Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekofaktura jednak wystarczy do odliczenia ulgi

0
Podziel się:

E-faktury nie muszą jednak mieć podpisu elektronicznego, żeby odliczyć na ich podstawie ulgę internetową.

Ekofaktura jednak wystarczy do odliczenia ulgi
(maebmij/CC/Flickr)

Ministerstwo Finansów zmieniło stanowisko. Obecnie zapewnia, że e-faktury nie muszą posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego, żeby móc odliczyć na ich podstawie ulgę internetową.

Wiceszef resortu, Andrzej Parafianowicz, poinformował, że _ urzędy skarbowe respektują zarówno ekofaktury (obraz faktury elektronicznej wysyłany na adres e-mail odbiorcy - przyp. red.), jak i faktury w formie papierowej. _

Wcześniej ministerstwo twierdziło, że elektroniczne faktury VAT muszą być zaopatrzone w kwalifikowany podpis elektroniczny, by uprawniać do ulgi internetowej w PIT. Nie spełniają tego wymogu tzw. ekofaktury.

Swoje zdanie w kwestii e-faktur resort finansów zawarł na dwóch pierwszych kartach broszury poświęconej uldze internetowej, którą zamieścił na swojej stronie. Z jego interpretacja zgadza się również UKE, o czym poinformowało w osobnym oświadczeniu.

Było to jednak sprzeczne z dyrektywą unijną 2006/112/WE). Takie stanowisko zajął też Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzeczeniu z 20 maja 2010 roku.

- _ Proces wydawniczy broszur informacyjnych jest stosunkowo długi, a ulotka powstawała _
_ w 2010 roku. Wtedy nie był jeszcze znany kierunek zmian i ułatwień możliwych do przyjęcia w bieżącym roku. Autorzy musieli zatem oprzeć się na obowiązującym wówczas _
_ stanie prawnym. Dlatego w treści ulotki można przeczytać, że dokument w formie _
_ udostępnionego obrazu faktury nie stanowi podstawy do zastosowania ulgi. Ponieważ _
_ jednak najnowsze rozporządzenie wprowadziło korzystniejsze dla podatnika zasady, _
_ nie ma już żadnych przeszkód, aby je stosować _ - wyjaśnił wiceminister.

Uwaga na multipakiety

Dostawcy usług internetowych, którzy świadczą na rzecz podatnika także inne usługi, np. usługi telefoniczne, czy telewizyjne wystawiają często zbiorcze faktury. Podana na fakturze łączna kwota za telewizję, telefon i internet nie stanowi jednak podstawy do odliczenia ulgi internetowej. Nie można bowiem w ramach ulgi odliczać wydatków na telewizje, czy też telefon. Podatnik powinien więc postarać się o fakturę, na której wykazane będą oddzielnie wydatki internetowe. W przeciwnym razie odliczenie nie będzie możliwe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t42220.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/inne/masz-e-fakture-nie-skorzystasz-z-ulgi-za-internet-19812) Masz e-fakturę - nie skorzystasz z ulgi na internet Podatnicy otrzymujący e-faktury bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, zdaniem fiskusa nie mogą odliczyć od PIT wydatków na internet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;skorzystac;z;ulgi;na;nowe;technologie,119,0,794743.html) Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie Niemal połowa przedsiębiorców nie ma świadomości, że może skorzystać z ulgi na nowe technologie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t126714.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rzad;zabiera;kolejna;ulge;zobacz;co;stracisz,29,0,786461.html) Rząd zabiera kolejną ulgę. Zobacz, co stracisz Zapłacimy do budżetu miliard złotych więcej.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)