Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Innowacyjne spółki w Polsce. 2016 r. rekordowy pod względem zatrudnienia

7
Podziel się:

Jak wynika z raportu ADP Polska o 4,47 proc. wzrosło zatrudnienie w firmach "nowoczesnej gospodarki" w 2016 r. w porównaniu z 2015 r. Największy skok zanotowano w IV kwartale, gdy pracę w najbardziej innowacyjnych spółkach w Polsce znalazło o 5,09 proc. pracowników więcej niż rok wcześniej.

Innowacyjne spółki w Polsce. 2016 r. rekordowy pod względem zatrudnienia
(Andrzej Wawok/Reporter)

Według autorów opublikowanego w poniedziałek raportu pt. "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2016" prym w "nowoczesnej gospodarce" zarówno w IV kwartale, jak i w całym 2016 r. wiodły przedsiębiorstwa produkcyjne. "Firmy tego segmentu w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku zwiększyły zatrudnienie o 7,92 proc. względem analogicznego okresu 2015 r." - napisano w opracowaniu.

Niemal identyczny wynik - 7,93 proc. odnotowano w skali całego roku. Największy skok - rekordowy dla całej "nowoczesnej gospodarki" - w czwartym kwartale 2016 r. zanotowano w dużych firmach produkcyjnych (powyżej 500 pracowników). Według autorów raportu przedsiębiorstwa te odnotowały wzrost zatrudnienia w ujęciu kwartalnym w wysokości 8,33 proc. - dla porównania zatrudnienie w mniejszych firmach tego sektora zwiększyło się o 5,98 proc.

Ubiegły rok był natomiast mniej pomyślny dla najbardziej innowacyjnych firm usługowych. Segment ten odnotował łączny wzrost zatrudnienia na poziomie 3,65 proc. w IV kwartale, a w skali całego roku wskaźnik wyniósł 2,8 proc. "Już dziewiąty kwartał z rzędu mieliśmy do czynienia z przewagą mniejszych podmiotów usługowych, które w okresie październik-grudzień 2016 r. stworzyły o 4,75 proc. więcej miejsc pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - zauważyli autorzy raportu.

Zestawienie danych dotyczących obu segmentów "nowoczesnej gospodarki" w 2016 r. pokazuje, że przedsiębiorstwa produkcyjne zarejestrowały niemal trzykrotnie wyższy wzrost zatrudnienia niż te specjalizujące się w usługach. Jak wynika z danych zgromadzonych przez ADP, okres od października do grudnia 2016 r. charakteryzował się bardziej dynamicznym wzrostem zatrudnienia w większych firmach (powyżej 500 pracowników). Odmienny trend zaobserwowano w skali całego roku, gdzie prym wiodły mniejsze firmy sektora "nowoczesnej gospodarki" - wynika z raportu.

"Rok 2016 to również rozwój zjawiska zwanego "rynkiem pracownika". W styczniu 2016 r., kiedy stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 10,3 proc., niewiele osób spodziewało się, że na koniec roku wskaźnik ten spadnie aż o 2 punkty procentowe" - zauważyła, cytowana w opracowaniu, Magdalena Dacka z ADP Polska.

Regularnie zwiększająca się liczba miejsc pracy bezpośrednio wpływa na optymizm wśród pracowników, którzy zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka miesięcy temu decydują się na szukanie nowych perspektyw zawodowego rozwoju - uważają autorzy raportu.

"W najbliższych miesiącach ten trend będzie się utrzymywał. (...) Na wzrost zatrudnienia w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach w Polsce będzie miało wpływ m.in. tworzenie kolejnych centrów usług wspólnych, rozkwit branży IT oraz coraz odważniejsze stawianie przez pracodawców na nowoczesne technologie" - podsumowała Magdalena Dacka.

Raport "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2016" został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2013 - Q4 2016, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Próba badawcza to ponad 130 firm. Pod uwagę brane były przedsiębiorstwa "nowoczesnej gospodarki", czyli te, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii. Wśród przebadanych branż uwzględniono m.in. sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na zestawieniu National Employment ReportR przygotowywanym przez ekspertów ADP Research InstituteR oraz Moody's Analytics w USA.

ADP Polska to firma działająca na polskim rynku od ponad 18 lat. Jest największą na naszym rynku firmą oferującą profesjonalne usługi w obszarze kadr i płac, należącą do światowego lidera w tym zakresie - ADPR. Świadczy kompleksowe usługi kadrowo-płacowe poprzez sieć oddziałów zlokalizowanych w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Bielsku-Białej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
POLKA
6 lat temu
W IWEMER SYSTEM, SPÓŁKACH-SIOSTRZANYCH JEST WYZYSK SPRZĄTACZKI PRACUJĄ MAJA HEKTARY DO SPRZĄTANIA, KOMBINUJE FIRMA JAK MOŻNE DAJE TYLKO PÓŁ ETATU A SPRZĄTNIE HEKTAROWE KTO W KOŃCU SPRAWDZI ZPCHR KTO SPRZĄTACZKA W UMOWACH DAĆ ILE M2 MAJA DO SPRZĄTNIĘCIA NIE MA PRZEPISÓW UKRYWAJĄ TO PRZED PRACOWNIKIEM, KOORDYNATORZY FIRM WYKORZYSTUJĄ NA ZLECENIE LUDZI,SZOK A ILE ALIMENCIAR Z FIRMA KRYJE UMOWY NA 400 ZŁ A POD STOŁEM RESZTA SKANDAL ZE NIE MA KONTROLI, A KOBIETY SPRZATJA HEKTARY
elemele
6 lat temu
Wezcie sie za firmy budowlane i inne ja teraz przeszedlem z firmy do firmyl robie na umowie 1/4 etatu i niby zarabiam 500 zl wiec nie jest to nasza wina tylko wina firm spolki w zoo i innych firm a zarabialem na umowie o dzielo 10 zl za godzine a jest 12 czy 13 A naprawde zarobie 10 zl za godzine czyli 80 zl dniowka za sobote 88 zl czyli 1 zl wiecej wiec kto oszukuje intytucje 500+ nie my tylko pracodawcy chcialem umowe najnizsza krajowa ale nie da rady bo to spokla w zoo i jak tu nie wyjechac na zachod gdyby nie 500 + i rodzicielskie nie przezyje tygonia zarobie na miesiac zalezy jak pracuje 1400 do 1600 zl mieszkanie wynajete 1000zl internet 50 zl zostaje 250 lub 350 zl jedzenie w tym paliwo na dojazd do pracy... gdy nie bylo 500 + musialem robic fuchy czyli od 8 rana do godziny 23 lub 24 nie bylo mnie w domu mialem rok życiorysu wyciety z kalendarza
petru madersk...
6 lat temu
Artykuł o o niczym same bzdury i wodolejstwo, bzdety piszecie w wp money zero realiów w tej gebelsowskiej szczujni
Gosc 13345
6 lat temu
Napiscie lepiej ile osob wyjechalo w 2016 bo wedlug danych padl rekord
Szyderca
6 lat temu
A Stawki głodowe dalej na poziomi 1450-2200zl miesiecznie do reki to zagranica tygodniowka a praca ta sama i koszty życia w pl zbliżone do zachodnio europejskich