Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy jest podatek od nieoprocentowanej pożyczki dla wspólnika?

0
Podziel się:

Wspólnicy spółki komandytowej, udzielającej nieoprocentowanej pożyczki jednemu z nich, nie osiągają w ten sposób przychodu.

Czy jest podatek od nieoprocentowanej pożyczki dla wspólnika?

Taką interpretację wydał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB1/415-000/10-2/EC) 26 stycznia 2011 roku.We wniosku o wydanie interpretacji wspólnik spółki komandytowej zadał pytanie, czy udzielenie innemu wspólnikowi nieoprocentowanej pożyczki będzie stanowić przychód spółki - czyli jej wspólników.

Tak dzieje się w przypadku świadczenia przez firmę nieodpłatnych świadczeń - ich rynkowa wartość zwiększa przychody firmy i trzeba zapłacić od niej odpowiedni podatek dochodowy.

Zdaniem podatnika jednak w tym przypadku do takiej sytuacji nie dochodzi. Organ podatkowy przyznał w tym względzie rację wnioskującemu o interpretację.

Należy jednak zauważyć, że dla biorącego pożyczkę wartość odsetek, których nie musiał zapłacić podlegać będzie opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł. W takim przypadku będzie on zobowiązany do rozpoznania przychodu w wysokości rynkowego oprocentowania (art. 11 ust. 2a pkt 4 uPIT) i uwzględnieniu go w zeznaniu rocznym.

KOMENTARZ DLA MONEY.PL:

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/od;pozyczek;dla;pracownikow;nie;trzeba;placic;podatku,221,0,672989.html) Od pożyczek dla pracowników nie trzeba płacic podatku Pracodawca, udzielający zatrudnionym nieoprocentowanych pożyczek, nie musi wyceniać ich według ceny, którą trzeba by zapłacić za nie w banku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/dywidenda;pieniezna;a;dywidenda;w;naturze,99,0,622179.html) Dywidenda pieniężna a dywidenda w naturze Organy podatkowe traktują wypłatę dywidendy w naturze jako sprzedaż rzeczy lub prawa majątkowego opodatkowaną podatkiem dochodowym i VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t77991.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/niekorzystne;zmiany;w;opodatkowaniu;spolek;cywilnych;i;jawnych,101,0,609637.html) Niekorzystne zmiany w opodatkowaniu spółek cywilnych i jawnych Po wejściu w życie nowych przepisów majątek zwracany wspólnikowi, który wycofuje się ze spółki, będzie opodatkowany.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)