Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co robić, gdy nie działa strona WWW

0
Podziel się:

Jak zareagować w sytuacji, gdy z niewyjaśnionych przyczyn funkcjonowanie firmowego serwisu internetowego zostaje zawieszone.

Co robić, gdy nie działa strona WWW
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Serwis internetowy to idealne narzędzie do prowadzenia działań promocyjnych. Jednak, aby był skuteczny i przynosił wymierne korzyści przedsiębiorstwu, musi działać bezawaryjnie. Jak zareagować w momencie, gdy z niewyjaśnionych przyczyn funkcjonowanie firmowego serwisu zostaje zawieszone?

Gdy strona WWW nie odpowiada, mimo iż adres wprowadzony w okno przeglądarki jest poprawny, najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie kilku aspektów, mogących wpłynąć na wystąpienie takiej sytuacji. **

Sprawdzenie ważności usług

Najczęstszą przyczyną tego, że serwis internetowy nie działa, jest brak terminowej prolongaty usług. Aby strona WWW mogła funkcjonować, niezbędne są trzy działające usługi: domena, serwer oraz projekt witryny. Usługi te nabywane są zazwyczaj w modelach abonamentowych. W przypadku zakończenia okresu abonamentowego domeny dostęp do treści serwisu jest niemożliwy, gdyż działać przestaje ścieżka, która do nich prowadziła. Natomiast, gdy blokada dotyczy serwera, ten nie przesyła użytkownikowi informacji tworzących witrynę. W przypadku projektu strony – ograniczona zostaje dostępność plików systemowych i multimedialnych, które go tworzą.

Tak więc, gdy serwis nie wyświetla się – pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie, kiedy upływa termin ważności poszczególnych usług. Do ponownego przywrócenia działania serwera oraz projektu witryny wystarczające powinno być uiszczenie opłaty oraz poinformowanie o powyższym usługodawcy (np. przedstawienie dowodu wpłaty). Sytuacja może okazać się bardziej skomplikowana w przypadku domeny. Czynnikiem kluczowym jest tutaj czas, jaki upłynął od przekroczenia daty przedłużenia. Informacji, w jaki sposób najszybciej uaktywnić usługę udzielić może registrar, u którego adres WWW został zarejestrowany.

Rada: Aby mieć pewność, iż w natłoku obowiązków firma nie zapomni o przedłużeniu ważności danej usługi, powinna podczas jej wyboru sprawdzić, czy usługodawca przypomina o zbliżającym się terminie dokonania prolongaty. Ważne jest, aby dokonywał tego wielokrotnie oraz przez różne kanały komunikacji. Warto też samodzielnie podjąć działania, mające na celu terminową prolongatę usług. Korzystne może być np. wyznaczenie jednej osoby w firmie, do zadań której należałoby monitorowanie terminów wygasania okresów abonamentowych.

Kontrola wykorzystania serwera

Jeżeli wygaśnięcie usług nie stanowi przyczyny zablokowania strony WWW, warto przeanalizować wykorzystanie parametrów serwera. Być może przekroczenie jednego z nich spowodowało zawieszenie działania hostingu, co znalazło bezpośrednie odzwierciedlenie w niedziałającym serwisie internetowym. W przypadku, gdy zbytnie obciążenie dotyczy powierzchni serwera, wystarczającym zabiegiem powinno być usunięcie zbędnych elementów. Usuwając samodzielnie pliki, należy uważać, aby nie wykasować elementów tworzących witrynę oraz innych, ważnych materiałów. Odciążenie serwera powinno zadziałać, a serwer ponownie wrócić do stanu używalności.

W momencie, gdy wartości podstawowych parametrów (powierzchni dyskowej, transferu) nie zostały przekroczone, może się okazać, iż dotyczy to szczegółowych cech hostingu – tzw. parametrów bezpieczeństwa. Są to precyzyjnie określone właściwości, które definiują dopuszczalny stopień wykorzystania usługi przez każdego z użytkowników. Określane są one dla hostingu współdzielonego. Oznacza to, iż na jednej fizycznej maszynie znajduje się wiele kont hostingowych. Aby wyeliminować sytuację, kiedy jeden z użytkowników doprowadziłby to przeciążenia urządzenia, blokując tym samym pozostałe konta znajdujące się na nim, usługodawca określa parametry bezpieczeństwa.

Rada: Warto wybrać taki serwer, którego dostawca udostępnia ww. właściwości oraz umożliwia kontrolę nad ich eksploatacją. Stały monitoring wykorzystania parametrów bezpieczeństwa w panelu administracyjnym pozwoli przedsiębiorstwu uniknąć sytuacji związanej z ich przekroczeniem.

Przekroczenie parametrów dla danego elementu

Oprócz ogólnego przeciążenia serwera, przyczyną ww. sytuacji może być także wykorzystanie właściwości przeznaczonych na daną usługę (w tym wypadku – stronę WWW). Powierzchnia dyskowa hostingu jest zazwyczaj dzielona na sektory, odpowiadające poszczególnym elementom: plikom tworzącym witrynę, poczcie elektronicznej oraz bazom danych. Wraz z rozwojem firmy – rosną jej potrzeby. Może się okazać, że po jakimś czasie potrzebne będzie więcej przestrzeni na pocztę elektroniczną dla zatrudnianych osób niż na serwis internetowy lub odwrotnie, gdy wdrożone zostaną nowe funkcjonalności w obrębie firmowej witryny.

Rada: Wybierając serwer, należy zwrócić uwagę, aby przestrzenią firmowego serwera można było dysponować swobodnie. Dzięki temu, przedsiębiorca sam będzie mógł zadecydować, ile miejsca chce przeznaczyć na serwis, a ile np. na konta e-mail. W momencie przekroczenia limitu przeznaczonego na stronę WWW, wystarczające będzie jego zwiększenie.

Przekierowanie domeny

Niewyświetlanie strony internetowej może być także wynikiem błędnej konfiguracji adresu WWW, który do niej prowadzi. Oznacza to, że domena przekierowana została na nieprawidłowy serwer bądź folder na nim utworzony. Aby po wpisaniu adresu internetowego w okno przeglądarki wyświetlała się witryna, musi on wskazywać dokładnie na miejsce, w którym znajdują się pliki systemowe tworzące serwis. Jeżeli w ostatnim czasie nie wprowadzano żadnych zmian związanych z przekierowaniem domeny, warto sprawdzić, czy zmianom nie uległa nazwa pliku źródłowego lub folderu, na które powinien wskazywać adres WWW.

Rada: Przekierowanie domeny sprawdzić można w panelu klienta oraz w panelu administracyjnym serwera. Jeżeli adres WWW i hosting zakupione zostały u jednego usługodawcy, prawidłowe skonfigurowanie usługi nie powinno sprawić nikomu problemu. Pomóc w tym może system pomocy, zamieszczony na stronie internetowej firmy.

Działanie strony WWW uzależnione jest od usług wirtualnych. Warto więc przykładać szczególną uwagę do ich wykorzystania, prolongaty i konfiguracji. Dbałość o te aspekty pozwoli uniknąć komplikacji, mogących zablokować działanie serwisu, a więc np. odcięcia potencjalnych klientów od dostępu do cennych informacji.

Autorka jest kierownikiem sekcji Public Relations w NetArt (www.nazwa.pl)

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)