Według autorów opublikowanego w poniedziałek raportu pt. "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2016" prym w "nowoczesnej gospodarce" zarówno w IV kwartale, jak i w całym 2016 r. wiodły przedsiębiorstwa produkcyjne. "Firmy tego segmentu w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku zwiększyły zatrudnienie o 7,92 proc. względem analogicznego okresu 2015 r." - napisano w opracowaniu.
Niemal identyczny wynik - 7,93 proc. odnotowano w skali całego roku. Największy skok - rekordowy dla całej "nowoczesnej gospodarki" - w czwartym kwartale 2016 r. zanotowano w dużych firmach produkcyjnych (powyżej 500 pracowników). Według autorów raportu przedsiębiorstwa te odnotowały wzrost zatrudnienia w ujęciu kwartalnym w wysokości 8,33 proc. - dla porównania zatrudnienie w mniejszych firmach tego sektora zwiększyło się o 5,98 proc.
Ubiegły rok był natomiast mniej pomyślny dla najbardziej innowacyjnych firm usługowych. Segment ten odnotował łączny wzrost zatrudnienia na poziomie 3,65 proc. w IV kwartale, a w skali całego roku wskaźnik wyniósł 2,8 proc. "Już dziewiąty kwartał z rzędu mieliśmy do czynienia z przewagą mniejszych podmiotów usługowych, które w okresie październik-grudzień 2016 r. stworzyły o 4,75 proc. więcej miejsc pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - zauważyli autorzy raportu.
Zestawienie danych dotyczących obu segmentów "nowoczesnej gospodarki" w 2016 r. pokazuje, że przedsiębiorstwa produkcyjne zarejestrowały niemal trzykrotnie wyższy wzrost zatrudnienia niż te specjalizujące się w usługach. Jak wynika z danych zgromadzonych przez ADP, okres od października do grudnia 2016 r. charakteryzował się bardziej dynamicznym wzrostem zatrudnienia w większych firmach (powyżej 500 pracowników). Odmienny trend zaobserwowano w skali całego roku, gdzie prym wiodły mniejsze firmy sektora "nowoczesnej gospodarki" - wynika z raportu.
"Rok 2016 to również rozwój zjawiska zwanego "rynkiem pracownika". W styczniu 2016 r., kiedy stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 10,3 proc., niewiele osób spodziewało się, że na koniec roku wskaźnik ten spadnie aż o 2 punkty procentowe" - zauważyła, cytowana w opracowaniu, Magdalena Dacka z ADP Polska.
Regularnie zwiększająca się liczba miejsc pracy bezpośrednio wpływa na optymizm wśród pracowników, którzy zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka miesięcy temu decydują się na szukanie nowych perspektyw zawodowego rozwoju - uważają autorzy raportu.
"W najbliższych miesiącach ten trend będzie się utrzymywał. (...) Na wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach w Polsce będzie miało wpływ m.in. tworzenie kolejnych centrów usług wspólnych, rozkwit branży IT oraz coraz odważniejsze stawianie przez pracodawców na nowoczesne technologie" - podsumowała Magdalena Dacka.
Raport "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2016" został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2013 - Q4 2016, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Próba badawcza to ponad 130 firm. Pod uwagę brane były przedsiębiorstwa "nowoczesnej gospodarki", czyli te, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii. Wśród przebadanych branż uwzględniono m.in. sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na zestawieniu National Employment ReportR przygotowywanym przez ekspertów ADP Research InstituteR oraz Moody's Analytics w USA.
ADP Polska to firma działająca na polskim rynku od ponad 18 lat. Jest największą na naszym rynku firmą oferującą profesjonalne usługi w obszarze kadr i płac, należącą do światowego lidera w tym zakresie - ADPR. Świadczy kompleksowe usługi kadrowo-płacowe poprzez sieć oddziałów zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Bielsku-Białej.