Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy w kiepskich nastrojach. Wskaźnik na dnie

0
Podziel się:

Ankieta NBP nie pozostawia złudzeń. Firmy czują kryzys.

Firmy w kiepskich nastrojach. Wskaźnik na dnie
(PAP/Adam Hawałej)

- Firmy sygnalizują pogorszenie sytuacji ekonomicznej w IV kwartale oraz spodziewają się jej pogorszenia również w I kwartale tego roku - tak wynika z badań NBP.

- _ Sektor przedsiębiorstw spodziewa się dalszego znaczącego pogorszenia sytuacji ekonomicznej w I kwartale 2009 roku. Wskaźnik prognoz sytuacji WPSE2 po korekcie sezonowej obniżył się o 11 pp. względem poprzedniego kwartału i o 25 pp. w relacji do I kw. 2008 r. i przyjął najniższą w historii wartość minus 3,3 pp. Obniżenie optymizmu prognoz było obserwowane niemal we wszystkich analizowanych przekrojach klasyfikacyjnych w próbie _ - napisano w ankiecie.

POPYT

Grudniowe badanie koniunktury wskazuje na dalsze wyraźne pogorszenie nastrojów analizowanych przedsiębiorstw odnośnie przyszłego popytu. - _ Spowolnienie oczekiwane jest szczególnie przez eksporterów, których w sposób bezpośredni dotyka ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze, ale także, choć w mniejszym stopniu, przez podmioty oferujące swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym _ - podkreślają autorzy opracowania.

Badane przedsiębiorstwa prognozują zmniejszenie liczby napływających zamówień i produkcji w I kwartale 2009 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

ZATRUDNIENIE

W I kwatale 2009 roku wskaźnik prognoz zatrudnienia spadł znacząco w relacji do poprzedniego kwartału i analogicznego okresu ubiegłego roku. - _ Obecnie 5 razy częściej przedsiębiorstwa planują redukcję zatrudnienia niż jego wzrost. We wszystkich sekcjach prognozy zatrudnienia pogorszyły się _- napisano.

PŁACE

W IV kwartale odnotowano wyraźne osłabienie presji płacowej. - _ Podwyżki płac w I kwartale 2009 roku obejmą mniej firm niż w poprzednim kwartale oraz mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału _ - napisano.

ZOBACZ TAKŻE:

INWESTYCJE

W 2009 r. przedsiębiorstwa zamierzają znacznie zmniejszyć skalę planowanych inwestycji w porównaniu do poprzednich lat. - _ Można oczekiwać zarówno spadku nakładów na nowe projekty, jak i obniżenia wydatków na projekty rozpoczęte w okresie wcześniejszym. Największe ograniczenie inwestycji w porównaniu do poprzedniego roku zapowiadają eksporterzy, przetwórstwo przemysłowe oraz największe przedsiębiorstwa w próbie _ - napisano.

W I kwartale 2009 roku przewidywany jest dalszy spadek aktywności inwestycyjnej. - _ Będzie on efektem zarówno znacznie mniejszej liczby nowoplanowanych projektów, jak i ograniczeniem nakładów na projekty rozpoczęte przed datą badania _ - napisano.

Z badań wynika, że banki zaostrzyły warunki kredytowania przedsiębiorstw. - _ Najczęściej przejawiało się to w wyższych marżach, zaostrzeniu wymagań odnośnie zabezpieczeń, rzadziej - w zmniejszaniu kwoty kredytu. Reakcją przedsiębiorstw, które będą miały trudności w uzyskaniu kredytu bankowego będzie najczęściej wydłużenie okresu spłaty zobowiązań lub zmiana banku. Około 6 proc. ankietowanych kredytobiorców obawia się, że ograniczenie dostępności środków bankowych może zmusić je do ogłoszenia bankructwa _ - podkreślają eksperci banku centralnego.

ZOBACZ TAKŻE:

KURS PLN, EKSPORT, IMPORT

Osłabienie złotego względem euro oraz dolara wpłynęło pozytywnie na konkurencyjność polskich towarów na obcych rynkach, a tym samym na opłacalność eksportu. - _ Jednocześnie zmniejszyło się zagrożenie dla rodzimych producentów ze strony tańszego importu. Zmiany na rynku walutowym mogą więc nieco łagodzić negatywne skutki ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego i słabnącego popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego _ - napisano w raporcie NBP.

- _ Pomimo osłabienia złotego i poprawy konkurencyjności polskiego eksportu, ogólnoświatowe spowolnienie tempa rozwoju gospodarczego powoduje, że oceny stanu eksportu oraz oczekiwania polskich przedsiębiorstw, co do przyszłej dynamiki sprzedaży na obce rynki, są coraz bardziej pesymistyczne. W analizowanej próbie spadł odsetek importerów oraz udział importu zaopatrzeniowego w kosztach badanych przedsiębiorstw, co jest skutkiem zarówno słabnącego popytu wewnętrznego, jak i spowodowanego deprecjacją złotego wzrostu kosztów importu _ - napisano.

Raport Money.pl
*Produkcja przemysłowa mocno hamuje * Produkcja przemysłowa spadła w grudniu 2008 roku o 4,4 proc. w ujęciu rocznym wobec spadku o 9,2 proc. (po korekcie) w listopadzie i jednocześnie zmalała o 3,7 proc. wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny. zobacz raport Money.pl

CENY

Oczekiwania inflacyjne uległy osłabieniu - ankietowane przedsiębiorstwa oczekują nieco niższej inflacji w ciągu najbliższego roku niż w okresie ostatnich 12 miesięcy - więcej firm prognozuje spadek dynamiki cen towarów i usług niż jej wzrost. - _ W I kwartale 2009 r. tempo wzrostu cen surowców i materiałów zdaniem ankietowanych utrzyma się na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału. Natomiast dynamika cen produktów i usług oferowanych przez respondentów obniży się względem poprzedniego kwartału _ - przewidują analitycy

firma
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)