Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Choroba pracownika a wcześniejsze świadczenie rehabilitacyjne

0
Podziel się:

Sytuacja, w której pracownik zaraz po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przedstawia zwolnienie lekarskie, może budzić wątpliwości za punktu widzenia pracodawcy.

Choroba pracownika a wcześniejsze świadczenie rehabilitacyjne
(Yuri Arcurs/Dreamstime.com)

Ponieważ niezdolność do pracy z powodu choroby, która miała miejsce po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, powstała po czterech dniach świadczenia pracy, należy rozważyć, czy nowa niezdolność do pracy powinna być wliczona do poprzedniego okresu zasiłkowego, czy też jest to nowa choroba.

Wątpliwości powstają tu w związku z użyciem przez lekarza sformułowania _ choroby współistniejącej z poprzednią chorobą _. Z tego względu, że ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa posługuje się pojęciem _ tej samej choroby _, pracodawca powinien wyjaśnić powstałą rozbieżność w terminologii.

W przypadku stwierdzenia, że obecna niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą, co poprzednia, biorąc pod uwagę, że między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy była przerwa krótsza niż 60 dni, obecną chorobę wlicza się do tego samego okresu zasiłkowego. Ponieważ pracownik przed pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego wykorzystał 182 dni okresu zasiłkowego, pracodawca nie możne mu wypłacić zasiłku chorobowego. Nieobecność należy traktować jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną.

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 9, art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;wyliczyc;podstawe;wymiaru;zasilku;po;urlopie;wychowawczym,229,0,867557.html) Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe, jest ono traktowane jako wynagrodzenie stałe miesięczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/odsetki;od;zaleglej;pensji;z;podatkiem;czy;bez,85,0,920405.html) Odsetki od zaległej pensji. Z podatkiem czy bez? Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni pamiętać i zwracać szczególną uwagę na terminowe wypłacanie należnego wynagrodzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ubezpieczenie;pracownika;mozna;zaliczyc;do;kosztow,56,0,886840.html) Ubezpieczenie pracownika można zaliczyć do kosztów Konieczne jest jednak spełnienie kilku dodatkowych warunków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)