. z o.o. BRW SA zwróciła się do zarządu spółki działającej na terenie Białorusi o zaprzestanie działalności w Rosji w zakresie sprzedaży mebli.

Podkreślamy, że zarząd Black Red White SA jednoznacznie potępia inwazję Rosji na Ukrainę. Od początku wojny firma wspiera aktywnie uchodźców w kraju. Przekazała m.in. 1500 materacy do podmiotów organizujących miejsca noclegowe. Wsparcie otrzymało również Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, które przyjęło pod swoje dachy dzieci z ukraińskich domów dziecka. Dotychczasowa wartość pomocy jest na poziomie 1 mln PLN – informuje w komunikacie wysłanym dla money.pl rzecznik Black Red White Jakub Mroczkowski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
msp
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl