Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karta podatkowa. Najlepsza forma opodatkowania

0
Podziel się:

Przedsiębiorca na karcie nie musi prowadzić księgowości, nie składa rocznego zeznania o dochodach i płaci często niewysoki podatek.

Karta podatkowa. Najlepsza forma opodatkowania
(Ginasanders/Dreamstime)

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania. Przedsiębiorca na karcie nie musi prowadzić księgowości, nie składa rocznego zeznania o dochodach i płaci często niewysoki podatek, niezależny od zarobków. Traci jednak ulgi podatkowe i możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem, do tego podatek musi płacić także wtedy, gdy firma nie przynosi dochodu – przypomina Tax Care.

Przedsiębiorcom zostało już tylko kilka dni na ewentualną zmianę formy opodatkowania – 21 stycznia mija ostateczny termin, w którym można składać wnioski w tej sprawie w urzędach skarbowych. Po skali podatkowej, podatku liniowym oraz ryczałcie ewidencjonowanym Tax Care przedstawia - w ramach cyklu _ Najlepsza forma opodatkowania _ - czwartą i ostatnią formę rozliczeń z fiskusem przeznaczoną dla przedsiębiorców: kartę podatkową.

Podatek _ kartowiczów _ – w przeciwieństwie do pozostałych form opodatkowania – nie ma żadnego związku z kwotą faktycznych zarobków przedsiębiorcy. Kwotę miesięcznego podatku ustala w drodze decyzji naczelnik urzędu skarbowego, kierując się rodzajem i zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, liczbą pracowników przedsiębiorstwa oraz liczbą mieszkańców miejscowości, w której działa firma.

Generalnie za pomocą karty mogą się rozliczać z fiskusem przede wszystkim prowadzący działalność usługową, wytwórczo-usługową oraz handlową. Przedsiębiorcy zainteresowani kartą podatkową mogą sami sprawdzić, czy ich działalność może być opodatkowana kartą i z jaką kwotą podatku muszą się liczyć – takie informacje znajdą w załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (przykładowe miesięczne kwoty podatku pokazujemy w tabeli poniżej).

Należy jednak pamiętać, że kwota podatku niezależna od dochodu jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy mają wysokie zarobki. A także o tym, że jeśli firma będzie miała kłopoty finansowe i zamiast dochodu pojawi się strata, podatek i tak trzeba będzie zapłacić.

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się z fiskusem w formie karty podatkowej, nie mogą prowadzić innej, pozarolniczej działalności gospodarczej, a ich współmałżonek nie może mieć firmy, która działa w tym samym. Nie mogą również zatrudniać osób na umowę zlecenie i o dzieło, tylko na umowę o pracę.

Zakres działalności W miejscowości do 5 tys. mieszkańców W miejscowości od 5 tys. do 50 tys. mieszkańców W miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców
usługi zegarmistrzowskie (przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników) 180 zł 218 zł 242 zł
usługi krawieckie (przedsiębiorca zatrudnia 3 pracowników) 537 zł 577 zł 627 zł
usługi wulkanizatorskie, z wyjątkiem bieżnikowania opon (przedsiębiorca zatrudnia 2 pracowników) 905 zł 1046 zł 1170 zł
usługi w zakresie robót budowlanych dla ludności, m.in. malarskich, murarskich, posadzkarskich (przedsiębiorca zatrudnia 1 pracownika) 551 zł 591 zł 640 zł
usługi kosmetyczne (przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników) 119 zł 139 zł 160 zł

Źródło: załącznik do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Wyznaczoną kwotę miesięcznego podatku przedsiębiorca na karcie podatkowej pomniejsza o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki do 7 dnia każdego miesiąca za ubiegły miesiąc (za wyjątkiem podatku za grudzień, który należy zapłacić do 28 grudnia). _ Kartowicz _, w porównaniu z przedsiębiorcą płacącym podatek według stawek skali podatkowej czy 19-proc. stawki liniowej, ma niewiele biurokratycznych obowiązków: nie musi prowadzić księgowości (musi jedynie przechowywać przez 5 lat faktury i rachunki dokumentujące sprzedaż), nie składa także rocznego zeznania PIT. Zobowiązany jest jedynie do złożenia w urzędzie skarbowym do końca stycznia formularza PIT-16A z wykazem zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorcy na karcie podatkowej nie mogą za to skorzystać z żadnych odliczeń i ulg podatkowych (za wyjątkiem odliczenia od podatku wspomnianych wyżej składek na ubezpieczenie zdrowotne). Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca na karcie ma także dochody z innych źródeł, np. z etatu. W tym wypadku musi złożyć roczne zeznanie PIT (w przypadku etatu PIT-37, składany do końca kwietnia), ale może także, jeśli ma wystarczający dochód z etatu, skorzystać z części ulg podatkowych (za wyjątkiem wspólnego rozliczenia z małżonkiem i samotnie wychowywanym dzieckiem).

Minusy karty podatkowej

Czytaj więcej w Money.pl
Najważniejsze zmiany w podatkach w 2013 r. Początek tego roku przyniósł wiele zmian podatkowych, które mają istotne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą
Te przepisy mają się zmieniać dwa razy w roku Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, by tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca - mogły zmieniać się przepisy mające wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
Preferencje podatkowe. Zobacz, kto je straci W 2013 roku będą bowiem obowiązywać nowe, niższe limity dochodowe. W niektórych przypadkach różnice sięgają aż kilkuset tysięcy złotych.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)